Tavaszi méregtelenítés – hogyan csináljuk okosan?

Aki őseink szokásához híven idén tavasszal is méregtelenítő vagy böjtkúrával kíván a szervezetében „nagytakarítani”, az egyre nagyobb kínálat között választhat. Hogy melyik böjtölési technikát kövessük, az elsősorban egészségi állapotunk, életkorunk, életvitelünk függvénye.

A testet, lelket megtisztító, néhány napos méregtelenítő kúra minden egészséges emberre jótékony hatású, de elsősorban azoknak ajánlott, akik emésztési zavarokkal küszködnek, akiknek magas a vérzsírszintjük, illetve akiknek aknés, ekcémás, pszoriázisos bőrpanaszaik vannak.

Készüljünk fel a tisztítókúrára!

Nem is gondolnánk, hogy szervezetünkben milyen óriási mennyiségű salakanyag rakódik le civilizációs életformánknak „köszönhetően": a tartósítószereket, különféle adalékanyagokat tartalmazó élelmiszerekből, a rovarirtókkal, növényvédő szerekkel kezelt növényekből, a tisztálkodó- és tisztítószerekből, illetve a megnövekedett gyógyszerfogyasztás, a fokozott környezetszennyezés következtében. Az egy-két napos koplalás során, amikor csak folyadékot vagy könnyű ételeket fogyasztunk, szervezetünk fokozatosan megszabadul a téli zsírosabb étrend szövetekben felhalmozódott salakanyagaitól.

- A testünkbe került méreganyagok az anyagcsere-folyamatok során távoznak a szervezetünkből. A méreganyagok kiválasztásában nagy szerepet játszik a vesénk, a májunk, a tüdőnk, a beleink és a bőrünk, így a méregtelenítés során e szerveinket kell megtámogatnunk, terhelését csökkentenünk - tájékoztat Mándyné Balla Zita dietetikus. - Sok helyen sokfélét lehet olvasni arról, hogyan érhetjük el a kívánt eredményt. Legjobb ebben az esetben is inkább a megelőzésre helyezni a hangsúlyt a természetes táplálékok fogyasztása révén, mint például egy sokak számára rosszulléttel végződő, hirtelen ötletből eredő, nem megfelelően előkészített keserűsós májtisztítást végigcsinálni.

A méregtelenítésnek több fajtáját különböztetjük meg. A legszigorúbb a teljes böjt, amelynek során kizárólag forrásvíz, ásványvíz és cukrozatlan gyógytea fogyasztható. A több napig tartó, szigorú koplalás egyáltalán nem veszélytelen, ezért ezt szigorú orvosi ellenőrzés mellett vagy egészségügyi intézményben szabad folytatni. A szénhidráttal kiegészített böjt a mézes-citromos tea mellett zöldségleves és zöldséglé fogyasztását is megengedi. Ismert böjttípus még a tejsavóböjt, a nyersgyümölcs-diéta és a szigorú vegetáriánus nyerskoszt is.

Csírával is méregteleníthetünk

Kevesen tudják, hogy a csírák is kitűnő méregtelenítő hatással bírnak, emellett rengeteg vitamin, ásványi anyag, nyomelem, növényi fehérje és enzim található a csírázó magokban. A sokrétűen felhasználható csírák erősítik az immunrendszert, védik a sejteket, segítik az emésztést. Az otthon, saját magunk által nevelt csírák mentesek mindenféle káros anyagtól, így fogyasztásukkal elejét is vehetjük a méreganyagok lerakódásának.

Mindemellett a dietetikus Szabó György, a „bükki füvesember" programját tartja a magyar ember számára legkönnyebben és talán legolcsóbban megvalósíthatónak. A program a hazánkban fellelhető gyógyteákból összeállított éves ivókúrán alapul, amely tisztítja a veséket, májat, epehólyagot, beleket, mirigyeket, ereket és támogatja az immunrendszert, emellett évente kétszer javasol tisztítókúrát csalánteával.

A sorrend: bél-, vese-, májtisztítás

- Aki inkább időszakosan szeretne foglalkozni a méreganyagok kiürítésével, annak ajánlott évente egyszer-kétszer elvégezni egy komplex tisztítást - hívja fel a figyelmet a dietetikus. - Fontos a sorrend: bél-, vese- és végül májtisztítás. A már említett májtisztítás nagyon hatékony és jó hatású az egész szervezetre, de csak akkor, ha a vese és a belek el tudják szállítani a májból és az epeutakból kiszabaduló méreganyagokat, az pedig csak akkor lehetséges, ha előzőleg ki lettek tisztítva.

Ami a tisztítást illeti, számtalan módszer közül választhatunk. A bőr szaunával, a belek a bennük lévő élősködők kiirtásával, rostpótlással és az emésztési folyamat serkentésével, a vesék a megnövelt folyadékbevitellel és komplex gyógynövényes vesetisztító kúrával, a máj a táplálékok megvonásával és szintén gyógynövényes, vitaminos májtisztító kúrával, a tüdő pedig a friss levegőn végzett testmozgással méregteleníthető a legegyszerűbben. A folyamat során felszabaduló méreganyagok kiürítését segíthetjük az egész szervezet számára hasznos nyirokmasszázzsal.

Mándyné Balla Zita tapasztalata szerint az emberek többsége általában akkor szánja rá magát az életmód-változtatásra, méregtelenítésre, amikor már kialakult valamilyen betegség. Ebben az esetben viszont előzetes orvosi vizsgálat és szaktanácsadás nélkül ne vágjunk bele még a legegyszerűbbnek tűnő méregtelenítő kúrába se.

Vajda Angéla

 

A Gyógyhír Könyvesbolt ajánlja

Ruediger Dahlke: A tudatos böjtölés kézikönyve

Ruediger Dahlke: Méregtelenítés, salaktalanítás, lazítás

Masaru Emoto - Jürgen Fliege: A víz gyógyító ereje

Stephen Blauer: Lékönyv. Turmixitalok, vitaminkoktélok és egyéb finomságok zöldségekből, hazai és déli gyümölcsökből

Ch. Calbom - M. Keane: Lékönyv 2.

Kurt Tepperwein: Savtalanítás. A fiatalság forrása

Robert O. Young PhD. - Shelley Redford Young: A pH csoda