Elemi szükséglet: a magnézium

Mostanában szinte mindenkit utolérnek a tavaszi fáradtság tipikus tünetei. A folyamatos álmosság, általános gyengeség érzése mellett megjelenhetnek az alvási és étkezési zavarok, a stresszre való fokozott érzékenység. Oka az általános vitamin-, ásványianyag-, illetve fényhiány.

A kellemetlen, kora tavaszi tünetek egyik jellemző okozója a stressz, amely elől napjainkban szinte senki sem térhet ki. A stressz az élet sója, annak gyengébb fokú változata hasznos lehet, mert jobb teljesítményre sarkall, inspirálhat a napi munkában, de az erős, hosszú időn át tartó stresszhelyzet pszichés és testi károkat egyaránt okozhat. Ezek számlájára írhatók például a különböző típusú alvászavarok, az állandó ingerlékenység, a gyenge konfliktustűrő képesség. Ezek a lelki tünetek pedig előbb-utóbb testi panaszokat, például emésztőszervi fekélyt, bizonyos szív- és érrendszeri, illetve testsúlyproblémát okoznak.

Kóla helyett gyógytea

Az egyén stressztűrő képességének javítására számos módszer létezik. Harmath Mariann életmód-tanácsadó szerint ezek sikeres működésének alapfeltétele a lemondás a káros szenvedélyekről: mellőzni, illetve minimális értékre kell csökkenteni a kávé és alkoholos italok fogyasztását, végleg el kell dobni a cigarettát, szivart vagy a pipát. Ajánlott korlátozni a koffeines üdítőitalok, a kólafélék fogyasztását is. A tavaszi kimerültség jellemző tünetei az étvágytalanság, olykor a végtagzsibbadás és az általános fáradtságérzés, továbbá a különféle fertőzésekre való fokozott hajlam, a rendszeresen visszatérő gyulladásos betegségek, vagy a megfázás kitartó tünetei. A stressz okozta feszültség és a felsorolt kellemetlenségek jelentősen csökkenthetők azzal, ha rossz időben sem feledkezünk meg a rendszeres, lehetőleg friss levegőn végzett testmozgásról. Minimum napi fél óra szabadtéri mozgásra lenne szükségünk, ami nem feltétlenül valamilyen sporttevékenységet jelent (bár az a leghatékonyabb), lehet az akár kutyasétáltatás, intenzív séta vagy kocogás. A stressz hatékonyan csökkenthető jógagyakorlatokkal, csendes meditációval is. Az ülő munkát végzőknek óránként, kétóránként érdemes felállni, megmozgatni az izmaikat, ha erre nincs lehetőségük, akkor legalább pár nyak- váll-, karkörzést végezni, alaposan kinyújtózkodni.

A böjt haszna

A fáradtság leküzdéséhez, a jobb közérzethez kiváló eszköz a megfelelő táplálkozás követése és a bőséges folyadékfogyasztás. A táplálkozási tanácsadó szerint tavasz kezdete környékén a szokásos ásványvíz, üdítő helyett érdemes különféle gyógyteákat, zöld-, vagy fehérteát, illetve frissen facsart gyümölcsleveket inni. Hasznos figyelni az étrend tudatos megválasztására. Elődeink nem hiába tartották a húsvét előtti 40 napos böjtöt. Évszázados tapasztalataik alapján jól tudták, hogy a hosszú tél nehéz, zsíros ételeinek hatásait csak így képesek ellensúlyozni. Ebben az időszakban különösen fontos a sok zöldség, gyümölcs fogyasztása, és a vörös húsok, szénhidrátok, cukros ételek mellőzése. Nem a melegházi vagy az import primőrök tesznek jót az emésztésnek, a szervezet megújulásának, hanem a boltokban bőséggel kapható itthoni zöldség- és gyümölcsfajták. A cékla, a savanyú- és édes káposzták, a sárgarépa, a lilahagyma, a fekete retek, az alma, a téli körte megannyi vitamin és hasznos anyag forrása, amelyek segítenek az évszakváltás egészségügyi problémáinak a leküzdésében. Ráadásul új energiát nyer belőlük a test. 

Stressz és lábikragörcs

Jelentkezhetnek az ásványi anyagok hiányából keletkező enyhébb, erősebb testi tünetek. Jellemző például a magnéziumhiány miatt jelentkező lábikragörcs, amire különösen az idősebbek panaszkodnak. Nem ritka, hogy ez a görcsös állapot átterjed a nyakra, tarkóra, a vállakra, esetleg a derék izmaira is. Társulhat hozzá a szemhéj ideges rángatózása, illetve az ujjak táján jelentkező zsibbadás.

A magnézium fontos szerepet játszik szinte valamennyi élettani folyamatban, így az idegrendszer, az izmok, az anyagcsere működésében, a csontok, a fogak felépítésében, befolyásolja a keringést, jótékonyan hat a vérnyomásra és a szívritmuszavarokra, megkönnyíti a szív munkáját, csökkenti a stressz káros hatásait. Sportolóknak, várandós kismamáknak és az időseknek különösen figyelniük kell szervezetük nagyobb magnéziumigényének kielégítésére. Ezt az ásványi anyagot természetes formában tartalmazzák a leveles zöldségek, hüvelyesek, gyümölcsök, olajos magvak, gabonafélék, tejtermékek, halak.

Lóránth Ida