Blog

5 tünet, ami vashiányra utal

2020.12.08

A vashiány ma már népbetegségnek számít, a lakosság közel 80 százaléka legalább egyszer találkozik vele élete során. Rengeteg tünet utalhat a vaspótlás szükségességére, azonban kevés egyértelmű közülük. Pedig a vas nélkülözhetetlen szervezetünk számára: biztosítja az oxigén sejtekhez való eljutását. Viszont a probléma ott kezdődik, hogy a szervezetünk nem képes előállítani, kizárólag külső forrásból tudja hasznosítani, így egyértelmű, miért fontos időben felismerni hiányát.

Mit okozhat a káliumhiány, és hogyan előzhető meg?

2020.12.08

Mit okozhat a káliumhiány, és hogyan előzhető meg?

A káliumhiány tüneteit gyakran elbagatelizáljuk, vagy nem ismerjük fel, azonban számos betegség hátterében állhat. Egy felnőttnek átlagosan napi 2-3000 milligramm káliumot kellene fogyasztania. Sokan azt sem tudjuk, hogy hogyan vihető be. Cikkünkben segítünk, hogy milyen ételeket fogyassz annak érdekében, hogy ne alakuljon ki káliumhiány a szervezetedben és sorra vesszük milyen betegségekvezethetőek vissza rá.

Szelénnel az aktív, egészséges életért!

2020.12.08

A szelén életünk egyik olyan fontos alkotóeleme, melyről előszeretettel feledkezünk el, pedig nélkülözhetetlen az egészséges és aktív élethez. A kellemetlen bőrelváltozásoktól komoly betegségekig, számos probléma okozója lehet a hiánya. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy pótlását beépítsük a mindennapjainkba.

Vérnyomásmérés otthon - helyesen

2020.12.04

Ha valakinek magas a vérnyomása, az nagyobb valószínűséggel szenved szívrohamot vagy stroke-ot, sőt azok között is jelentős a magas vérnyomással élők aránya, akik komoly tüneteket mutattak koronavírus-fertőzés esetén. Most, amikor az emberek csak a legszükségesebb esetben keresik fel a háziorvosukat, a szokásosnál is fontosabb képben lenni az otthoni vérnyomásméréssel kapcsolatban. Cikkünkben választ adunk a legfontosabb felmerülő kérdésekre.

Öt jele annak, hogy énidőre van szükséged

2020.11.27

Ha nő, anya, feleség vagy, akkor neked is rengeteg a tennivalód. Ha nem adsz lehetőséget magadnak a regenerálódásra, könnyen megtörténhet, hogy – érzelmileg és fizikálisan is – kiégsz. Ahhoz, hogy ezt megelőzd, nem kell mást tenned, csak figyelj szervezeted jelzéseire. Hogy pontosan milyen jelzések ezek? Elmondjuk, olvass tovább! 

Migrénes fejfájás okai és tünetei

2020.11.24

Szinte elviselhetetlenül fáj? Igen, a rohamokban jelentkező lüktető fejfájás sokszor napokra lebéníthatja elszenvedőjét. Azonban a migrén nem mindenkinél jelentkezik egyforma intenzitással, a szerencsésebbeknél nem erősödik fel annyira a fájdalom, hogy teljesen ágynak dőljön, viszont vannak olyan esetek, amikor a borzasztó fájdalom mellé hányinger, hányás és fényre való érzékenység is társulhat. A nők 17%-a, és a férfiak 6%-a szenved állandó migrénes rohamoktól.
Cikkünkben összefoglaltuk, hogy milyen okok állhatnak a migrénes fejfájás mögött, milyen egyértelmű tünetei lehetnek és hogyan kezelhető a kellemetlen fájdalom.

Hatékonyan az akne ellen!

2020.11.19

A pattanásos, mitesszeres bőr nem csak a tinik kiváltsága. Sokan küzdenek felnőtt korban is az akné problémával, a megjelenése nem életkor függvénye. Bár főként a pubertás korhoz kötik, de nem ritka, hogy 30 éves kor környékén, vagy akár 40-50 éves korban alakul ki. Bár legnagyobb százalékban valóban 12-25 éves kor között jelentkezik, és ebben a korban szinte senkit nem kerül el, csupán különböző intenzitással jelenik meg. Kialakulásában számos tényező együttesen vesz részt. Az esetek legnagyobb részében az arc az érnett terület, azonban gyakori a háton és a vállakon való kialakulás is, illetve alacsonyabb arányban, de a mellkason is jelentkezhet. A leggyakoribb betegségek között tartjuk számon.

Gyerekekkel otthon – így foglald le őket!

