Mogyoró, éger, tiszafa

Aki az elsőként megjelenő pollenekre, kültéri gombákra allergiás, már február közepén könnyes szemmel, orrfolyással, torokviszketéssel reagált a levegőben szálló, ingerlő anyagokra. A tüneteket könnyen összetéveszthetjük a szeszélyes évszakban nem ritka meghűléssel.

Aki először éli át a szénanátha kellemetlenségeit, akár meghűlésnek is tulajdoníthatná a tüneteket. Ám ha a panaszok 7-10 nap alatt nem múlnak el, és az orrváladék mindvégig víztiszta marad, érdemes allergológus szakorvoshoz fordulni, aki a kórtörténet alapján speciális tesztek segítségével azonosítani tudja a túlérzékenységi reakciót kiváltó anyagot, az allergént. Ennek kimutatására az orvos bőrpróbát végez: a feltételezett allergén oldatát cseppenti a bőrre, majd a hámréteget megkarcolva lehetővé teszi, hogy az allergén érintkezzen a mélyebb szövetekkel. Egy vizsgálat során többféle anyag hatását tesztelheti. Mintegy húsz perc múlva leolvasható az eredmény: igazolható, hogy mi váltja ki az allergiát, és a beteg szervezete milyen érzékenyen reagál az adott anyag jelenlétére. Az eredmény ismeretében megfelelő terápiával a beteg tünetmentessé tehető, míg a nem megfelelően kezelt allergiás betegnél újabb allergiák jelentkezhetnek, idővel súlyosabb szövődmény, asztma alakulhat ki. Az allergia jelentősen befolyásolja az életminőséget, csökkenti a beteg terhelhetőségét, teljesítményét.

A kezelés a megfelelő gyógyszerek felírása mellett egyénre szabott tanácsadásból áll. Szezonális allergia, például pollenérzékenység esetén csak a kritikus időszakot kell átvészelni. Ám az egész évben jelen lévő allergének, mint a házi poratka vagy a penészgomba hatásait csak úgy lehet eredményesen ellensúlyozni, ha a beteg környezetében a minimálisra csökkentjük az ártalmat okozó anyag jelenlétét.

Terápiás lehetőségek

* A tüneteket csökkentő, korszerű gyógyszerek, orrcseppek.

* Immunterápia: pontos terv szerint a szervezetet apránként hozzászoktatják a túlérzékenységi reakciót kiváltó anyaghoz. A tünetek megjelenése előtt négy hónappal érdemes megkezdeni.

* Rhinolight fényterápia: a tünetek megjelenésekor alkalmazható.

* Homeopátia: az év bármely szakában alkalmazható, az alkati és tüneti szerekkel lecsillapítható a túlzott immunreakció.

*Akupunktúra: alkalmazható a tünetek enyhítésére és hosszabb terápiával (a tünetek megjelenése előtt elkezdve) a túlérzékenység megszüntetésére.

K. É.