Mikor intézhetjük el egy vállrándítással, ha valami kiment a fejünkből, és mikor jön el az a pillanat, amikor ideje felkeresnünk az orvosunkat? Íme pár jellemző példa, amik révén szépen kirajzolódik ez a határ.
Találkozások
Normális:
Elfelejtünk elmenni egy találkozóra, de később eszünkbe jut. Emlékszünk arra a tavalyi esküvőre, bár arra már csak homályosan, hogy ki is volt ott.
Figyelmeztető jelek:
Újra és újra elfelejtjük a megbeszélt találkozókat, vagy folyton ugyanazokról az apró részletekről faggatjuk a családtagjainkat. Nem emlékszünk még azokra az eseményekre sem, amiken a közelmúltban voltunk.
Azok a fránya számok
Normális:
Néha kimegy a fejünkből egy-egy számla befizetése, elfelejtjük visszatölteni hitelkártyánkat, vagy kettő helyett három cukrot teszünk a kávéba.
Figyelmeztető jelek:
Nehezen tudunk csak fókuszálni, tervezni, problémákat megoldani. Gondban vagyunk a számokkal, nehezen értelmezünk egy számlát, blokkot, nem világos, hogy áll össze a családi költségvetés.
Hol a kulcs?
Normális:
Végigtapogatjuk a zsebeinket, visszamegyünk, megnézzük a konyhapulton, a kocsiban, a kulcstartón. Újrakezdjük a lépéseket és végre, megvan, a zárban volt!
Figyelmeztető jelek:
Fura helyeket találunk a dolgainknak: a telefonunk a hűtőgépben köt ki, a lakáskulcs a szennyeskosárban. Nem tudjuk visszakövetni a dolgainkat, és elkezdünk másokat gyanúsítani azzal, hogy ellopták.
Milyen nap van ma?
Normális:
Néha kicsit agyalnunk kell rajta, de beugrik, hogy milyen nap van.
Figyelmeztető jelek:
Amikor az idő fogalma is összezavar minket. Tisztában vagyunk vele, hogy ép most mi történik velünk, de az már homályos, hogy a múlt héten mi volt, vagy holnap mi lesz.
Semmiség az egész!
Normális:
Aggódunk a memóriánk miatt, de a családtagjaink nem izgatják magukat. Emlékszünk arra, hogy elfelejtünk dolgokat, és hogy ez milyen érzés.
Figyelmeztető jelek:
A családtagjaink aggódnak értünk, de nem értjük mi a bajuk. Fogalmunk sincs róla, hogy épp mi történik velünk.
De mire utalnak a figyelmeztető jelek? Számos dolog okozhat memóriazavarokat, és bár sokan egyből demenciára vagy Alzheimer-kórra gondolnak – ami persze nem kizárt -, de lehet hogy csak híján vagyunk a B12-vitaminnak, nem ittunk elég folyadékot, depresszió gyötör, pajzsmirigy-problémánk van. Mindenesetre a jelzések arra figyelmeztetnek, hogy minél hamarabb menjünk el az orvoshoz.
És hogyan őrizhetjük meg memóriánkat? Mozogjunk sokat, járjunk társaságba, aludjunk eleget, együnk egészséges és jó ételeket, tornáztassuk az agyunkat játékosan: sudokuval, keresztrejtvénnyel, társasjátékkal, olvassunk könyveket, újságokat, tanuljunk új idegen nyelvet, vágjunk tervezést igénylő feladatokba: konyhakert kialakítása vagy hímzés!