Kéz- és lábápolási fortélyok

A felmérések szerint az emberek többsége a másikon először a kezét nézi meg. Az ápolt, szép kéz és körmök egészségi állapotunkról és ápoltságunkról vallanak, míg az elhanyagolt kéz nemcsak rossz benyomást kelt, de idősebbnek is mutathat a korunknál. Nem mindegy tehát, kezünk milyen látványt nyújt.

A kézfejet puha bőr fedi, finom szőrszálakkal, faggyú- és verejtékmirigyekkel. A bőrfelszínt vékony, úgynevezett hidrolipid filmréteg borítja, amely megóvja a szaruréteget a túlzott vízvesztéstől, és természetes savas burkot képez, amely a külső fizikai és vegyi hatásokkal szemben nyújt védelmet. Ez a hidrolipid filmréteg az évek múlásával elvékonyodik, és a környezeti hatások, mint a hideg, a szél, az erős napsugárzás, a tisztítószerek, a kéz túlzott igénybevétele egyaránt károsítják.

Kirepedezett bőr

A kézápolás alapvető eleme a rendszeres kézmosás, azonban a víz és a szappan gyakori használata a bőr kiszáradását, kirepedezését okozhatja. Kézmosás után töröljük szárazra a kezünket, az ujjak közét se hagyjuk nedvesen, és krémezzük be! A kereskedelemben kapható, szárító hatású szappanok helyett a gyógyszertárban vásárolható mosakodókrémek még a legérzékenyebb bőrűeknek sem ártanak.

A száraz, esetleg már repedezett, kivörösödött bőrt hidratáló, zsíros, glicerines vagy kamillás kézkrémmel ápoljuk. Ha a készen megvásárolható krémek közül válogatunk, ne tévesszen meg bennünket a márka és az ár; nem mindig a legdrágább a legjobb. A körömvirág kivonatát tartalmazó krémek kifejezetten hatékonyak, ez a népszerű gyógynövény ugyanis gyulladáscsökkentő, antibakteriális, hámosító és sebgyógyító hatásáról ismert.

Az erősen száraz kéznek jót tesz, ha három percre meleg olíva- vagy búzacsíraolajba áztatjuk. A népi gyógyászat szerint a glicerinnel kevert rózsavíz a leghidegebb időben is megakadályozza a kéz kiszáradását. A kézbőr kicserepesedése súlyos esetben ekcémához vagy bőrgyulladáshoz vezethet. Ha ez bekövetkezik, vagy egyéb allergia lép fel, azonnal forduljunk orvoshoz.

Nézzünk a körmünkre!

A körmök az ujjak érzékeny pontjait védik, egyben a szervezet általános állapotáról is árulkodnak. Nemcsak a vitaminhiányos táplálkozás, a különböző szervi problémák hagynak nyomot körmeinken, a helytelen körömápolással olykor többet ártunk, mint használunk. Manikűrözéskor vigyázzunk arra, hogy ne sértsük meg a körömágyat, a körmöket ne vágjuk túl mélyre, mert ez fertőzést, gyulladást okozhat. Olykor a köröm felső rétegei elválnak és lehasadoznak, a köröm könnyen berepedezik. Ilyenkor hasznos, ha körömápoló krémet vagy olajat dörzsölünk a körömágyba, és több fehérjét, vitamint fogyasztunk. Az élesztő (magas B-vitamin-tartalmának köszönhetően) az egyik leghatékonyabb belső kozmetikum a köröm szépségének megőrzésében.

A körömlakk, műköröm alkalmazásával bánjunk csínján. A körömlakk és a lakklemosó ártalmas lehet, mert formalint tartalmaz. Rendszeres használatuk során a köröm sárgásan elszíneződhet, szárazzá, fénytelenné válhat. A műköröm felhelyezése és levétele során pedig sérülhet a körömlemez és a körömágy.

Rendszeres lábápolás

A nyár közeledtével lábunk szépségére, egészségére is több időt kell szakítanunk. Pedikűrözés előtt 10-15 percre áztassuk be lábunkat, például vegyünk rozmaring-illóolajos lábfürdőt. Az áztatás és szárítás után a bőrkeményedéseket sarokreszelővel vagy habkővel távolítsuk el, majd vágjuk rövidre a körmöket. A rendszeres lábápolás a különböző betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszik. Az egyik leggyakoribb a gombás fertőzés, amely mind a bőrön, mind a körmökön jelentkezhet.
A nehezen gyógyuló gombásodás a kéz körmein is megjelenhet. Ha a lábujjak között viszkető, fájdalmas repedéseket vagy a körmökön elváltozást észlelünk, forduljunk bőrgyógyászhoz, aki felírja a fertőzés típusának legmegfelelőbb készítményt. Emellett segíthet a gombaölő hatásáról ismert fokhagyma és a teacserje illóolaja is.

A lábbeli átka

A lábujjakon vagy a talpon képződő bőrkeményedést, a tyúkszemet leggyakrabban a lábra rosszul illeszkedő cipő idézi elő. A tyúkszem eltávolítását érdemes pedikűrösre bízni, aki egy éles, steril pengével kivágja. Jótékony lehet a tyúkszemtapasz, illetve a szalicilsavas kenőcs használata, vagy a friss citromlével végzett ecsetelés is.

Vajda Angéla