Fontos a folyadékpótlás

A nyári kánikula, a gyakori, hirtelen hőmérsékletváltozások alaposan próbára tehetik a szervezetet. Különösen azokét, akik valamilyen krónikus betegséggel, szívproblémákkal, magas vérnyomással, cukorbetegséggel kénytelenek együtt élni. Rajtuk kívül a gyerekeket és az idős embereket is megviselik a szélsőséges időjárási körülmények.

Nyáron az egymást gyakran váltó légköri frontok, a hirtelen felmelegedés vagy lehűlés, a viharok az érzékenyebbek szervezetét erősen megviselhetik. Hogy egyesek miért reagálnak érzékenyebben a változásokra, pontosan még nem tisztázták a szakértők. Abban viszont egyetértenek, hogy a külső tényezők hirtelen változása megbontja a szervezetben zajló kémiai folyamatok egyensúlyi állapotát. Az emberek egy része a hideg-, mások a melegfrontra érzékenyek. Közös jellemzőjük, hogy az időjárás változásaira egyformán kellemetlen tünetekkel reagálnak. Jellemző panasz a szédülés, fejfájás, rossz közérzet. A melegfrontra jellemző tünetek: lelassult reflexek, felgyorsult szívdobogás, fejfájás, esetleg migrénes roham, szédülés, a reumás fájdalmak felerősödése, gyomor-, vese- és epegörcsök, intenzívvé válhatnak az asztmás, allergiás panaszok. A hidegfrontra érzékenyeknél az epegörcs, kövességnél a vesegörcs jelentkezhet intenzívebben.

Természetes gyógymódok

Az időjárási frontok tünetei vagy a rendkívüli meleg kellemetlen hatásai ésszerű viselkedéssel, helyes táplálkozással, illetve természetes gyógymódokkal csökkenthetők - véli Ács Ágota életmód-tanácsadó. Szerinte a testileg-lelkileg kipihent embereknél kisebb intenzitással jelentkeznek vagy el is maradnak a tünetek. Ezért érdemes figyelmet fordítani a megfelelő mennyiségű és főként rendszeres alvásra, meleg nyári napokon a friss zöldségekben, gyümölcsökben gazdag, kevés szénhidrátot és zsírt tartalmazó étkezésre, valamint a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra. Az egészség és a szomjoltás szempontjából legkedvezőbb hatása a hűtött ásványvíznek vagy a hideg gyógyteáknak van. Nagy melegben ajánlott napi 3-4 liter folyadék elfogyasztása. Az ásványvíz azért kedvező hatású, mert a benne oldott ásványi anyagok pótolják a verejtékezés által elveszített fontos elemeket, sókat. Ugyanezért előnyös a frissen facsart gyümölcslevek fogyasztása. A szakember szerint a gyógyteák is segíthetnek a kánikula kellemetlenségeinek a mérséklésében. Erre a célra kiváló az orbáncfű vagy a ginzeng. Nemcsak teaként, de kapszulában vagy cseppekben is fogyaszthatók.
A napi stressz hatásainak ellensúlyozása szintén fontos tényező. Ennek kiváló eszköze a relaxálás. Technikája segít az ellazulásban, a pszichés és az izomfeszültség oldásában. A relaxációs gyakorlatok kiváló kiegészítője az aromaterápia. A pihenő test közelében elpárologtatott citromfű- vagy levendulaolaj nyugtató hatású.

Lédús zöldségek, gyümölcsök

Kánikulában különösképpen az egészen kis gyerekeknél és az időseknél kell nagy figyelmet fordítani a folyadékfogyasztásra. A kicsik még nem tudják egyértelműen jelezni, hogy szomjasak, az idősek pedig megfeledkezhetnek a folyadékpótlásról. Utóbbiak csupán azt veszik észre, hogy szédelegnek, egyre bágyadtabbak, erőtlenebbek lesznek. Az idős emberek gyakran arra hivatkoznak, hogy nem érzik a szomjúságot, így nap közben alig isznak, pedig melegben számukra is minimum 2-2,5 liter folyadék elfogyasztása lenne ajánlott ahhoz, hogy szervezetük folyadékháztartása egyensúlyban maradjon. Akik nem kívánják a folyadékot, érdemes lédús gyümölcsök, zöldségek többszöri, kis adagban történő elfogyasztására buzdítani őket.                    

Kényes egyensúly

Magas vérnyomásban, különféle keringési betegségekben szenvedőknek nem ajánlott sok folyadékot inni, nekik különösen figyelniük kell a folyadékegyensúlyra. Fontos az ideális mennyiség betartása, mert a folyadékvesztés szívritmuszavart okozhat, a kelleténél nagyobb mennyiség pedig megterheli a keringési rendszerüket. Az orvosok aranyszabályként azt ajánlják, hogy keveset, de naponta sokszor igyanak. Óránként egy-egy deci szénsavmentes ásványvíz vagy gyógytea fenntarthatja az egyensúlyt. Kerüljék a szénsavas italokat!
A magas vérnyomásos, a szív- és érrendszeri betegek a legmelegebb órákban tartózkodjanak inkább zárt, hűvösebb helyen, kerüljék az utcai forgalmat, a fizikailag megerőltető mozgást.

 Lóránth Ida