Érezte már azt, hogy reggelre ízületei megmerevednek, és csak 5-10 perces bemozgatás után „járatódnak” vagy „melegszenek” be újra? Minden porcikája sajog, ha terheli őket, a fájdalom pedig csak pihenéskor csillapodik? Fájdalmas ízületi kopással, vagyis artrózissal legalább egymillióan, más becslések szerint még ennél is többen küszködnek Magyarországon.
A csontok ízületekkel kapcsolódnak egymáshoz. A súrlódásmentes mozgást az ízületi felszíneket borító porcszövet és az ízületi üreget kitöltő ízületi folyadék biztosítja. Minden ízületre ható terhelés együtt jár bizonyos mértékű elhasználódással, de vannak olyan esetek, amikor ez a megszokottnál nagyobb lehet. A porcos felületek a túlzott igénybevétel hatására - például intenzív sportolásnál az egyoldalú, extrém terhelés vagy súlytöbblet miatt - elvékonyodnak, ízületi kopás (artrózis) kezdődik meg.
Csendes rombolás
Dr. Hutás Gábor reumatológus szakorvos szerint a kopással összefüggő fájdalom, mozgási nehézség leggyakrabban a csípő- és a térdízületeket érinti, mert ezekre nehezedik a legtöbb teher.
- Az ízületi kopás nagyon fájdalmas lehet, ezért a beteget jelentősen korlátozza mozgásában. Rendszerint 40-50 éves kortól okoz panaszokat, fájdalmat, de a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, a túlsúly következményeként egyre fiatalabbak jelentkeznek a reumatológián térd- vagy derékfájással. Az artrózis a lakosság mintegy 10-15 százalékát érinti, a 60 éven felüliek körében pedig már a 60 százalékot is elérheti a betegek száma.
Mindaddig, amíg nem érzünk fájdalmat, hajlamosak vagyunk elfeledkezni csontjaink és ízületeink védelméről. Mivel az ízületi porcban nincsenek idegek, és a leépülési folyamat rendszerint gyulladás nélkül megy végbe, az ízületi kopás hosszú ideig nem észlelhető. Amikor tüneteket okoz, a porcfelszín már jelentősen károsodott. Maga az artrózis életünk során szerzett betegség, nem örökölhető, de a genetikai hajlamot magunkban hordozhatjuk. Bizonyos öröklött ízületi eltérések, deformációk, például a ki nem korrigált csípőficam vagy különféle sérülések elősegíthetik a kopás gyors kialakulását. Hutás doktor azt ajánlja, ha a családban előfordultak ízületi panaszok, különösen oda kell figyelni a csontokat, ízületeket védő életmódra.
Gyógyfürdő otthon
A mozgásszervi betegségek legkellemesebb gyógymódja a gyógyfürdőben végzett komplex kezelés. Dr. Hutás Gábor szerint egy balneoterápiás kúra ideális esetben 3-4 hétig tartana, de a legtöbben csak 1-2 hetet tudnak erre szánni. Már ez is sokat számít, hiszen a megváltozott klíma, a kiegészítő kezelések hozzájárulnak a kikapcsolódáshoz, a jobb közérzethez. A vizekre települt gyógyfürdőkben, szanatóriumokban, gyógy- és wellness-szállodákban jól képzett szakszemélyzet gondoskodik a vendégekről.
- Fontos megemlíteni, hogy súlyos betegségek esetén csak a fürdőzés nem jelent önmagában gyógyírt a bajunkra. Nagy fájdalommal, gyulladással járó megbetegedések esetén mindig keressük fel a reumatológus szakorvost, hogy pontos diagnózist kapjunk. Ennek függvényében ajánl az orvos fürdőt és egyéb kezeléseket. A gyógyfürdőkúra kezdetén a beteg fájdalmai fokozódhatnak, közérzete rosszabbodhat, ezt a jelenséget nevezzük fürdőreakciónak. Ha a beteg az orvos tanácsa ellenére túl sok fürdőt vesz igénybe, szervezete kimerülhet, bekövetkezhet a fürdőfáradtság. Ilyenkor a fürdőkezelés folytatása káros lehet. Minden alkalommal vegyük figyelembe az ajánlott fürdőzési időt, általában 20-30 percet érdemes egyhuzamban a medencében tölteni. Ne fürödjünk éhgyomorra, ugyanakkor tele gyomorral, alkoholfogyasztás után sem ajánlott a meleg vízbe merülni - figyelmeztet a szakorvos.
A gyógyvízkúra nem csak kevesek kiváltsága, hiszen a vizes kezelések sok fajtája otthonról bejárva is hozzáférhető. Szükség szerint az orvos előírhat víz alatti sugármasszázst, iszappakolást, amelyet tb-támogatással vehetünk igénybe.