2020.11.11

Bezárkózunk a koronavírus miatt, elmaradnak a vendégek, és a rossz idő miatt már játszótérre se nagyon lehet menni. Az óvodák és az általános iskolák működnek ugyan, sokan mégsem engedik bejárni a gyerekeket, nehogy elkapják a fertőzést. Ez eddig rendben is van, de a kicsiket le kell kötni. Hogyan? Összeszedtünk neked néhány remek tippet.  

Ezt valószínűleg rosszul tudtad az alvásról

2020.11.03

Az alvás nagyon fontos egészségünk szempontjából, hiányában olyan betegségek alakulhatnak ki, mint a cukorbetegség, depresszió vagy a stroke. Számos tévhit és mítosz övezi, pedig az alvással kapcsolatos kérdésekben jó lenne tisztán látni. Segítünk, olvass tovább!

Szuvas fogak? Soha többé!

2020.10.27

Legtöbben ösztönösen kerüljük a fogorvost, egyeseket a fémeszközök hidegsége, másokat a fúró erőteljes hangja riasztja el. Inkább megkockáztatjuk a sokszor láthatatlan romlás esélyét, minthogy rendszeresen ellenőriztessük fogainkat. Pedig, ha néhány havonta meglátogatnánk a fogorvosunkat, és betartanánk a javaslatait, akkor nagyobb eséllyel kerülhetnénk el a fogszuvasodás kellemetlen következményeit.

Hatékonyan a köhögés ellen

2020.10.20

Ősszel zöld utat kapnak a légúti megbetegedések, melyek akár hosszú ideig szűnni nem akaró köhögéssel járnak. Számtalan esetben fordul elő, hogy egy enyhe megfázás után akár egész télen szenvedünk a szárat köhögéstől. Kellemetlen kívül és belül is: senki nem szeret az éjszaka közepén köhögési ingerre ébredni, de egy megbeszélés közepén sem idilli egy köhögő roham. Viszont sajnos ezt kezelés nélkül nem tudjuk szabályozni, persze egyszer el fog múlni, de miért ne tennénk ellene akár azonnal? Cikkünkben segítünk néhány módszerrel, melyek segítenek a köhögős időszakot könnyedén átvészelni.

Mit kell tudni fogamzásgátlásról?

2020.10.15

Ha még nem esedékes a gyermekáldás, akkor fontos, hogy jól válasszunk védekezési módszert. Számos lehetőséget kínál már az orvostudomány, melyek közül egyénre és párkapcsolatra szabottan választhat minden nő. Minden szervezet más és más, így valóban fontos, hogy olyan védekezési módszert válasszunk, amely nem nehezíti meg az együttléteket és a szervezetünk számára is ideális. Hogy megkönnyítsük a döntést adunk néhány tanácsot a jó választás érdekében, illetve megmutatjuk milyen főbb védekezési eszközök léteznek a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében.

Omega-3 zsírsavak: fontosabbak, mint hinnéd!

2020.10.13

Aki szereti a tengeri halakat az igazán jó nyomon jár, ugyanis rendszeres fogyasztásukkal megvan az esélye arra, hogy közel elegendő omega-3 zsírsavakat juttat a szervezetébe. Cikkünkben megmutatjuk, hogy miért olyan lényeges ez, hogyan járul hozzá az életminőségünkhöz, és a tengeri halakon kívül hogyan juthatunk még hozzá az omega-3 zsírsavakhoz.

Tejszaporító ételek és italok kismamáknak – receptekkel

2020.10.06

Arra már biztosan rájöttél, hogy a szoptatás nem a világ legegyszerűbb dolga. Azt is tudod, hogy egészségesen kellene táplálkoznod, bár egy kisbaba mellett nem nagyon érsz rá erre. Adunk pár tippet, milyen egészséges ételeket készíthetsz gyorsan, amikkel ráadásul az anyatej mennyiségét is növelni tudod.

Stresszoldó gyógynövények – receptekkel

2020.09.29

Teljes gőzzel beindult a munka – vagy a home office – a legtöbb munkahelyen megy az iskola – vagy az online oktatás –, és itt a koronavírus, ami mindenki életébe bizonytalanságot hoz. Csoda, hogy stresszesek vagyunk? A jó hír az, hogy gyógynövények fogyasztásával egészségügyi kockázatok nélkül csökkenthetjük a feszültséget.

Több olyan gyógynövény van, ami természetes stresszoldónak számít, és tudományos kutatásokkal már a hatásosságát is bizonyították. Közülük legnépszerűbb a levendula, amely macskagyökérrel és golgotavirággal kombinálva egy igazi stressszoldó csodaszer – írja a healthline.com egészségügyi ismeretterjesztő portál cikke.

