Bőrsérülések, horzsolások

A nyár a kirándulások, szabadban végzett mozgások időszaka. Gyakoribbak a bőrsérülések, horzsolások, ütések, vágások, karmolások. A bőrfelszín leggyakoribb „nyári sérülése” a napsütés okozta bőrpír, enyhe gyulladás, súlyosabb esetben leégés.

Ez könnyen védhető megfelelő fényvédő szerrel, az erős sugárzás - délelőtt 11 és délután 3 óra közötti - elkerülésével. Ha mégis megtörténik a baj, napégés utáni bőrnyugtató, gyulladáscsökkentő készítmények kaphatók a patikákban.

Mindenféle felületi hámhiány, horzsolás, vágás, karcolás megszakítja a bőr felületének egységét, utat nyitva ezzel a fertőzéseknek. Ráadásul a bőr idegvégződésekkel sűrűn ellátott testrészünk, ezért nagyon érzékeny. Így tudja ellátni érző-tapintó feladatát, érzékelni a hőmérsékletet és annak változásait, a külső hatásokat, nyomást, ütést, szúrást, vágást. Különleges módon a felületi vágások, horzsolások sokkal fájdalmasabbak, mint a mélyebb rétegeket érintő sérülések, amelyek érzőidegekkel kevésbé sűrűn ellátott területeket érintenek.

A felületi sérülések többnyire veszélytelenek, de nem elhanyagolhatók! Tekintettel arra, hogy a testfelszín mely területét érintik, ennek megfelelő ellátást igényelnek. Nyáron nem ritka, ha a testhajlatokban az izzadás és dörzsölés együttes hatására bőrsérülés keletkezik. Ezek a testrészek gombásodásra, egyéb fertőzésekre különösen hajlamosak, ezért az itt keletkező sérülések kezelése fokozott figyelmet érdemel. Általános szabály, hogy a sebet és annak közvetlen környékét megfelelően le kell tisztítani. A sebet lemoshatjuk tiszta vízzel, legfeljebb szappanmentes szappannal. A kosz, piszok eltávolítása után következik a fertőtlenítés. Többféle fertőtlenítőszer áll rendelkezésre a patikákban, a sérülés megtörténtekor azonban nem biztos, hogy van miből választani. Érdemes végiggondolni, mi lesz a legalkalmasabb az adott helyzetben. Kényelmes, könnyen kezelhető a fertőtlenítő spray, de gondoljunk arra, hogy az alkoholos permet égő, csípő fájdalmat okoz a sebfelületen. A fertőtlenítő folyadékok használatához gézlapra, vattára, egyéb segédeszközre is szükség van.
A legkönnyebben alkalmazható fertőtlenítő a megfelelő szerrel átitatott, egyesével kis tasakokba csomagolt, egyszer használatos kendő.

A sérülések a szervezet védekező rendszerének köszönhetően gyógyulnak, varasodnak. A fedetlen seb gyógyulása gyorsabb lehet, ugyanakkor a fertőzésveszély miatt mégis ajánlatos légáteresztő vagy éppen vízhatlan sebtapasszal fedni a sebeket. A tapaszok között igen széles a választék, van kifejezetten nedvedző sebekre való, nedvességet felszívó, fertőtlenítő anyaggal átitatott is.

Termékek:

Fertőtlenítésre: Betadine szappan és oldat, Octenisept spray, Egisept spray, Sterillium kézfertőtlenítő és Sterillium fertőtlenítő kendő,

Bőrkezelésre: Curiosa gél, Fenistil gél, Bepanthen, Bepanthen Plus, Sudo krém, Neogranormon

Homeopátiás: Traumheel kenőcs és Aconitum Napellus C15 tabletta

Dr. Sánta Zsuzsanna szakgyógyszerész