Gyógyfürdők és gyógymódok

A fürdőterápia a lehető legkellemesebb gyógymód. Egy fájdalmas injekciónál vagy keserű pirulánál vonzóbbnak tűnik belemerülni egy meleg gyógyvízzel telt medencébe. De vajon tényleg gyógyít a természet ajándéka, a föld mélyéből feltörő termálvíz, vagy inkább csak azáltal hat, hogy ellazít, relaxál, kikapcsol, és ennek következtében jobban érezzük magunkat?

A balneoterápia vagy fürdőterápia gyógyvizekkel történő kezelést jelent. Elsősorban a vizek kémiai összetételéből adódó kedvező élettani hatásokat hasznosítja, de emellett a magas hőmérséklet, az áramlás, a felhajtóerő, a nyomás, sőt a fürdő klímája is kedvezően hat a szervezetünkre. Dr. Hutás Gábor reumatológus szakorvossal vettük végig a fürdőkúra javallatait.

Több mint strandolás

Elsősorban mozgásszervi és idegrendszeri megbetegedések esetén ajánlott a gyógyvízkúra, emellett bőrgyógyászati megbetegedések - például pikkelysömör, pattanásosság, ekcéma - és nőgyógyászati problémák orvoslására is hatásos, ivókúraként pedig az emésztési gondokon segít.

A természetes gyógymódok, így a fürdő- és ivókúra világszerte egyre nagyobb teret nyernek, hiszen számos megbetegedés esetében kiváló ki-egészítői a gyógyszeres terápiának. Komoly tudományos vizsgálatokat végeznek annak érdekében, hogy kiderítsék, a gyógyvizeknek valóban van-e jótékony hatása a közönséges csapvízhez képest, és helyettesíthet-e költségesebb kezeléseket. Nehezen lehet egyértelmű választ adni erre a kérdésre, bár az eddigi eredmények és az évszázadok során felgyűlt tapasztalatok biztatóak. A mozgás a vízben sokkal könnyebb, ezért a sérült, kopásos ízületek is remekül megmozgathatók. A mindennapi stressz és lelki megterhelés oldására ugyancsak kiválóan alkalmas a termálvíz. A kellemes, meleg fürdőben az izmok is ellazulnak, és már ettől javul a közérzetünk.

Dr. Hutás Gábor reumatológus szerint a fürdőkezelések valóban kiváló fájdalomcsillapító, izomgörcsoldó, keringésjavító hatásúak, de mint minden kúra esetén, itt is tisztában kell lenni a módszer veszélyeivel, ellenjavallataival.

- Nem mindenki vehet részt fürdőkúrán, így nem javasolt például a fürdőzés kezeletlen magas vérnyomás, súlyos szívbetegségek, ritmuszavarok esetén. Fertőző betegek, rosszindulatú daganatban vagy heveny gyulladásos kórképben szenvedők szintén maradjanak távol a gyógyvizes medencéktől. Jelentős idegrendszeri vagy mozgásszervi betegség okozta mozgáskorlátozottság, egyensúlyzavar esetén pedig mindenképpen fontos, hogy a gyógyfürdőkezelés megfelelő felügyelet mellett történjen - figyelmeztet a szakorvos.

Vízben jók vagyunk

Magyarország kedvező geológiai adottságai miatt bővelkedik termálvizekben, amelyet egyre több településen hasznosítanak. A természet igazságosan osztotta el ezt a kincset, hiszen az Alföldtől a Dunántúlig az ország szinte minden részén található fürdőhely. A strandokon kívül csodálatos tavunk, a Hévízi-tó is a gyógyulni vágyók zarándokhelye. A hazai gyógyvizek főbb típusai: a szénsavas, kloridos, kalcium-magnézium-hirdrogén-karbonátos, kénes, jódos-brómos és radonos.

* A szénsavas vizet reumatológiai megbetegedésekre  vagy általános fürdőzésre ajánlják. Megtalálható Budapesten, Zalakaroson és Gyulán.

