Újdonságok a cukorbetegség kezelésében

Nem könnyű a cukorbetegek élete. Szigorú diétát kell követniük, és rendszeresen ellenőrizni kell a vércukorszintjüket. Aki 1-es típusú diabéteszes, szúrnia kell, amikor beadja magának az inzulint. Ha 2-es típusú diabéteszes, állandó gyógyszerszedésre kényszerül.

 

Nem véletlen, hogy a gyógyszerkutatások egyik fontos területe a diabétesz minél hatékonyabb kezelése, hiszen a világ jóléti államaiban egyre növekszik a cukorbetegek száma. A fejlesztők célja olyan készítmények előállítása, amelyek megkönnyítik a kívánatos vércukorszint beállítását és az optimális tartományban tartását, így a cukorbeteg elkerülheti a fenyegető szövődményeket, és úgy élhet, mint az egészséges emberek.

Az Amerikai Diabétesz Egyesület 70. tudományos ülésén először számoltak be az új készítmény III-as fázisú vizsgálatának eredményéről. Ez az ígéretes kísérleti gyógyszer számottevően, tartósan és klinikai szempontból hatékonyan csökkentette a vércukorszintet 2-es típusú diabéteszben a vesék károsítása nélkül. A vizsgált készítmény fontos előnye, hogy csak naponta egyszer kell szájon át szedni. Biztonságos és jól tolerálható, emellett nem befolyásolja a betegek testsúlyát, illetve nem lép kölcsönhatásba más gyógyszerekkel sem. Az eddigi adatok szerint alkalmazható úgy a kimutatott vesekárosodásban szenvedő, mint a veseszövődmények kockázatának kitett 2-es típusú cukorbetegek esetében.

Egy másik gyógyszer a vércukorszint hatékony kontrollja mellett a cukorbetegség egyéb kockázatainak csökkentését tűzte ki célul. Már Magyarországon is kapható az a napi egyszeri adagolású gyógyszer, amely a szervezet természetes folyamatait elősegítve csökkenti a vércukorszintet 2-es típusú cukorbetegeknél, emellett testsúly- és vérnyomáscsökkentő hatása is van. A szer használatával javul a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek működése is.

De az egyre jobb gyógyszerek sem teszik fölöslegessé a terápia harmadik elemét, a mozgást, amely fontos szerepet játszik a szervezet szénhidrát-háztartásának szabályozásában, a cukorbetegség megelőzésében és gyógyításában. A rendszeres testedzés csökkenti a vércukor- és vérzsírszintet, segít megőrizni az optimális testsúlyt, miközben javítja az inzulin hatékonyságát, karban tartja a keringést. Ezért mindenkinek javasolt 30 perc testmozgás a hét legalább 5 napján.

Kolimár Éva

2010/09