Rovarcsípések

A tavaszi, nyári hónapokban, különösen most, a sok eső és kiterjedt árvizes területek miatt, az átlagosnál sokkal több a valamilyen rovarcsípés utóhatásai miatt orvoshoz fordulók száma. A közhiedelemmel ellentétben, nemcsak a kullancs, hanem az egyszerű szúnyog, darázs, méh, vagy pók csípése is néha súlyos egészségügyi problémák okozója lehet. Olyannyira, hogy azok szélsőséges, és nagyon ritka esetben akár halált is okozhatnak.

 

Egy közönséges szúnyogcsípés, ha a rovart a testünkön egyszerűen lecsapjuk, netán eldörzsöljük, gombás, vagy bakteriális/vírusos fertőzést okozhat. Bár a szúnyog nyálában ezek a kórokozók nincsenek jelen, ám a vérszívás közben szétlapított teste teli lehet azokkal. Ezek a kórokozók a szúnyog fullánkja által ütött, mikro-méretű sebhelyen keresztül könnyen bejuthatnak a testbe. A szúnyognyálban lévő malária kórokozók nálunk szerencsére még nem jelentek meg, de a klímaváltozással foglalkozó szakértők szerint ez csupán idő kérdése. Dél-Európa számos országában már regisztráltak maláriafertőzést.  

Allergiások: nagyobb a kockázat

Magyarországon szerencsére nem élnek olyan pókfajták, amelyek csípése jelentős egészségügyi kockázatot mutatna, ám ez nem jelenti azt, hogy egyes pókfélék marása ne okozna kisebb-nagyobb fájdalmat, bőrpírt, végtagzsibbadást, vagy súlyosabb esetben ne igényelne orvosi ellátást. A mintegy ezer hazai pókfajta között számos, mérget termelő is található. Ilyen például a koronás keresztes pók, a mérges dajkapók, vagy a szongáriai cselőpók. Ezek marása általában nehezebben gyógyul, olykor vizenyősödés, fekélyesedés is felléphet.

Mivel világszerte, így Magyarországon is évről-évre több az allergiás beteg, az egyik legveszélyesebb rovarcsípés a darázsé, a méheké, illetve némely hangyafajtáé. Az erre való érzékenység az első kellemetlen találkozás során alakul ki, és a második alkalom más súlyos, életveszélyes állapotot idézhet elő. Ezek, az úgynevezett anafilaxiás reakciók a testben vizesedést, súlyosabb esetben fulladásos tüneteket okoznak. Különösen veszélyeztetettek azok, akik valamilyen béta-blokkoló gyógyszert szednek magas vérnyomásra, vagy szívbetegségre, mert annak hatóanyaga felerősítheti a csípés káros hatásait. Igazolt rovarméreg-allergia esetén az érintetteknek ajánlott mindig maguknál tartani az ellenanyagot. Normális körülmények között ezeknek a rovaroknak a csípése csupán kezdeti fájdalmat, majd bőrpírt, viszketést okoz, a piros folt mérete nem haladja meg a két négyzetcentiméteres kiterjedést. Hideg vizes vagy ecetes borogatás hatására hamarosan enyhülnek a tünetek.

Az utóbbi években már nemcsak az erdőkben, mezőkön, hanem a városi parkokban, lakótelepi zöld területeken is megjelentek a kullancsok. Közöttük pedig egyre több a Lyme-kór baktériumát, vagy a fertőző agyvelőgyulladás vírusát terjesztő egyed. Lyme-kór ellen nincs védőoltás, ám célzott antibiotikumos kezeléssel jól gyógyítható, a kullancs-enkefalitisz ellen viszont feltétlen ajánlott a védőoltás beadatása.

Tünetenyhítő homeopátiás szerek

A rovarcsípések különösen a csecsemőkre, kisgyermekekre veszélyesek, mert ők a felnőtteknél hajlamosabbak annak elvakarására, így a seb felülfertőződhet. Különösen náluk lehetnek hasznosak a különféle rovarriasztó szerek, illetve a homeopátiás készítmények, amelyek gyengéden enyhítik a panaszokat.  Vannak olyan homeopátiás szerek, amelyek a viszketést, a duzzanatokat hatásosan és gyorsan csillapítják, mások kifejezetten a méhcsípés hatását enyhítik. A csípések megelőzésére használható golyócskák a vízpartra nyaralni készülő kisgyermekes szülőknek ad hatékony segítséget. A rovarcsípések megelőzésére és helyi kezelésére a patikák választékában megszámlálhatatlan készítmény szerepel.

Elsősegély

Rovarcsípésre számos házi praktika is eredményes módszer. A csípés helyét például érdemes tiszta alkohollal fertőtleníteni, majd hideg, ecetes vizes borogatással kezelni. Ha nem tudjuk milyen rovar csípése okozta a tüneteket, ajánlott annak helyét eukaliptusz-, szegfű- vagy levendulaolajjal bedörzsölni. A viszkető szúnyogcsípés szalmiákszesszel kezelhető, de a hagyma leve is megfelel erre a célra. Darázs és méhcsípésnél előbb csipesszel ki kell venni a bőrből a fullánkot, majd utána ecetes borogatással csillapítani a fájdalmat és a többi kellemetlen tünetet. Orvoshoz akkor kell fordulni a rovarcsípésekkel, ha allergiás tüneteket (extrém, nagy területű kivörösödés a csípés helyén, testtáji vizesedés, feldagadás, fulladás érzése) észlelünk, vagy a csípés utáni kellemetlen fájdalom és egyéb elváltozás pár napon belül nem szűnik meg.

Lóránth Ida

2010/07.