Sokáig a vénás betegségeket az időskor hozadékának tartottuk, azonban egyre gyakoribb jelenség a fiatalok körében is. A magyar lakosság közel 20 százaléka érintett, különösen veszélyeztetettnek számítanak azok a 30-40 év körüli nők, akik legalább egy szülésen már túl vannak. De a 29 év alattiak 6 százaléka is saját tapasztalatból számolhat be a betegség tüneteiről. A visszérbetegség napjainkban már népbetegségnek számít, mely kezelés nélkül komoly komplikációkat okozhat a betegek mindennapjaiban, akár munkaképtelenné is teheti őket. Megfelelő kezeléssel azonban enyhülhetnek a tünetek és nem kell szövődményektől tartani.
Mitől alakul ki a visszér?
A visszérbetegség kialakulásának fő oka a vénák, azaz a vénafalak és a véna billentyűk elgyengülése, mely eredményeképpen a vénás ér-, és nyirokrendszer nem tudja megfelelően elszállítani a szövetekből az elhasznált vért, a rendellenesen működő vénabillentyűk pedig nem tudják biztosítani a megfelelő véráramot. A vénák gyengesége főként a genetikához vezethető vissza, azonban gyengülése adódhat túlzott fizikai terheltségből, mozgásszegény életmódból, de hosszú állást vagy folyamatos ülést igénylő munkák esetén is előfordulhat a probléma kialakulása. Illetve terhet jelent az érrendszer számára az esetleges plusz kilók cipelése - akár elhízás, akár terhesség miatt áll fenn a helyzet. Ezek mellett hormonális gond, vagy az öregedés folyamata is állhat a betegség mögött.
Milyen tünetekkel jár?
A krónikus vénás betegségek sokunk életét megnehezítik, de a tünetek korai felismerésével és kezelésével mindez enyhíthető. A betegség az első fázisában nem ad egyértelmű jeleket, azonban, ha szokatlan módon nehéznek, és egy hosszabb nap végén a szokottnál terheltebbnek érezzük lábainkat érdemes kivizsgáltatni még mielőtt látható jelei lennének. Idővel a bőr elkezd viszketni, a láb dagadni és apró lila dudorok jelentkeznek leggyakrabban az alsó végtagokon. Később pedig éjszakai izomgörcsök és a bőr hámlása is következhet. Az elszíneződött kitüremkedések, a megvastagodott erek, melyek áttűnnek a bőrön a legkevésbé sem esztétikusak. Azonban a látványon túl igen veszélyes szövődményekkel is járhat, ha elhanyagoljuk a problémát. Súlyosabb esetekben lábszárfekély vagy trombózis is kialakulhat a visszérbetegségből.
Hogyan lehet kezelni?
Véglegesen sajnos nem gyógyítható, azonban kezelhető a betegség. A kezelés módja a visszér súlyosságától függ. A célja minden esetben a vénák állapotának javítása, így kezdeti stádiumban visszér krémek és gélek is segíthetnek, illetve, ha mindezt első perctől úgynevezett visszértornával ötvözzük, akkor komolyan lelassítható az érfalak gyengülése. A Lioton gél heparin tartalmának köszönhetően csökkenti a vér bepangásából adódó vérrögök kialakulásának esélyét, és javítja a mikrokeringést, emellett pedig kellemes, hűsítő érzést ad a fáradt lábaknak. A vénák erősítésére és védelmére szedhetünk visszér tablettát is, amivel tovább segítjük a vénák stabilizálását. Súlyosabb esetben azonban injekciós kezelésre vagy sebészeti beavatkozásra is sor kerülhet. De egészséges életmóddal, minimális terheléssel, és rendszeres testmozgással nagyban növelhetjük a megelőzés lehetőségét.