* A kénes vízbe merülés bevált terápia bőrgyógyászati megbetegedések - pikkelysömör, akne, ekcéma - és reumatikus bántalmak kezelésére, amelyet Budapesten, Balfon, Harkányban, Egerben és Parádon élvezhetünk.

* A földes, meszes vizek főbb alkotórészei a kalcium-, magnézium- és hidrogén-karbonát. Reumatikus betegségek gyógyítására ajánlottak. Ha a víz egyben szénsavat is tartalmaz, ivókúra formájában a szív- és gyomorbetegségek kezelésére alkalmas. Budapesten, Csopakon, Esztergomban és Székesfehérváron kipróbálhatjuk.

* A kloridos, sóban gazdag vizek nátrium- és kloridionokat tartalmaznak nagy mennyiségben, nőgyógyászati megbetegedésekre, kismedencei gyulladásra javallott. Cserkeszőlőn, Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Parádon megmerülhetünk benne.

*A jódos, brómos víz jó hatású reumatikus panaszokra, és a pajzsmirigy elégtelen működésének kúrálására. Megtalálható Cserkeszőlőn, Debrecenben, Hajdúszoboszlón, Parádon, Pesterzsébeten.

* A radonos, enyhén radioaktív vizek fürdő, belégzés és ivókúra formájában fájdalomcsillapító hatásúak, a belső elválasztású mirigyek működését és az anyagcserét befolyásolják kedvezően. Budapest mellett Hévízen, Egerben és Miskolctapolcán gyógyulhatunk radonos vízzel.

Ivókúrák

A különféle, ásványi anyagokban gazdag magyar gyógyvizeket a balneoterápia részeként vagy önálló gyógymódként régóta alkalmazzák ivókúrára is.  Fogyasztásuk kíméletesen szabályozza a gyomor, a belek, a vese és a máj működését. Az alkalikus vizek, mint a bükkszéki Salvus, jó hatásúak a gyomor-, bélhurut, gyomorsavtúltengés vagy légúti hurut kezelésére. Vashiány okozta vérszegénység esetén a parádi Clarissa- és István-forrás vagy a mohai Stefánia-forrás vasas vizét érdemes kortyolgatni. Az őrmezei „Hunyadi János" és a „Ferenc József", a nagyigmándi „Igmándi" vagy a tiszajenői „Mira" keserűvíz palackozva kapható a patikákban, hígítva a gyomor-, bél-, máj-, epebetegségek kellemetlenségeit csökkentik, és közismert hashajtó hatásuk is. Jellegzetes keserű ízüket a szulfátion adja, némelyik ezen felül még nátriumot, illetve magnéziumot is tartalmaz.

Okos választás

Magyarországon, a gyógyfürdők hazájában egyre inkább népszokássá válik a gyógyfürdőbe járás. Egy-egy hosszabb ünnepen megtelnek a termálszállók, s családok ezrei igyekeznek kikapcsolódni, feltöltődni, regenerálódni az ezekben nyújtott szolgáltatások segítségével.

Dr. Bender Tamás Gyógyfürdőzés és egyéb fizioterápiás gyógymódok című könyve segít a megfelelő gyógyvíz, a regeneráló kezelések kiválasztásában, hogy aktuális testi, lelki, szellemi állapotuknak megfelelően, egészségünk érdekében használjuk a természet kincsét.

Támogatott terápia

Súlyosabb betegségek esetén a társadalombiztosítás támogatja a fürdőterápiát. A kezelésekre reumatológus, mozgásszervi rehabilitációs, fizioterápiás és/vagy orthopéd szakorvos adhat beutalót. A hatályos jogszabályok szerint naptári évenként két kúrát támogat a társadalombiztosítás.
A kezelések és a gyógyvizes medencék használata így néhány száz forintba, a beutaló ennek 4-5-szörösébe kerül. Fontos, hogy a gyógyvízben mindenképpen tartsuk be az előírt fürdőzési időt, utána pedig zuhanyozzunk le!

Márton Anita