Szemünket tartjuk a legfontosabb érzékszervünknek, hiszen a látás szolgáltatja a legtöbb információt a környezetünkről. De nem elég a tökéletesen működő szem, a látott képet az agy dolgozza fel, értelmezi, és eltárolja, így behunyt szemmel is felidézhetjük.
A fény a domború szaruhártyán, és a pupillán keresztül jut a szembe. A szembogár méretét a szivárványhártya szabályozza: erős fényben összeszűkül, sötétben kitágul. Mögötte helyezkedik el a szemlencse, amelynek épségén és rugalmasságán múlik az, hogy közelre és távolra egyaránt jól látunk, vagyis jól fókuszál a szem hátsó részében található ideghártyára, a retinára. Ennek kitűntetett része a makulának nevezett sárgafolt, az éleslátás helye, ahol érzékelő (receptor) sejtek sokasága zsúfolódik össze. Ezek alakítják át a fényingert kémiai ingerületté, amely az idegsejtek közvetítésével jut el az agyba, ahol értelmet kap a látvány.
Fénytörési hibák
Rövidlátóknál a kép a retina előtt keletkezik, ezt a hibát homorú lencsével lehet korrigálni. Távollátóknál a fókusz a retina mögé esik, ezen a domború lencse javít. Asztigmia esetén a szaruhártya vagy a lencse görbületének szabálytalansága miatt a különböző síkokban érkező fény eltérően fókuszálódik. Ezek a fénytörési hibák javíthatók szemüveggel, kontaktlencsével, illetve lézeres kezeléssel.
Előbb-utóbb mindenki valamilyen korrekcióra szorul. Látásunk ugyanis az életkor növekedésével romlik. Születéskor a szemünk 21 dioptriához képes alkalmazkodni, 45 évesen már csak hármat korrigál. Ekkor már a legtöbb embernek olvasószemüvegre van szüksége.
A rendszeres szemészeti ellenőrzés nemcsak az újabb szemüveg rendelése miatt fontos, az évek számával ugyanis megnő a szürkehályog, a glaukóma (zöldhályog), az időskori makuladegeneráció (Age-related Macular Degeneration, röviden AMD) veszélye. A szem egyéb rendellenességekről is árulkodik, például a szemfenék ereinek állapota utal az érelmeszesedés fokára. Cukorbetegeknél rendszeres szűréssel idejében felfedezhető a diabétesz egyik szövődménye, a retinopátia, amely súlyos látásromláshoz vezethet.
Szemüveg, kontaktlencse
Jól használható szemüveget csak alapos vizsgálat után remélhetünk, amelyet szemorvos vagy optometrista szakember rendel. Az egyfókuszú lencse egész felülete az előírt dioptriával készül, azoknak jó, akik vagy csak távolra vagy csak közelre (olvasásra) kívánják használni. Amennyiben valaki egyszerre közel- és távollátó is, akkor két szemüvegre lesz szüksége, vagy választhat bifokális lencsét, amelynek felső részén távolra, az alsóval pedig közelre látunk jól. Erre a legkorszerűbb megoldás a progresszív vagy multifokális lencse, amely bizonyos pontjain a látási távolságnak megfelelően segíti a szemet.
A kontaktlencse közvetlenül a szemgolyóra helyezhető, kényelmes, nem csúszkál, és nem párásodik. Sportoláshoz ideális, mert nem csökkenti a látóteret, míg a szemüvegkeret zavaró lehet. A kontaktlencsét egyénre szabottan rendelik (dioptria, görbület meghatározása), mint a jó szemüveget, miután a szemgolyó mérete is fontos adat, hogy a parányi látásjavító eszköz jól illeszkedjen.
Nagyon kell ügyelni a kontaktlencse gondos tisztántartására, mert súlyos gyulladásos szövődmények léphetnek fel. Ezt a problémát megoldják a naponta cserélhető, eldobható, magas nedvességtartalmú lencsék. Érdemes betartani a viselésére vonatkozó előírásokat, ha túllépjük a javasolt hordási időt, a szaruhártyán oxigénhiányos tünetek, ereződés léphet fel. Ilyen esetekben a szemüveg az ideális választás.
