Azt mondják, alacsony vérnyomással tovább él az ember, csak közben állandóan rosszul érzi magát. A magas vérnyomás kezdetben nem okoz kellemetlenséget, viszont megrövidíti az életet. Mindkét állításban van némi igazság, de a dolog távolról sem ilyen egyszerű.
Magyarországon a magas vérnyomás (hipertónia) okozta egészségügyi problémák több mint kétmillió embert érintenek. Minden nyolcadik haláleset hátterében felfedezhető a hipertónia. Ezért tűzte ki a Magyar Hipertónia Társaság a 140/90 Hgmm-t (higanymillimétert) célértékként, és hangsúlyozta szakmai ajánlásában, hogy ne történjen orvos-beteg találkozás anélkül, hogy a páciens vérnyomását ne ellenőrizték volna.
Mit mérünk?
A vérkeringést a szív tartja mozgásban. Amikor összehúzódik, az artériákon át az erekbe löki az oxigénben és tápanyagokban gazdag vért. Majd elernyed, ezzel a test vénáiból a szív felé áramlik a vér, amely a sejtek működése során keletkező égéstermékeket szállítja. Testünk motorja automatikusan végzi munkáját, a szervezet igényeinek megfelelően. Nagyobb megterheléskor több vért pumpál az erekbe, pihenéskor kevesebbet, ennek megfelelően a „zárt csőrendszerben" keringő folyadék nyomása ritmikusan változik.
A vérnyomásmérés azt jelzi, hogy az áramló vér mekkora nyomást gyakorol az erek falára. Összehúzódáskor a szív akkora erővel pumpálja a vért, hogy az éltető folyadék a legkisebb erekbe is eljusson. Ezt mutatja a szisztolé, a magasabb érték. Két szívdobbanás között mérhető az alacsonyabb érték (diasztolé), amikor a vénákból áramlik a szív felé a vér.
Hipertóniáról beszélünk, ha a nyugalomban mért szisztolés átlagérték 140 Hgmm vagy magasabb, a diasztolés átlagérték pedig 90 Hgmm, illetve meghaladja azt. Ismert jelenség az úgynevezett „fehér köpeny hipertónia" - a beteg vérnyomása megugrik, ha orvost lát. Ezért rendszerint több mérés átlagát, illetve 24-48 órás monitorozás eredményeit veszik alapul, mert ez jobban megközelíti a valóságot.
Felmegy a pumpa
Vészhelyzetben a szív magasabb fokozatra kapcsol, több vért juttat a szervekbe, izomszövetekbe. Amikor elhárul a veszély, csökken a stressz, a vérnyomás visszaáll a megszokott értékre. Ez nem kóros. Akkor kell foglalkozni vele, ha a nyugalmi érték meghaladja a 140/90-es határértéket, mert e fölött már megnő a lehetséges szervkárosodások veszélye. A szakemberek ennél szigorúbb határértéket szabnak meg, ha a páciensnél egyéb rizikó is fennáll, például cukorbetegeknél 130/80 Hgmm lenne a kívánatos, vesebetegeknél 120/80 Hgmm a célérték.
Ha a magas vérnyomás oka ismeretlen, elsődleges (primer) hipertóniáról beszélünk. Ebben szenved a betegek nyolcvan-kilencven százaléka. Ha ismert okból alakul ki, például érelmeszesedés, pajzsmirigy-túlműködés, vese-, illetve szívbetegség következtében, bizonyos gyógyszerek (hormonális fogamzásgátlók, nem szteroid gyulladásgátlók, kokain) mellékhatásaként, akkor másodlagos (szekunder) hipertóniának nevezik.
Megemelkedik a vérnyomás, ha a keringést nagyobb mennyiségű folyadék terheli. Ez történik akkor, ha túl sok sót fogyasztunk, illetve a veseelégtelenségben szenvedőknél, amikor a vese nem képes elegendő folyadékot és sót kiválasztani.