A mozgásszervi bántalmak kezelésére előnyös a vízben végzett torna, az úszás, hiszen a felhajtóerő hatására az ízületek terhelése kisebb lesz, könnyebb a mozgások kivitelezése. A fürdőkben általában igénybe vehetünk lazító gyógymasszázst, és minden porcikánkat átmozgató gyógytornával is javíthatunk izmaink, ízületeink állapotán. A hatályos jogszabályok szerint naptári évenként két kúrát támogat a társadalombiztosítás. A kezelések és a gyógyvizes medencék használata így néhány száz forint, beutaló nélkül ennek 4-5-szöröse körüli a fizetendő összeg.
De akár lakásunkba is hazavihetjük a gyógyvizet kristályos formában - a gazdag kémiai összetétel a fürdőkád vízében oldva ugyancsak kifejtheti áldásos hatásait.
Csontvédő életmód
A csontoknak, ízületeknek az egészséges működéshez ásványi anyagokra van szükségük. A legfontosabb a megfelelő mennyiségű kalciumfogyasztás. A legjobb kalciumforrás a tej és a tejtermékek, a rozskenyér, a petrezselyem, a banán, a kakaópor. A kalcium mellett nélkülözhetetlen ásványi anyag a magnézium, a cink, a szelén és a réz. Ezek megtalálhatók a gabonafélékben, a hidegen préselt olívaolajban, diófélékben, a szezámmagban. Együnk minél több nyers zöldséget, salátát, gyümölcsöt. A hosszú szénláncú, többszörösen telítetlen, úgynevezett omega-3 zsírsavakban gazdag ételekkel is jót teszünk ízületeinknek, ezt nagyobb mennyiségben a sötét leveles zöldségek, a lenmag és lenolaj, valamint a halak, például a lazac, pisztráng, szardínia, tonhal tartalmazzák.
Ha van miből lefogyni, érdemes fokozatosan csökkenteni a testsúlyt, hogy az ízületekre kevesebb teher nehezedjen. Minden egyes kiló számít, a lassú fogyás hosszú távon kedvezőbb és tartósabb eredményt hoz.
A helyes testtartás elsajátítása és tudatosítása javítja a gerinc teherbíró képességét, a jó egyensúlyérzéket, csökkenti a csonttörések rizikóját.
Testedzésnek minden olyan mozgás jó, ami nem jár a fájós, sérült ízület terhelésével. Ízületi problémák esetén nem ajánlott a futás, helyette lehet tornázni háton fekve vagy vízben, ahol nem a gerinc és a lábak tartják a testsúlyt. Jó tréning a térdízületnek a kerékpározás, a szobabiciklizés, a különböző tornatermi gépeken óvatosan végzett izomerősítő gyakorlatok. Ajánlatos azonban minden alkalommal a terhelés előtt bemelegíteni, utána pedig könnyű mozgással, nyújtással befejezni az edzést. Kezdetnek napi 30 perc torna elegendő.
Lényeges az is, hogy milyen cipőt hordunk. A jó lábbeli kényelmes, természetes anyagból készül, rugalmas talpú és maximum 2-3 centiméteres sarka van. A lábbelinek legyen tartása, támassza meg bokánkat, ne csak néhány pánt tartsa össze a lábfejen.
A tenger ajándéka
A glükozamin és a kondroitin hozzájárul az egészséges porcképződéshez, elősegíti az ízületek mozgékonyságának megőrzését. Az értékes anyagot a szervezet saját maga nem állítja elő, bár kisebb mennyiségben a legtöbb táplálékunkban megtalálható. Gazdag glükozaminforrást a tengeri eredetű élelmiszerek jelentenek, azon belül is a kagylók. A hatóanyagot tengeri állatok kitinpáncéljából állítják elő, képes egyfajta „kenést" biztosítani a porcoknak, inaknak és szalagoknak, valamint segít azok helyrehozásában is. Az állati porcokból kivont kondroitin javítja a porc vízmegkötő képességét, rugalmasságát. Így hatásosan enyhíti az ízületek fájdalmát, hozzájárul ízületeink egészségének megőrzéséhez, valamint a normál porcképződéshez.
Mire jó a gyógytorna?
Amit nem használunk, az elsorvad. Különösen igaz ez a csontokra, ízületekre, izmokra. Célzott tornával, meghatározott gyakorlatok végzésével, aktív életmóddal azonban tovább megőrizhetjük a mozgás örömét.
- A rendszeres torna javítja az ízület funkcióját, kitágulnak a mozgáshatárok, csökken a fájdalom.
- Növekszik az izomerő.
- Erősödnek a csontok, ez segít megelőzni a csontritkulást.
- Egyensúlyban tartja a testtömeget, hozzájárul a fogyókúra sikeréhez.
- Javítja a mozgáskoordinációt és a test egyensúlyát.
- Csökkenti a stresszt.
- Segíti a jobb alvást.
- Javítja a légzésfunkciót.
- Növeli az önbizalmat.
Márton Anita