A levendula hatásosnak bizonyult hangulatingadozások, szorongás és alvászavarok ellen. A golgotavirág bizonyítottan csökkenti a stresszt, ráadásul kevesebb mellékhatása van, mint a gyógyszereknek. A macskagyökeret elsősorban az elalvás megkönnyítésére használja a népi gyógyászat, de már alátámasztották szorongásoldó hatását is.

Terhesség és koronavírus – kérdések és válaszok

2020.09.22

 A terhesség izgalmas és stresszes állapot. Tele az ember feje aggodalmakkal és kérdésekkel, főleg mostanában, amikor az a kérdés is felmerül, vajon károsíthatja-e a koronavírus a magzatot, szükséges-e a császármetszés vagy átadható-e szoptatással a fertőzés. Cikkünkből ezekre a kérdésekre is választ kaphattok.

Kezeld jól a prosztatagyulladást!

2020.09.15

Amilyen apró olyan nagy kellemetlenséget tud okozni – a prosztata körülbelül egy diónyi méretű szerv, amely a benne lévő váladékkal az ondó könnyed mozgását segíti az ejakuláció során. A húgyhólyag alatt elhelyezkedő apró szerv gyulladása a férfiak mintegy 20%-át érinti. A tünetek kortól függetlenül jelentkezhetnek, azonban leggyakoribb 30-50 éves kor között. Kialakulásának oka lehet bakteriális, vagy krónikus – mielőtt nekilátnánk a kezelésnek ezt mindenképpen ki kell deríteni egy urológus szakorvos segítségével.

Mit tehetünk magas koleszterinszint esetén?

2020.09.10

Nem mutat tüneteket mégis komoly galibát okozhat! A magas koleszterin nem produkál közvetlenül tüneteket, azonban közvetve okozója lehet a stroke-nak, az érszűkületnek, és az infarktusnak is. Emiatt fontos törődni vele, és odafigyelni az életmódunkra - a megfelelő ételek fogyasztásával, a kellő mozgással és odafigyeléssel csökkenthetjük a magas koleszterin kialakulásának esélyét.

Ég a gyomrom – mit csináljak?

2020.09.08

Az alkalmanként jelentkező gyomorégés nem probléma, életmódváltással vagy recept nélkül is kapható készítményekkel viszonylag könnyen orvosolható. Ha azonban gyakran jelentkezik, akár a napi rutint is megzavarhatja, sőt komolyabb betegség hírnöke is lehet. Ebben az esetben viszont már csak az orvos tud segíteni.

Így számolj le a tyúkszemmel!

2020.09.03

Elég egy rosszul megválasztott cipő és kész is a baj, és amilyen könnyű beszerezni legalább olyan nehéz megszabadulni tőle. Illetve nem kizárt, hogy annak ellenére, hogy úgy érezzük, végre leszámoltunk a fájdalmas tyúkszemmel néhány nap múlva újra kialakul. Nem túlzás azt mondani, hogy egyes esetekben komoly harcot kell vívni a végleges gyógyulás érdekében. Cikkünkben segítséget adunk ahhoz, hogy ez a leszámolás minél rövidebb ideig tartson, és a lehető legkisebb eséllyel alakuljon ki újra és újra!

Illóolajok: mire és hogyan használd őket?

2020.08.27

Ma már közel százféle illóolajat kínál a piac, amit örömmel ki is használunk, hiszen ki ne szeretné a kellemes illatokat az otthonában. Egy csepp illóolaj a párologtatóba és átjárja szinte az egész lakást a finom illat. Azonban azon túl, hogy varázslatos hangulatot teremthetünk a kedvenc olajunkkal, számos fizikai és lelki problémára is megoldást nyújthatnak - az aromaterápia a természetgyógyászat egyik legősibb módszere, egészen az ókorig nyúlik vissza a története: kutatások szerint 4500 évvel időszámításunk előtt az egyiptomiak legfőbb gyógyító eszközeként szolgált. A modern egészségügy azonban csak körülbelül húsz évvel ezelőtt kezdte el újra használni.

Minden, amit a kalciumról tudni kell!

2020.08.21

A kalciumra az egész szervezetünknek szüksége van, nem csupán a csontok szilárdságában van nagy szerepe, hanem az idegek és az izmok helyes működésében, és a véralvadásban is – szinte minden sejtünk és szövetünk számára nélkülözhetetlen. Cikkünkben összegyűjtöttük azokat a főbb pontokat, melyeket mindenképpen tudnod kell a kalciumról, illetve hiányáról és pótlásáról.

Így kezeld a szúnyogcsípést otthon!

