Így számolj le a tyúkszemmel!

Elég egy rosszul megválasztott cipő és kész is a baj, és amilyen könnyű beszerezni legalább olyan nehéz megszabadulni tőle. Illetve nem kizárt, hogy annak ellenére, hogy úgy érezzük, végre leszámoltunk a fájdalmas tyúkszemmel néhány nap múlva újra kialakul. Nem túlzás azt mondani, hogy egyes esetekben komoly harcot kell vívni a végleges gyógyulás érdekében. Cikkünkben segítséget adunk ahhoz, hogy ez a leszámolás minél rövidebb ideig tartson, és a lehető legkisebb eséllyel alakuljon ki újra és újra!

Mi az a tyúkszem?

Tyúkszemmel leggyakrabban a talp valamely részén találkozhatunk: a lábujjakon, a lábujjak oldalain, vagy a talp lábujjakhoz közeli részein. A tyúkszem - szaknyelven clavus – a bőr mélyebb rétegeinek megvastagodásából alakul ki. Gyakran nehéz eldönteni, hogy tyúkszem vagy szemölcs, amivel szemben állunk. Viszont mivel a kialakulásának oka, és a kezelés eltérő így fontos, hogy meg tudjuk különböztetni. A tyúkszem környéke általában gyulladt, és tipikusan nyomásnak kitett területeken alakul ki, még a szemölcs sosincs gyulladásban és szinte bárhol megjelenhet. Legfőbb ismertetője pedig, hogy a tyúkszem közepe, ha közelről megnézzük kráterszerűen bemélyed, és ez okozza a kellemetlen fájó érzést, ugyanis a közepén található bőrtüske nyomja a csonthártyát.


Mitől alakulhat ki?

A tyúkszem kialakulása mögött állhat vírusos fertőzés és ortopédiai okok, mint például kinövés. Az utóbbi inkább idősebb korban jellemző, még a vírusos kialakulás a fiatalabb korosztálynál és a gyerekeknél tipikus. A bőrkinövést okozhatja túl szoros cipő, amiben a lábujjak nyomják egymást, vagy a cipő nyomja a talpat vagy lábélt. Magas sarkú cipők viselése esetén jellemzően a tyúkszem a talpon jelentkezik a fokozott terhelés miatt. Nem ritka, hogy cukorbetegség, érrendszeri zavarok és érelmeszesedés is társul mellé. Mindemellett pedig a tyúkszem lelki okai mellett sem mehetünk el - a szorongásos problémák egyik fizikai tünete a lábujjak túlzott kapaszkodása, ami által a kiálló részek túlzott nyomás alá kerülnek és a nyomás helyén tyúkszem alakul ki.

Hogyan kezeljük?

A tyúkszem kezelése során a hatékony gyógyulás érdekében jó, ha feltárásra kerül a kialakulás oka, ugyanis, ha ortopédiai probléma okozza akkor a tyúkszemtapasz csak ideig-óráig segít. Szinte amint megszüntetni újra ki is alakul, hiszen folyamatos nyomásnak lesz kitéve az a terület, így magát az ortopédiai problémát is kezelni kell, ahhoz, hogy ne alakuljon ki újra. Hasonló a helyzet vírus fertőzéskor is, mivel a tapaszok többnyire csak szalicil savat tartalmaznak, így az aktuálisan fellazítja a kemény bőrréteget, azonban a vírust nem kezeli. Viszont, ha egyszeri rosszul megválasztott cipő a ludas, akkor igazán gyors megoldást kínál a tyúkszemtapasz, de hatékony választás a balzsam vagy a stift is.

Hogyan előzhető meg?

A legjobb kezelési mód a megelőzés: vírus okozta tyúkszem általában valamilyen sérülés okán következik be, így óvjuk lábunkat és ügyeljünk a megfelelő higiéniára, és lápápolásra. Ha minden cipő nyomja a lábunkat, akkor vizsgáljuk meg, hogy nincs-e valamilyen lábdeformáció, amennyiben lehetséges úgy ortopéd szakorvossal érdemes kezeltetni és elejét venni a további kellemetlenségeknek. Illetve ügyeljünk arra, hogy a lehetőleg kényelmes cipőt viseljünk, alkalmazzunk kiegészítéseket: talpbetétet, vagy ha tudjuk, hogy szorosabb cipőt kell húznunk a kényes helyeket óvjuk egy sebtapasz segítségével a túlzott igénybevételtől.