Mit okozhat a káliumhiány, és hogyan előzhető meg?
A káliumhiány tüneteit gyakran elbagatelizáljuk, vagy nem ismerjük fel, azonban számos betegség hátterében állhat. Egy felnőttnek átlagosan napi 2-3000 milligramm káliumot kellene fogyasztania. Sokan azt sem tudjuk, hogy hogyan vihető be. Cikkünkben segítünk, hogy milyen ételeket fogyassz annak érdekében, hogy ne alakuljon ki káliumhiány a szervezetedben és sorra vesszük milyen betegségekvezethetőek vissza rá.
Milyen tünetekkel jár?
A szervezetünk minden apró sejtjének szüksége van káliumra, így több szinten jelentkezik, ha nem kapja mega a kellő mennyiséget. Ha folyamatosan fáradtnak, kimerültnek, gyengének érzed magad, gyakran görcsbe rándulnak, vagy elzsibbadnak a végtagjaid, olykor forog a világ, esetleg időnkén minden ok nélkül hevesebben ver a szíved, akkor érdemes elgondolkodnod a kálium pótláson. De akkor is érdemes odafigyelned rá, ha gyakori székrekedéstől szenvedsz, esetleg magas a vérnyomásod.
Mit egyél, hogy szinten tartsd a káliumszintedet?
Nem klisé, hogy aki változatosan, zöldségekben és gyümölcsökben gazdagon táplálkozik annak nem kell aggódnia a hiány kialakulása miatt. És a túladagolástól sem kell félni, mert természetes forrásból gyakorlatilag lehetetlen. A kálium tartalmú ételek segítenek elkerülni a fent említett tüneteket, így, ha rendben szeretnéd tudni a vérnyomásodat, vagy eleged van az állandó fáradtságból, akkor mindenképpen építsd be az étrendedbe ezeket:
· petrezselyem: kiváló fűszer levesekhez, köretekhez.
· édes vagy fehér burgonya: a nasitól a köretig bármit készíthetsz belőlük, és az édesburgonyával az A-vitamin beviteledet is növeled.
· paradicsomszósz: ha bolti mellett döntesz, ügyelj arra, hogy alacsony cukortartalmút válassz.
· spenót: könnyen elérhető, és a káliumon kívül számos hasznos tápanyagban is bővelkedik.
· cékla: bármilyen diétába beilleszthető, nem csak egészséges, de kalóriaszegény is.
· fekete bab: vegetáriánus étrendben kiváló húspótló összetevő.
Továbbá javasolt az avokádó, a banán, az aszalt barack, a gránátalma, a joghurt, és amikor teheted a görögdinnye fogyasztása.
Ezek mind kiváló alapjai lehetnek az étkezésnek, és a káliumon kívül számos más hasznos vitaminban is gazdagok. Viszont nem elegendő azt tudni, hogy mit együnk fontos azzal is tisztában lenni, hogy mit iktassunk ki. Száműzzük a mindennapjainkból a félkész, gyors ételek rendszeres fogyasztását, ugyanis ezek tele vannak nátriummal, állandó fogyasztás mellett felborul - főként a nők esetében - a nátrium-kálium egyensúly, mely a kálium hiányához vezet.
Betegségek, melyek mögött káliumhiány állhat
A káliumhiány nem feltétlenül a fő okozója a betegségeknek, de nagyban megnövelheti a kialakulás esélyét olyan betegségeknél, mint a magas vérnyomás, szívritmuszavar, állandó lábgörcsök, krónikus alváshiány, ezáltal depresszió. Mindemellett pedig a stroke bekövetkeztében is kockázati tényezőként lehet jelen, de hatással van a cukoranyagcserére, és a vese működésre is. Szó szerint minden sejtünknek szüksége van rá!