2020.08.18

A nyári estékhez sajnos a szúnyogok is hozzátartoznak, de szerencsére számos házi praktika létezik a csípések kezelésére. Ki az egyikre esküszik, ki a másikra – azt ajánljuk, próbáld ki, neked melyik válik be! 

Pikkelysömör: bárkinél kialakulhat?

2020.08.11

Pikkelysömör: bárkinél kialakulhat?

A pikkelysömör (pszoriázis) súlyos testi és lelki tüneteket okozó betegség, mely a világ szinte minden szegletében ismeretes, ennek ellenére végleges gyógymódja egyelőre még nincsen. Tünetileg remekül kordában tartható, azonban teljesen nem szüntethető meg. A kellemetlen tünetek már egészen kisgyermekkorban is jelentkezhetnek, de gyakori, hogy csupán 30-40 éves korban alakul ki. A pikkelysömör részben örökletes, részben pedig a környezeti hatások állnak mögötte, de semmiképpen sem fertőző.

Sokszor megfázik a család több tagja is? Ezeket érdemes az házi patikában tartani!

2020.08.04

Megfázni nem csak télen lehet, egy nyári zápor, vagy egy éjszakára nyitva felejtett ablak eredménye is lehet tüsszögés, és orrfolyás. Azonban a problémát igazából nem a hideg vagy a nedves levegő okozza, ez csupán ideális környezetet teremt a felsőlégúti betegségek korokozói terjedéséhez. Ugyanis a megfázást okozó vírusok hideg időben könnyebben terjednek, ezzel megfertőzve akár az egész családot. Egy átlagos felnőtt évente legalább háromszor betegszik meg, még a gyerekek hat és tizenkét alkalom között mennek át meghűléses betegségen. Gyógymód nincs rá, csupán a tüneteket tudjuk enyhíteni.

Visszérbetegség jelei és kezelése

2020.07.29

Sokáig a vénás betegségeket az időskor hozadékának tartottuk, azonban egyre gyakoribb jelenség a fiatalok körében is. A magyar lakosság közel 20 százaléka érintett, különösen veszélyeztetettnek számítanak azok a 30-40 év körüli nők, akik legalább egy szülésen már túl vannak. De a 29 év alattiak 6 százaléka is saját tapasztalatból számolhat be a betegség tüneteiről. A visszérbetegség napjainkban már népbetegségnek számít, mely kezelés nélkül komoly komplikációkat okozhat a betegek mindennapjaiban, akár munkaképtelenné is teheti őket. Megfelelő kezeléssel azonban enyhülhetnek a tünetek és nem kell szövődményektől tartani.

Naptejválasztási kisokos

2020.07.21

Segítség leégtem! - bőrgyógyász tanácsai, ha már megtörtént a baj

2020.07.14

A napsugárzás áldás, imádjuk, alig vártuk, de ha nem „okosan” napozunk, bizony komoly problémákat is okozhat. A napégés ("leégés") kellő elővigyázatossággal elkerülhető, erről előző cikkünkben kérdeztünk szakembert, viszont nem mindig tudjuk a biztonságos napozás szabályait betartani, és ilyenkor könnyen megörténik a baj. A napégés kezeléséről, gyógyulásáról  kérdeztük Dr. Kuroli Enikőt, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának bőrgyógyász szakorvosát, napozással kapcsolatos minisorozatunk második részében.

Dr. Kuroli Enikő 
bőrgyógyász szakorvos
Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika  


Napozz okosan! - bőrgyógyász tanácsai az egészséges barnuláshoz

2020.07.08

A napsugárzás áldás, imádjuk, alig vártuk, de ha nem „okosan” napozunk, bizony komoly problémákat is okozhat. Napozással kapcsolatos minisorozatunk első részében Dr. Kuroli Enikő, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának bőrgyógyász szakorvosa mond el mindent, amit a témáról tudni érdemes. 

Dr. Kuroli Enikő 
bőrgyógyász szakorvos
Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika  

Mire van szüksége a kisbabának 2 éves koráig?

2020.06.30

A gyermekáldás amekkora örömöt legalább akkora riadalmat is okozhat, főként egy első gyermekes pár életében. Teljesen normális, hogy tele vagyunk kérdésekkel és bizonytalansággal a gyermek születését illetően, hiszen felelősek leszünk egy új életért, aki az első időkben csak ránk számíthat. A kicsi növekedése és fejlődése csecsemőkorban a legintenzívebb, majd egyéves korára lelassul, és körülbelül a serdülő kor végéig egyenletes ütemben fejlődik. Emellett igen nagy szerepe van az első két évnek a későbbi szülő-gyermek kapcsolat és a szokások kialakításában. Cikkünkben sorra vesszük, hogy mire van szüksége a gyermeknek ebben az időszakban.