A HPV-vírusról még az is hallott, aki nem szakember. De mennyire könnyű az azonosítása?
A HPV-vírusról valóban sokan hallottak már, elsősorban a médiának köszönhetően. Gyakran kérdezik azt is, vajon a szokásos citológai kenet elég-e az azonosításához? A válasz erre a kérdésre az, hogy a citológiai kenetnek ebben az esetben körülbelül 70 százalékos érzékenysége van, ami azt jelenti, hogy a HPV gyanúját ilyen arányban ismeri fel. A biztos azonosítás HPV-teszttel lehetséges, melyet a cytologiai kenetvétellel párhuzamosan végeztetünk. Tehát ha valaki biztosra akar menni, akkor érdemes egy HPV DNS-tesztet is végeztetni. Utóbbira nincs szükségük azoknak, akik 15-20 éve monogám párkapcsolatban élnek, mert ez a betegség csak szexuális úton terjed.
Mit kell tudni a HPV-vírusról? Mennyire veszélyes?
Ez a vírus az emberi hámsejtekben szaporodik, több tucat fajtája van. Nagyobb részük szemölcskeltő vírus, és ezeket az immunrendszer magától leküzdi. Körülbelül 20-30 százalékuk lehet daganatkeltő. Az önmagában nem probléma, ha valaki szervezetében az utóbbi változat fordul elő, mindössze annyit jelent, hogy gyakrabban – akár félévente – kell eljönnie nőgyógyászati kontrollra. Ennél a betegségnél is igaz, hogy minél korábbi stádiumában csípjük el, annál nagyobb esély van a gyógyulásra. A magzat számára viszont sajnos nemcsak a vírusnak ez a változata lehet ártalmas.
Az világos, hogy a daganatkeltő változattal mi a probléma, de hogyan veszélyezteti a terhesség kialakulását vagy lefolyását a „szelídebb” változat?
A HPV-vírus az anya szervezetéből a várandósság alatt nem kerül át a magzatéba, de a szülés alatt, a szülőcsatornában a magzat megfertőződhet, ezért kiterjedt hüvelyi és szeméremtesti Condyloma acuminatum szemölcsök (HPV-eredetű szemölcsök) esetén a császármetszés megfontolandó.
Milyen terápia van arra az esetre, ha egy páciensnél felfedezik a HPV-vírust?
Nagyon fontos, hogy a genitális HPV-fertőzések döntő többsége átmeneti fertőzés, tehát nem okoz betegséget, a páciens legtöbbször kezelés nélkül is gyógyul, ezért nem szabad, hogy önmagában a HPV kimutatása után (negatív cytologiai lelet esetén) a páciensnek betegségtudata legyen. Az átmeneti HPV fertőzés főként a fiatal korosztályban gyakori, és HPV-teszt hiányában gyakran nem is ismerik fel, sokan nem is tudják, hogy hordozzák a vírust. Ezért fontos a tájékoztatása HPV- teszt elérhetőségéről, a cytologiai mintavétel kapcsán ennek a lehetőségnek is a kommunikálása.
Feltételezem, más a helyzet a daganatkeltő HPV esetén.
Magas rizikójú, tehát daganatkeltő HPV igazolása esetén kezelésként immunstimuláló gyógyszereket adhatunk, amelyek segítségével az immunrendszer eredményesebben veheti fel a harcot a kórokozókkal. Hüvelyi applikációs gél alkalmazását ajánljuk, hogy a HPV minél hamarabb eltűnjön a méhszájról. Életmódbeli változtatásokat is javasolunk, például az óvszer használatát. Gyakran ugyanis a partner is megfertőződik, és nem szerencsés a vírus ide-oda adogatása. Azt szoktam mondani, hogy egy szédelgő ember is elesik, ha kap még egy pofont. Mellőzni kell az orális szexet, mindkét fél védelme miatt. A szájüregi daganatokat – amelyek listáján Magyarország sajnos nagyon előkelő helyen áll – ugyanez a vírus okozza, ráadásul a szájüregi daganatoknak nincs szervezett szűrési rendszere.
Az erős immunrendszer segít?
Természetesen minden olyan szabály betartását is javasoljuk, ami az egészséges életmódhoz elengedhetetlen: egészséges táplálkozás, rendszeres mozgás, elegendő alvás és – nagyon fontos – a dohányzás kerülése. Nagyon ajánljuk mindenkinek a HPV elleni oltást is.
Az eddigi adatok azt mutatják, hogy ez az oltás szerencsére népszerű: egy 2019 szeptemberi adat szerint a hetedikes lányok szülei közül 81,8 százalék kérte az oltás beadatását. Az oltás a HPV-vírus összes fajtája ellen véd?
A legkorszerűbb oltóanyag kilenc komponensből áll, a hét leggyakrabban előforduló magas kockázatú, és a két leggyakoribb alacsony kockázatú változat ellen biztosít védelmet. A régebben használt két- és négykomponensű oltás is hatásos. A 12 éves lányok ingyen kapják, de később is bárki kérheti a beadatását. Én a fiamat is be fogom oltatni. Ausztráliában a fiúkat is oltják, és adatok mutatják, hogy markánsan visszaszorul a HPV-vírus fertőzöttség és az ezzel összefüggésbe hozható betegségek előfordulása.
Térjünk vissza még egyetlen kérdés erejéig a terápiára: milyen terápiát alkalmaznak terhes nők esetében?
Várandós nők esetében nem alkalmazunk immunstimuláns kezelést. Náluk a rendszeres kontrollok egyébként is szükségesek, a szülés után 6 hetes kontrollvizsgálatnál végezzük a cytologiai és HPV-teszt kontrollt.
Képek forrása: Ujházy Andás, Wikimedia Commons