Megfázás kezelése terhesség alatt

Megfáztam. Most mi lesz? – nézett rám mély kétségbeeséssel az egyik várandós barátnőm. A megfázás normál esetben tényleg nem nagy ügy, de a kismamáknak óvatosan kell kezelniük a gyógyszereket.

Ha egy egészséges ember megfázik, általában jól bevásárol a patikában recept nélkül kapható, nátha elleni szerekből, és néhány napon belül meggyógyul. Egy várandós nőnek óvatosabbnak kell lennie, hiszen a készítmények a magzat szervezetébe is eljutnak, és ott bizonyos esetekben elváltozást is okozhatnak. Az ismert egészségügyi szakportál, a medicalnewstoday.com foglalta össze, mire kell a kismamáknak vigyázniuk.

 

Fájdalomcsillapítók

A fájdalmat érdemes csillapítani, mert kezeletlenül stresszhez, magasabb vérnyomáshoz, sőt akár depresszióhoz is vezethet. Az amerikai gyógyszerellenőrző hivatal (Food and Drog Adminsitration, FDA) azt javasolja, hogy a terhes nők bármilyen gyógyszer fogyasztása előtt konzultáljanak orvosukkal.

Egyes tanulmányok azt találták, hogy a terhesség első felében az ibuprofén hatóanyag emelheti a vetélés kockázatát, az első trimeszterben az ópiátok növelik a a születési rendellenességek esélyét, végül pedig a paracetamol hatóanyagú szerek fogyasztása összekapcsolható a nagyobb hajlamú a hiperaktivitással.

Az FDA azonban arra is figyelmeztet, hogy minden kutatásnak megvannak a korlátai, tehát ezekre támaszkodva senki ne mondjon le bizonyos készítményekől. Az orvos segít a döntésben.

 

Köhögéscsillapítók

Az előírt dózisban ezek általában nem okoznak problémát a terhesség alatt. Aki azonban még így is bizonytalan, annak azt lehet javasolni, próbálkozzon gyógyteával. A népi gyógyászat a hársfateát, a kakukkfűteát vagy a hagymateát javasolja.

 

Antihisztaminok

A medicalnewstoday a Journal of Pharmacology and Pharmacotherepeutics cikkére hivatkozva azt mondja, hogy a forgalomban lévő antihsztamin-tartalmú szerek egyikéről sem bizonyítottták be, hogy terhesség alatt minden kétséget kizáróan biztonságos lenne a használatuk. Ez azt sem jelenti, hogy veszélyesek lennének: érdemes szakember véleményét kérni a kérdésről. 

 

A nyálkahártya duzzanatát csökkentő szerek

Az orrspray, orrcsepp használatával kapcsolatos kutatások vegyes eredményeket mutatnak. Az egyik tanulmány azt állította, hogy enyhén megnőtt a születési problémák száma azoknál a nőknél, akik az első trimeszterben orrcseppet vagy orrsprayt használtak, de a későbbi megfigyelések során nem tudták ugyanezeket az eredményeket produkálni.

A szájon át szedhető dekongesztánsok viszonylag biztonságosnak mondhatók, de itt ajánlott az orvosi felügyelet. 

Érdemes azt is megjegyezni, hogy a megállapítások arra az esetre vonatkoznak, amikor a készítményeket az előírt ideig szedik.


Gyógynövények

Sok orvos eleve gyógyteák fogyasztását javasolja. A folyadékbevétel megfázás esetén napi 8-10 csészére is emelheti egy terhes nő. A gyümölcslé és a smoothie is segít, még olyankor is, amikor a betegnek nincs étvágya. Fontos a fekvés, a pihenés, így a szervezet a gyógyulásra tud koncentrálni. Sok kismama párásítja is a levegőt, ez könnyíti a légzést. 


FONTOS: mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha a várandós nő láza 38 fok fölé megy, sárga vagy zöld váladékot köhög fel, vagy ha a betegség két hét után sem szűnik.