A külföldi nyaralás örömét egy futó betegség is elronthatja. Azok a fertőzések pedig, amelyek a hazatérés után mutatják első tüneteiket, akár több éven át tartó kezelést is igényelhetnek, a legrosszabb esetben egy életen át tartó orvosi felügyeletet és rendszeres terápiát vonnak maguk után. Mindezek az utazás megtervezésével, a helyszínen körültekintő óvatossággal és védőoltásokkal megelőzhetők.
Utazás előtt mindenképpen ajánlott időben és alaposan tájékozódni a célország helyi adottságairól: higiénés kultúrájáról, vezetékes vizének, csatornázottságának minőségéről, étkezési szokásairól, az ott előforduló élősködőkről, vérszívókról és egyéb állatokról, amelyek veszélyt jelenthetnek az egészség szempontjából. Fontos információ, hogy a célországban milyen fertőző betegségek a gyakoriak. Ezekről a hazai oltóközpontokban részletes tájékoztatás áll mindenki rendelkezésére. Arra kevesen gondolnak, hogy nemcsak egzotikus, trópusi vidékre szervezett utazások alkalmával kaphatnak különféle fertőzéseket. Nagyon gyakori, hogy egy dél-európai vagy közel-keleti utazás során kínzó hasmenés, hányásos tünetek keserítik meg a pihenés napjait. Oka az, hogy nem eléggé óvatosak a nyaralók.
Óvakodjunk a csapvíztől!
Az Intermed oltóközpont tájékoztatója szerint örökzöld úti tanács: csapvizet lehetőleg sehol se igyunk, a mediterrán és trópusi országokban tartózkodjunk a jégkockás italok fogyasztásától, mert a megfagyasztott vízben életben maradnak a bélbetegséget előidéző kórokozók. Friss saláta, csap alatt megmosott gyümölcs vagy víz alapú fagylalt, szörbet fogyasztása is kockázatos lehet. Nem beszélve a tenger gyümölcseiről, a nyersen tálalt kagylókról, csigákról. Külön említést érdemelnek a szúnyog- és rovarcsípések, helyenként a kullancsok. A vérszívók támadása riasztó szerekkel megelőzhető, kullancsnál védelmet jelent az idejében beadatott védőoltás.
A külföldön beszerezhető fertőző betegségek közül 21 ellen a hazai oltóközpontokban kapható védőoltás. Már az utazás előtt 6-8 héttel érdemes alaposan tájékozódni, hogy a beadott oltásoknak legyen idejük hatásukat kifejteni. Hepatitisz A-t, hastífuszt és kolerafertőzést szinte bárhol összeszedhet az utazó. A betegségek legfőbb terjesztői a víz, a nem kellően átsült ételek, illetve az általánosan rossz higiénés körülmények.
A hazai oltóközpontokban a gyakori fertőző betegségek elleni kötelező vagy ajánlott védőoltások is beadathatók. Az adott évben kötelező védőoltásokat az Egészségügyi Világszervezet (WHO) határozza meg. Bizonyos trópusi országokba utazóknak például kötelező a sárgaláz elleni oltás, és ajánlott a malária elleni védekezés.
A háziorvos is beadhatja
A védőoltások egy részét a háziorvos vagy a kórházi osztályok orvosai is beadhatják, vannak betegségek viszont, amelyek ellen csupán az ÁNTSZ Nemzetközi Oltóközpontjában oltanak. Az oltás megtörténtét nemzetközi oltáskönyv igazolja, amit az utastól kérhetnek bármelyik határon. A védőoltások beadása ellenjavallt: lázas állapotban, kiterjedt idegrendszeri betegség, terhesség, az oltóanyaggal vagy annak valamely alkotórészével kapcsolatos túlérzékenység esetén. Továbbá élő (legyengített) kórokozókat tartalmazó oltóanyagok nem adhatók: mesterségesen legyengített immunrendszerû betegeknek (például rák, kemoterápia, sugárkezelés, leukémia, szervátültetés, Hodgkin-kór), a szteroidkezelésben részesülőknek, valamint tojásfehérje-allergia esetében sem. Némelyik védőoltás beadása és az utazás napja között bizonyos időnek kell eltelnie. A sárgaláznál például 28 napos várakozási idő ajánlott. A WHO által a fertőzések szempontjából legkockázatosabbnak minősített úti célok: India, Kambodzsa, Thaiföld, Közép-Afrika, Egyiptom, Dominika, ezért az ezekbe az államokba utazó turistáknak fokozottan ajánlott az oltás. A sárgaláz elleni oltás pillanatnyilag a Föld 16 országába utazóknak kötelező. Ezek többsége Dél-Amerikában és Afrikában, az egyenlítőtől délre fekvő országokban van. További 38 ország, attól függően, hogy az utas az állam mely régióját kívánja meglátogatni, szintén megkövetelheti a sárgaláz beadását igazoló oltási könyv felmutatását. További információ: www.oek.hu.
Oltóközpontok
Budapesten az Országos Epidemiológiai Központ Nemzetközi Oltóközpontjában (1097 Budapest, Gyáli út 2-6. E épület), a Trópusi és Utazási Betegségek Intézetében (1094 Budapest, Páva u. 27.), a Budai Egészségközpontban (1126 Budapest, Nagy Jenő u. 8.), az Intermed Oltóközpontban (1134 Budapest, Váci út 70.), a Budapest ÁNTSZ Nemzetközi Oltóközpontban (1138 Budapest, Váci út 174.) kérhetők a védőoltások. Vidéken Debrecenben, Győrben, Kecskeméten, Pécsett, Miskolcon, Nyíregyházán, Szegeden, Székesfehérváron, Szombathelyen, Veszprémben és Zalaegerszegen található oltóközpont.
Lóránth Ida