Nyári nátha

Megfázás – nyáron? A kánikuláról általában nem az orrfolyás, tüsszögés, torokfájás jut az eszünkbe. Pedig minden ötödik megfázás nyáron következik be, és ha nem vagyunk eléggé elővigyázatosak, ez a veszélytelen, de annál kellemetlenebb betegség megfoszthat bennünket a nyár élvezetétől.

 

Nehéz lenne számba venni, milyen körülmények között fázhatunk meg nyáron, de minden eset a nagy hőmérséklet-különbséggel van összefüggésben. A hőségben felüdülést jelentő pincehideget szervezetünk stresszként éli meg: a kitágult, a kánikulában hőelvezetést szolgáló erek hirtelen összehúzódnak, a vérkeringés leromlik, a vér kevesebb immunanyagot szállít, ezzel szinte szabad utat engedve a kórokozóknak. Ha felhevülten, verítékesen lépünk egy hűvös, száraz levegőjű légkondicionált helyiségbe, vagy az autóban, buszon, villamoson a jóleső huzatban utazunk, már kész is a baj. Érdemes tehát nyáron is számolni a megfázás lehetőségével. Néhány óvintézkedés betartásával elkerülhetjük, hogy strandolás helyett szobafogságban lábadozzunk.

A hőség ideális körülményeket jelent a kórokozóknak: egyrészt a melegben gyorsabban tudnak szaporodni, másrészt a nap UV sugárzása által legyengített szervezetünkbe szinte akadály nélkül juthatnak be. A nyári náthát a legtöbb esetben vírusok okozzák, s a betegség lefolyása leginkább abban különbözik „téli társaitól", hogy kevésbé súlyos, és ritkán jár lázzal.

A megfázást okozó vírusokat leginkább az immunrendszer erősítésével cselezhetjük ki. Ne menjünk a napra a legforróbb déli órákban, és árnyékban is fényvédő krémmel óvjuk bőrünket és immunrendszerünket a káros UV sugárzástól. A táplálkozásban törekedjünk szervezetünk tehermentesítésére; a nagy melegben különben is jobban esik a friss saláta, a gyümölcs, és nagyon fontos, hogy ne feledkezzünk meg a bőséges folyadékfogyasztásról sem. A sok zsírt és cukrot tartalmazó étrend csökkenti az immunválasz hatékonyságát, ellenben a zöld tea meggátolja az immunrendszer gyengülését, és segít semlegesíteni a betegségeket okozó szabadgyököket. A táplálkozás mellett a külső körülményeket se hagyjuk figyelmen kívül: ha légkondicionáló berendezést használunk a munkahelyünkön vagy a lakásunkban, úgy állítsuk be, hogy a kinti és a benti hőfok közötti különbség ne legyen több 6 °C-nál. Emellett kerüljük a huzatot, és az átizzadt, nedves ruhát minél gyorsabban cseréljük szárazra.

Meghűlés esetén a legjobb, amit tehetünk, hogy otthon maradunk, és megvárjuk, amíg a betegség magától elmúlik. Ha a tünetek súlyosbodnak, vagy egy hétnél tovább tartanak, ajánlatos orvoshoz fordulni. Néhány házi praktikát azonban bevethetünk közérzetünk javítása érdekében. Például szedhetünk echinacea-készítményt, amely egyrészt antibiotikus hatással rendelkezik, másrészt fokozza az immunrendszer működését, ezért nagyon jó szolgálatot tehet meghűlés esetén. Ajánlott cinktabletta szedése is, ugyanis erőteljes vírusellenes hatással rendelkezik, és lecsökkentheti a betegség időtartamát. A tengervizes vagy konyhasóoldatos spray-vel végzett orröblítés, a gyógyteák fogyasztása mind elősegíti a váladék oldását, ezáltal a betegségből való kilábalást.

Tipikus női baj a felfázás

A köznyelvben felfázásnak nevezett hólyaghurutot okozhatja az alulról történő megfázás - ezért nem ajánlott vizes fürdőruhában, nedves homokban vagy hideg kövön ücsörögni -, ez ugyanis utat nyit a húgycsövön keresztül feljutó baktériumok számára. Mivel a nők húgycsöve lényegesen rövidebb, mint a férfiaké, ezért ez tipikusan női betegség. Leggyakoribb tünetei a gyakori vizelési inger, a fájdalommal járó vizelés, a csípős, szagos, sötét színű vizelet. Az enyhe felfázást otthon is kezelhetjük gyógyteákkal, de ha nem múlnak el a panaszok, forduljunk orvoshoz, ugyanis a fertőzés továbbterjedhet a vesére, petefészekre is!

Vajda Angéla