Amilyen apró olyan nagy kellemetlenséget tud okozni – a prosztata körülbelül egy diónyi méretű szerv, amely a benne lévő váladékkal az ondó könnyed mozgását segíti az ejakuláció során. A húgyhólyag alatt elhelyezkedő apró szerv gyulladása a férfiak mintegy 20%-át érinti. A tünetek kortól függetlenül jelentkezhetnek, azonban leggyakoribb 30-50 éves kor között. Kialakulásának oka lehet bakteriális, vagy krónikus – mielőtt nekilátnánk a kezelésnek ezt mindenképpen ki kell deríteni egy urológus szakorvos segítségével.
Milyen tünetekkel
jelentkezik a prosztatagyulladás?
A prosztatagyulladás tünetei igen eltérőek lehetnek a kialakulás okától függően. Ha hirtelen jelentkeznek a panaszok, akkor szinte biztos, hogy bakteriális fertőzéssel állunk szemben. Ilyenkor az égő, viszkető érzést, és a fájdalmas vizeletürítést láz, hidegrázás, rossz közérzet, étvágytalanság, de akár ízületi-, és izomfájdalmak is kísérhetik. Olykor a vizeletben vér is található, ilyenkor a prosztatagyulladás mellé húgyúti vagy húgyhólyaggyulladás is társul. Krónikus esetben mindezek kialakulásához és felerősödéséhez akár hónapok is kellhetnek. Emellett nem ritka, hogy a fájdalom nem csupán vizeletürítéskor jelentkezik, illetve kisugárzik a gát, végbél, ágyék, a herék területére és az alhasi részre. Gyakran befolyásolja a szexuális életet is, csökkenhet a nemi vágy, és merevedési zavarokat okozhat.
Mi állhat a prosztatagyulladás hátterében?
A prosztatagyulladás kialakulása mögött számos ok húzódhat. Okozhatják a prosztata környékét ért sérülések, leggyakrabban sportolás közben fordul elő, például egy rosszul célba ért labda, vagy túlzásba vitt kerékpározás. Emellett a gyulladás mögött állhat rendszertelen magömlés, vagy átterjedt húgyúti fertőzés is, de előfordulhat, hogy gombás vagy vírusfertőzés okozza a kellemetlen betegséget. Az sem kizárt, hogy a helytelen életmód, táplálkozás hat ilyen módon a szervezetre. A prosztatagyulladás lelki okai közé sorolható az állandó stressz és idegeskedés, mely felerősíti a fájdalomérzetet és hátráltatja a gyógyulást. Ritkább esetben pedig okozhatja orvosi kezelés – katéter behelyezése, vagy prosztatabiopszia.
Hogyan kezelhető hatékonyan a gyulladás?
A betegséget mindig a mögöttes okok szerint kell kezelni, amíg nem kerülnek feltárásra a prosztatagyulladás lehetséges okai addig helyi kezeléssel, fájdalomcsillapítással enyhíthetőek a tünetek. A korai felismerés érdekében már az első panaszok jelentkezésekor érdemes orvoshoz fordulni, vagy elvégezni egy otthoni gyorstesztet, mely időben kimutathatja a prosztata problémát – a korai felismerés pedig nagy mértékben javítja a gyógyulás esélyét. A prosztatagyulladás antibiotikummal kezelhető, aminek mértéke és típusa a gyulladástól függ. Akut betegség esetén akár már 1-2 hetes kúrával komoly javulás érhető el, még krónikus esetben ez hosszú hónapokig is eltarthat.
Ha növelni szeretnénk az antibiotikum gyógyító erejét, akkor alkalmazhatunk mellé természetes készítményeket, melyek további segítséget nyújtanak a gyógyuláshoz. A quercetin erős antioxidáns hatásával csökkentheti a gyulladást és enyhe fájdalomcsillapító hatással is bír - főként bogyós gyümölcsökben, és sötétzöld leveles zöldségekben található, de étrendkiegészítő formájában is elérhető. A fájdalmas vizeletürítés ellen pedig érdemes kipróbálni az úgynevezett fűrészpálmát, mely csökkenti a gyulladásokat és hatással lehet a hormonális rendszerre is. Mindezek mellett pedig fontos, hogy sok folyadékot igyunk, így átmosódik a húgyvezeték és nem tudnak a baktériumok megtelepedni.