Rizikófaktorok
Szakértők szerint a normálisnak tekintett 130/85 és a 140/90 Hgmm közötti átmeneti tartományban a vérnyomás emelkedése megállítható életmód-változtatással. Bizonyítottan kockázatot jelent a sok só, az elhízás, a kevés mozgás, a túlzott mennyiségű alkohol, a dohányzás. Ha ezeket kiiktatjuk, 10-15 Hgmm-rel csökkenthető a szisztolés, és 5-8 Hgmm-rel a diasztolés vérnyomás. Aki rendszeresen mozog, nem túlsúlyos, 1-2 pohár vörösbornál többet nem iszik naponta, és nem dohányzik, kevésbé fenyegeti a magas vérnyomás betegség. Ellenben a kövér gyermek nagyobb kockázatra számíthat, mert a rossz családi minta, az egészségkárosító életmód miatt hamarabb jelentkezhet nála magas vérnyomás és az ezzel összefüggő szív-érrendszeri esemény, mint a szívinfarktus, szélütés, vese-, illetve szemkárosodás.
Valószínű, hogy a hipertónia kialakulásában szerepet játszik a stressz, a családi, munkahelyi, társadalmi együttélésből fakadó feszültségek. Ezt igazolja, hogy enyhén emelkedett vérnyomású embereknél a jóga, a relaxáció, az autogén tréning önmagában gyógyító hatású.
Terápiás paletta
Hipertónia esetén először az okokat kell felderíteni. Ha nincs a hátterében szervi eltérés, vesebetegség, hormonális rendellenesség, akkor maga a magas vérnyomás a betegség. Más esetben az alapbetegség kezelésétől várható, hogy a hipertónia normalizálódik. Hasznos, ha a beteg otthon is tudja ellenőrizni a vérnyomását, és naplót vezet a mért értékekről, ez segít a hatékony terápia megválasztásában. Fontos! A házi digitális készülékeket évente be kell állítani, hogy ugyanolyan megbízható értéket mutasson, mint a higanyos vérnyomásmérő.
Sokféle gyógyszerrel kezelhető a hipertónia. Az eredményes és jól tolerálható kombináció megtalálása azonban türelmet kíván az orvostól és a betegtől egyaránt. Nem szükségszerű, hogy a gyógyszertől a beteg rosszabbul érezze magát, de idő kell ahhoz, hogy a szervezet alkalmazkodjon az új helyzethez. Megéri a fáradságot, hiszen a magas vérnyomásra rendelt készítményeket a betegnek élete végéig szednie kell!
Só és elhízás
Dr. Nagy András, a Magyar Nemzeti Szívalapítvány elnöke arra hívja fel a figyelmet, hogy hazánkban is egyre több az elhízott gyermek. Ebben szerepet játszik a túlzott sófogyasztás, amely megnöveli a cukrozott üdítők iránti vágyat. Egy amerikai kutatócsoport számításai szerint a sóbevitel felére csökkentésével a heti energiabevitel is csökkenhetne 250 kilokalóriával, mert a gyermek kevesebb cukrozott üdítőt kívánna. Mindez nemcsak alacsonyabb vérnyomást eredményezne, hanem az elhízás csökkenését is segítené.
Hazánkban egy három éve végzett felmérés eredménye szerint a gyermekeket célzó reklámok túlnyomó része magas só-, cukor- és zsírtartalmú termék fogyasztására buzdít. Jó lenne változtatni élelmiszerválasztási szokásainkon, hiszen a sóbevitel nyolcvan százaléka az iparilag feldolgozott élelmiszerekkel kerül a szervezetbe. Sajnos ma a só (vagy a nátrium) mennyiségének feltüntetése nem kötelező a címkéken a gyártók számára. Ezért általában csak azokon a termékeken találkozhatunk a só számszerű mennyiségével, melyekben alacsony a só aránya. Nyugodtak lehetünk a sótartalom miatt, ha az kevesebb, mint 0,5 gramm 100 gramm termékben, ami megfelel 0,2 gramm nátriumnak.
Tudta?
A 140/90 Hgmm-es célérték elérésével 40 százalékkal csökkenthető a stroke (szélütés, agyi érkatasztrófa),
25 százalékkal a szívinfarktus és 50 százalékkal a szívelégtelenség kialakulásának kockázata.
Kolimár Éva