Lézeres látásjavítás
A szem fénytörési hibáinak kezelésében az 1990-es évek elején a lézer hódította meg a világot. Az excimer lézer technikával a szaruhártya görbületét változtatják meg, a szaruhártya felszínén a korrigálandó dioptriának megfelelő vastagságban (mikron!) végzik a korrekciót. A kezelés felső határa rövidlátóknál -12,0 D, távollátás esetén a kezelhető dioptria kisebb, +6,0 D. Viszont magas dioptriánál a „részeredmény" is sikernek számít. Ha például a szódásüveg vastagságú lencsét a páciens két dioptriásra cserélheti, az azt jelenti, hogy szabad szemmel is képes megtalálni a papucsát ébredés után, míg korábban az orráig sem látott szemüveg nélkül.
A legelterjedtebb módszer (PRK), amikor a szaruhártya felszínén végzik a kezelést. Szövődmények ritkán fordulnak elő. Más módszer a LASIK és az INTRALASIK, ahol a szaruhártya mélyebb rétegében történik a kezelés. Ehhez lebenyt kell készíteni a szaruhártya szövetében és a lézer ez alatt dolgozik. Az Intralasik előnye, hogy a műtét utáni panaszok elhanyagolhatóak, gyorsabban vissza lehet térni a munkába, de nagyobb beavatkozásnak számít, és több szövődménye lehetséges.
Minden beavatkozás után fontos a szemcseppekkel történő utókezelés, és az orvosi utasítások szigorú betartása.
Folt a makulán
Magyarországon a vakság egyik fő oka az idős kori makuladegeneráció (AMD) minden negyedik ember emiatt veszíti el a látását. Az éleslátás helyén, a makulán keletkeznek olyan elváltozások, amelyek miatt a látómező közepén egy sötét folt jelenik meg: a beteg pont azt nem látja, amire néz. Lehetetlenné válik az olvasás, az arcfelismerés, a tájékozódás. A makuladegenerációnak két alapvető formája ismert.
- A száraz forma a látóhártya sorvadásos jeleit mutatja - magyarázza dr. Seres András, a Magyar Szemorvos Társaság Retina Szekciójának titkára. - A látásromlás folyamata lassabb, mint a nedves forma esetén. A betegek 90 százalékát érinti, a bekövetkező vakság 10 százalékáért felelős. Az úgynevezett nedves formában kóros érburjánzás jelenik meg a látóhártya alatt, vérzések és vizenyő alakul ki, általában hegesedést és gyors látásromlást okoz. A vakság 90 százalékáért felelős.
A nedves forma kezelésében a lézer jelentett nagy előrelépést. Az 1983-tól alkalmazott lézerkezelés a kóros ér „leégetését" jelentette, ez nyolc betegből egynél segített. 2000-ben megjelent a fotodinamiás terápia (PDT) - egy vénás infúzióban beadott fényérzékenyítő anyag és egy kis energiájú lézersugár kombinációja megháromszorozta a hatékonyan kezelhető esetek számát. 2006-ban újabb esélyt adnak az idős emberek látásnak megtartásában a szem belsejébe adott injekcióval bejuttatható új gyógyszerek. Két törzskönyvezett készítmény áll rendelkezésünkre, amelyek a kóros érképződést vezénylő anyag gátlásával késlelteti az állapot romlását.
Amíg a makuladegeneráció csak az egyik szemet érinti, nehezen észrevehető a látásromlás, pedig fontos lenne a korai felismerés. Szemfenék-vizsgálattal kiszűrhető az, akinél szükség lehet megelőző kezelésre, érfestéssel, computeres rétegvizsgálattal tovább pontosítható a diagnózis.
A megelőzéshez érdemes számba venni az ismert kockázati tényezőket. Tudjuk, hogy az évek számával nő az AMD rizikója, ezt nem tudjuk befolyásolni. Ezért fontos 50 év felett a rendszeres szemészeti szűrővizsgálat. De a dohányzás mellőzésével és megfelelően összeállított étrenddel - szükség szerint C- és E-vitamint, karotinoidokat, cinket, rezet tartalmazó táplálék-kiegészítők szedésével - megelőzhetjük a látáskárosodást, és késleltethetjük az AMD kifejlődését. Ajánlott sok zöldséget, gyümölcsöt, tengeri halat fogyasztani, naponta 1-2 pohár vörösbor is jó hatású lehet.
