A vízi torna, divatosabb nevén az aqua-fitnesz vagy aquatréning egyre népszerűbb, kímélő, mégis hatékony sportolási forma. Lényege roppant egyszerű: a meghatározott tornagyakorlatokat a biztonságos szárazföld helyett a vízben végezzük. Nem kell hozzá úszástudás, emellett a különböző egészségügyi problémákkal küszködők is bátran alkalmazhatják.
A mindössze 20 éves múltra visszatekintő, Amerikából származó mozgásforma szinte mindenkinek ajánlott, gyermekeknek és időseknek egyaránt. Az aquafitnesz, azon túl, hogy minden izomcsoportot megdolgoztat, a víz relaxáló hatásának köszönhetően pihentet is.
Míg a szárazföldi torna közben a gravitáció ellenében dolgozunk, addig a vízben a közegellenállást kell legyőznünk, ami sokkal intenzívebb munkára készteti az izmokat. Ugyanakkor a víz felhajtóereje miatt testsúlyunk csökken, ezáltal a vízben végzett tornát könnyebbnek érezzük. Ennek köszönhetően az aquafitnesz kíméli az ízületeket, a gerincoszlopot, a test egész támasztórendszerét. További előnye, hogy javítja az erőnlétet, növeli a szervezet állóképességét, fejleszti a koordinációs képességet, hozzájárul a helyes testtartás kialakításához. A hidrosztatikai nyomásnak is fontos szerepe van; csökkenti az ízületi és izomfájdalmakat, javítja a mélyizmok vérkeringését, így a szív több oxigénhez jut, és a légzőrendszer munkája is könnyebb lesz. Mivel a vízben csökken a pulzusszám, ezért szívverésünk folyamatosan a zsírégető tartományban marad, így igen sok kalóriát égethetünk el; ideális fogyókúrázók számára is.
A tornához a 110-140 cm mélységű víz a legalkalmasabb, amelynek hőmérséklete 25-30 ºC. Az ennél melegebb víz már megerőlteti a szívet, a hidegebb pedig izomgörcsöt okozhat. Az aquatréning kellékei szivacsszerű anyagból készülnek, pillekönnyűek, és nem szívják magukba a vizet. A legalapvetőbb eszközök a vízi súlyzó, a lábsúlyzó és a vízi nudli - ez utóbbi egy kétméteres rúd, amellyel víz feletti gyakorlatokat végezhetünk.
- A vízi torna előnye, hogy szinte minden korosztálynak ajánlható rekreációs sport. Minden betegségnél javasolt, kivételt képez az akut visszérgyulladás - mondja M. Kecskés Edit, az Angolna Víziiskola és Angolna Gyógy-úszó Alapítvány vezetője. - Kifejezetten hasznos a túlsúlyosoknak, az ülő foglalkozást űzőknek, az ízületi és gerincbántalmaktól, csontritkulástól szenvedőknek, krónikus légúti problémák, gerincferdülés, egyéb ortopédiai rendellenesség esetén, műtétek utáni rehabilitációs tornaként, de pszichoszomatikus zavarok, depresszió kiegészítő kezeléseként is. A terhesség harmadik hónapjától egészséges kismamáknak is javasoljuk.
A gyakorlatokat kisebb csoportokban vagy egyénre szabottan ajánlott végezni. A foglalkozások átlagosan 45 percesek, ez mindig az egyén igényétől és állapotától függ. M. Kecskés Edit tapasztalata szerint a vízi torna iránt érdeklődők közül sajnos csak kevesen ismerkednek meg közelebbről ezzel az egészséges mozgásformával. Pedig érdemes lenne kipróbálni.
Kicsiknek kiváló
A vízitorna-foglalkozásokon egészséges csecsemők és gyermekek is részt vesznek: a csecsemők babaúszás, a nagyobbak játékos, úszásoktatásra felkészítő torna keretében barátkoznak a vízzel. Az egészséges apróságok mellett az alapítvány sérülés-specifikus úszásoktatásokat tart értelmi és mozgássérült, valamint halmozottan sérült gyermekek számára, mely foglalkozások nagy részét a vízi torna teszi ki.
További információ: www.angolna.hu
Vajda Angéla