Szemünk világa

Ameddig látásunkkal nincs különösebb problémánk, nem is gondolunk arra, hogy egy betegség miatt vagy az évek múlásával jelentősen romolhat ez a fontos képességünk. A fáradékonyság, a fejfájás vagy a nem szűnő rossz közérzet mögött azonban gyakran szemészeti probléma áll.

A rendszeres szemészeti szűrővizsgálat és a nyomelemekben gazdag étrend elengedhetetlen látószervünk egészsége érdekében. A kontroll azért is fontos, mert a pupillatágítással végzett szemfenékvizsgálat során kiderülhet, ha belgyógyászati, idegrendszeri vagy anyagcsere-betegség húzódik meg a látásromlás hátterében. 

Lehull a hályog

Az egészséges szemlencse tiszta és átlátszó. A főként hatvan év feletti korosztályt érintő szürkehályog-képződés a szemlencse elszürkülését jelenti. A kórkép előfordulhat fiatalabbaknál, sőt létezik veleszületett formája is. Rendszerint egymást követően mindkét szemen kialakul, hátterében pajzsmirigyproblémák, cukorbetegség, illetve a szemlencsét közvetlenül érintő sérülés vagy sugárkárosodás állhat. Ahogy egyre kevesebb fény jut be a szembe, a látás gyengül. Néhány beteg eljuthat a vakságig is, műtéttel azonban a látás helyreállítható. Míg régebben a kezelési alapelvek szerint várni kellett a hályog „érésére", az újabb műtéti technikáknak köszönhetően már a kezdődő elváltozás jó eredménnyel operálható.

Homályos folt

Az időskori látásromlás másik jellemző oka a makuladegeneráció. A betegek először azt tapasztalják, hogy az egyenes vonalak fura mód görbének látszanak, a betűk torzan összefolynak, a látómező közepén egy homályos folt jelenik meg. A beteg fokozatosan elveszíti éles, központi látását, és csak a látómező szélén érzékel árnyakat, fényeket. A betegség gyorsan súlyosbodhat, okai csak részben ismertek. Valószínűsíthető, hogy a kor előrehaladtával a szemfenéken található sárgafolt védelmi mechanizmusa meggyengül, apró hegek vagy rendellenes erek képződnek az éleslátásért felelős területen.

Megfigyelhető családi halmozódás a betegek körében, de hozzájárulhatnak a folyamat romlásához a dohányzás, a napfény ártalmai és a nem megfelelő táplálkozás is. A makuladegeneráció miatt már elveszített látást visszaadni nem lehet, a szemészeti kezelés célja lassítani vagy megállítani az állapot további romlását. Egyes esetekben, orvosi mérlegelés alapján szóba jöhet lézeres műtéti megoldás.

A jelenlegi kutatások szerint két karotinszármazék, a lutein és a zeaxantin hasznos lehet a betegség megelőzésében. A sötétzöld zöldségfélékben, a káposztában, spenótban, brokkoliban, borsóban, kelbimbóban, valamint a sütőtökben és a piros húsú paprikában megtalálható vegyületek egyrészt az A-vitamin előanyagaként, másrészt erőteljes antioxidánsként védik a szem érzékeny szöveteit. Ugyancsak eredményes lehet az érvédő hatású omega-3 zsírsavak alkalmazása étrend-kiegészítőként.

Szemüveg vagy kontaktlencse?

A kontaktlencse feltalálása óta azoknak sem kell szomorkodniuk, akik nem kedvelik a divatos kiegészítőnek is felfogható pápaszemet. Érdemes kombinálni a két látásjavító eszközt. Sportoláshoz kényelmesebb a maximális szabadságot biztosító lencse, de a szemüveg jobb megoldás azoknak, akik allergiával, krónikus kötőhártya-gyulladással vagy más szembetegséggel küszködnek.

Az optikusok nem szívesen ajánlják az előre gyártott szemüvegeket, hiszen azok nem igazodnak viselőjük egyéni adottságaihoz, például a szemlencsék és a pupillák távolságához. A benzinkutaknál, könyvesboltokban forgalmazott kész okulárékat leginkább kiegészítő, alkalmi szemüvegpótlásnak javasolják, állandó használatra mindenkinek érdemes egyedileg készíttetett szemüveget vennie, amely egy olcsóbb kerettel csak néhány ezer forinttal kerül többe, mint az egyenokulárék.

A monitor előtt

Számítógéppel dolgozók gyakorta panaszkodnak fáradtságérzetre, fejfájásra, égő, kivörösödött szemre. Nem is csoda, hiszen a monitor bámulása közben huzamosabban egy irányba, csak közelre fókuszálunk, amely természetellenes állapot. A megterhelő monitornézés közben ráadásul a kelleténél kevesebbet pislogunk, pedig ez az apró mozdulat szükséges ahhoz, hogy a kötő- és a szaruhártya ne száradjon ki. Szemszárazságra a szemész szakorvos műkönny használatát javasolhatja, de emellett gyakori szünetekkel, a szem pihentetésével, távolabbra helyezett monitorral, szükség esetén speciális szemüveggel is védenünk kell szemünket.

Látásvizsgálat

A szem fénytörési hibáját számítógép vezérelte refraktométerrel lehet objektíven meghatározni. Az így kapott dioptriaérték azonban gyakran erősebb annál, mint amit a páciens kényelmesnek érez, mert a szemlencse alkalmazkodóképességét és a szemüveg viselőjének komfortérzetét is figyelembe kell venni a megfelelő szemüveg kiválasztásához. Ezt szolgálja a szubjektív látásvizsgálat, amelyet az objektív eredmény figyelembevételével, próbalencsékkel, falitáblák segítségével végeznek. Végül a pupillák távolságát megmérve elkészíthető a személyre szabott szemüveg. Érdemes elegendő időt szánni rá.

Tudta?

A www.optika.hu honlapon, a magazin almenüben az Optika Egyesület tesztjei segítségével ellenőrizhetjük, hogy monitorunk jól van-e beállítva, illetve további tanácsokat olvashatunk a képernyő optimális elhelyezéséről és beállításáról.

Márton Anita