- Aki azt észleli, hogy egy sötét folt jelenik meg ott, ahova néz, a nyomtatott betűsorok hullámzanak, vagy a csempék négyzetrácsa eltorzul, forduljon szemorvoshoz, mert kezelés nélkül hat hónap alatt drámaian megromolhat a látása - tanácsolja dr. Seres András.
Szürke- és zöldhályog
A szürkehályog az egyik leggyakoribb szemészeti betegség. Kialakulásában szerepet játszhatnak az életkorral összefüggő anyagcsere-folyamatok, az élet folyamán elszenvedett fényártalom, UV sugárzás, oxidatív stressz. Az elváltozás a korábban átlátszó, kristálytiszta szemlencsét homályossá teszi, mintha egy szürke felhőn keresztül szemlélnénk a világot. Műtéttel ma már gyógyítható, a homályos szemlencséket műlencsékre cserélik, ami a látásélesség óriási javulásával járhat.
A zöldhályog (glaukóma) a magas szemnyomás miatt bekövetkező látásromlás. A szem ugyanis folyamatosan folyadékot (csarnokvizet) termel, amely a belső szöveteket táplálja. Ez a folyadék a megfelelő helyen elvezetődik. Ha ez valamilyen okból elzáródik, a szemben felgyülemlő folyadék megnöveli a belső nyomást, amely véglegesen és visszafordíthatatlanul károsítja a látóideget. Emiatt a széli (perifériás) látás fokozatosan és véglegesen megromlik, majd a centrális éles látás is veszélybe kerül
Két fajtáját különböztetik meg. Leggyakoribb a nyíltzugú glaukóma. Az életkor előrehaladtával lassan, észrevétlenül alakul ki. Akár a látóideg 40 százaléka is sérülhet, mire az érintett észreveszi a látásromlást.
A zártzugú glaukóma kialakulása gyors és gyakran fájdalmas. Az elvezetési terület rövid idő alatt elzáródik, emiatt hirtelen magasra megnő a szemnyomás. Ez a glaukómás roham, amely azonnali orvosi beavatkozást igényel, hiszen kezelés nélkül hamar vaksághoz vezet. A gyors felismerésben segítenek a tipikus tünetek: hirtelen látásromlás, kőkemény szemgolyó, homályos látás, a fény körüli szivárványgyűrűk, fejfájás, hányinger.
A glaukóma kezelése elsősorban nyomáscsökkentő szemcseppekkel történik. Ritkábban szükség lehet lézeres, illetve műtéti eljárásra is. A biztonságos szemnyomás fenntartásával a betegség kialakulása megelőzhető, illetve lassítható, így elkerülhető a végleges látásromlás.
Csak átmeneti megoldás!
Megjelentek a drogériákban, benzinkutaknál, újságárusnál és egyéb üzletekben megvásárolható, előre gyártott, kész szemüvegek. Ezek jó szolgálatot tesznek akkor, ha otthon felejtjük a saját okulárénkat, mert átmenetileg segíthetnek. De jó, ha tudjuk, a polcról leakasztott szemüveg gyakran nem illeszkedik mindkét szem igényéhez: lehet, hogy nem megfelelő a dioptria, mert a két szem igénye eltérhet egymástól. Előfordulhat, hogy a lencsék optikai középpontja nem felel meg a szembogarak távolságának (pupillatávolságnak). Ezeknek a hibáknak szédülés, fáradtság, gyengébb látásfunkció lehet a következménye.
Tudta?
* A makuladegeneráció az időskori vakság kialakulásának egyik legfőbb oka.
* A középkorúak 2 százalékát, a 65-74 évesek 20 százalékát, a 75-84 év közöttiek egyharmadát érinti.
* 50 év felett ajánlott évente részt venni szemészeti szűrésen, amely kiterjed a szemfenék vizsgálatára is.
Előzzük meg a glaukómát!
A szűrővizsgálat egyszerű és fájdalommentes. Panaszmentesen ajánlott:
* 45 év alatt 4 évente,
* 45 év felett 2 évente ellenőriztetni a szemnyomást.
Fokozott figyelmet érdemel:
* ha Ön elmúlt 45 éves,
* közellátó,
* a családjában már előfordult glaukóma,
*ha magas a szemnyomása.
Kolimár Éva