Téli vitaminbomba: a cékla

A cukorrépával rokon céklát már a babilóniaiak és a föníciaiak is nagy mennyiségben termesztették a Közel-Keleten. Az ízletes zöldségféle a rómaiak közvetítésével jutott el Európába. A népi hagyomány évszázadok óta gyógyító erejű, egészségvédő tápláléknak tartja. Jótékony hatását a modern kutatások is igazolták.

A cékla megvastagodott, húsos, lédús gyökerét fogyasztjuk nyersen, főzve, sütve. A középkori Angliában a cékla zsenge leveleiből főzelékféle ételt készítettek, főleg időseknek, betegségből lábadozóknak ajánlották.

Vitaminok, ásványi anyagok

A cékla egyik fontos téli vitaminforrásunk lehetne, de jóval ritkábban kerül az asztalunkra, mint megérdemelné. Rosttartalma magas: 4,2 g/100 g, ellenben szénhidráttartalma alacsony: 5,9 g/100 g, ezért fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják. A rostok jótékonyan serkentik az emésztést. A bíborszínű gumóban sokféle vitamin: B2-, B1-, B6-, C-vitamin, biotin, folsav, béta-karotin található. Ásványi anyag tartalma is figyelemre méltó, a legfontosabbak: kálium, nátrium, magnézium, kalcium, szilícium. A benne lévő karotinoidoknak és flavonoidoknak antioxidáns, gyulladáscsökkentő, a rák kialakulását megelőző és egészségvédő hatásuk van.

Gyógyhatásai

A cékla vérképző, előnyösen befolyásolja a szervezet sav-bázis egyensúlyát és a máj anyagcsere folyamatait. Támogatja a máj méregtelenítő enzimeinek működését, elősegíti a májból a felesleges zsírok kiürülését. Szabályozza az emésztést, élelmirost-tartama elősegíti az egészséges bélműködést, megelőzi a béldaganatok kialakulását. Enyhe vízhajtó, ezért magas vérnyomás, keringési problémák esetén ajánlott gyakrabban fogyasztani. Meghűlés, influenza esetén is jótékony hatású, gyorsabban kilábalunk a betegségből.

A népi gyógyászatban régóta vérképzőnek tartották. A huszadik századi orvosok ezt babonának vélték, mígnem klinikai vizsgálatok igazolták, hogy a népi megfigyelés igaz. A friss céklalé valóban segít a vörösvérsejtek regenerálásában és szaporodásában, ezért ma már sok helyen kiegészítő gyógymódként ajánlják vérszegénység, leukémia és malária esetében. A cékla vörös festékanyagát, a betaint tumorellenes hatásúnak tartják. Vizsgálatok szerint a kemoterápián átesett páciensek vérképe, amely a kezelések hatására romlik, jelentős javulást mutatott néhány hetes céklalé kúra után.

Folsavtartalma magzatvédő hatású, segít megelőzni az idegcső záródási rendellenességek kialakulását, ezért várandós kismamáknak ajánlott minél gyakrabban céklát fogyasztani.

Nyersen, sülve, főve

A céklát főként ecetes lében eltett savanyúságként fogyasztjuk, pedig ízletes ivólé, leves, saláta vagy köret is készíthető belőle. Valószínűleg a háziasszonyok azért nem kedvelik, mert a nyers cékla bordó nedve erősen megfesti a bőrt is, ezért ajánlott gumikesztyűben hámozni és darabolni a gumót. Gyümölcscentrifugával kinyerhető a leve, ami magában vagy zellerrel, csipetnyi őrölt köménnyel ízesítve finom, frissítő, vitaminban gazdag méregtelenítő ital.

Kevesebb gondot okoz a cékla tisztítása, ha a megmosott gumókat héjában megfőzzük vagy tepsibe tesszük, alufóliával lefedjük és sütőben megsütjük. Így a héját könnyen lehúzhatjuk. Bár a főtt vagy sült gumó is megszínezi a kezünket, de a növényi festék szappannal lemosható.

Sütve különösen finom. Ehetjük vékonyra szeletelve, vajas kenyérre fektetve. Vendégváró mártogatósként a gumókat falatnyi kockákra vágjuk, külön tálkában kínáljuk hozzá a mártást, ehhez 2 dl joghurtba vagy kefírbe keverjünk 1 evőkanálnyi ecetes reszelt tormát. Kínálhatjuk köretként, sültekhez is.

Érdemes megkóstolni a céklalevest (1 személyre): ehhez 1 közepes méretű, megtisztított főtt vagy sült céklát 2 dl joghurttal pépesre turmixolunk, csipetnyi sóval, borssal, őrölt köménnyel fűszerezzük, fölmelegítjük, majd tálaláskor citromlével és reszelt citromhéjjal ízesítjük.

Tudta?

A zöldségfélék és a gyümölcsök nagyobb mennyiségű fogyasztása különösen fontos a gyerekeknek, sportolóknak, a várandós és szoptatós anyáknak, valamint az időseknek. Naponta legalább négy alkalommal szerepeljen étrendünkben valamilyen gyümölcs és zöldségféle. Változatosan elkészíthetők, és egymással is jól kombinálhatók, érdemes kísérletezni az ízekkel, fűszerekkel, elkészítési módokkal. Az egy étkezésre javasolt mennyiség 10-15 dkg.

Kolimár Éva