Sebek, sérülések

A tavaszi szünetre készülődve előkerülnek a télire eltett biciklik, görkorcsolyák, labdák, gördeszkák. Izmaink, ízületeink még kicsit „porosak”, mondhatni téli álmot alszanak, de megpróbáljuk őket erőfeszítésre, munkára késztetni.

Sokan elfelejtik, hogy ahogyan a sporteszközeinket, kerti szerszámainkat felkészítjük az új szezonra, úgy szervezetünknek, testrészeinknek, izmainknak, ízületeinknek is szüksége van felkészülésre. Mielőtt neki kezdünk egy kiadós gyalogos-, vagy biciklis túrának, ne csak a hátizsákba valókat készítsük elő.

Ízületeinket, izmainkat ajánlatos fokozatosan terhelni. A patikákban kaphatóak olyan bemelegítő kenőcsök, krémek, bedörzsölők, melyek fokozzák a vérkeringést, segítik a salakanyagok eltávozását és ezzel együtt a friss, oxigén dús vér érkezését. A hosszú téli hetek, hónapok után nehéz betartani a fokozatosság elvét, könnyű megerőltetni izmainkat, az emiatt esetlegesen kialakuló izomláz vagy gyulladás igen fájdalmas. Erre alkalmas gyulladáscsökkentő, hűsítő, lazító készítmények is vásárolhatóak a patikákban, amelyek nem azonosak a bemelegítésre ajánlott készítményekkel!

Izmaink gondos előkészítése mellett is előfordulhatnak sportsérülések, ütések, vágások, horzsolások. A horzsolás felületes, nem különösebben súlyos sérülés, mégis csaknem ez a legfájdalmasabb baleset, ugyanis a bőrben lévő idegvégződések sérülnek, ami fokozza a fájdalomérzetet. Arról nem is beszélve, hogy a horzsolások lehetnek kiterjedtek, nagy felületet érintőek, amelyek a fertőzés veszélye miatt gondosan kezelendőek. Nagyon fontos a seb megfelelő tisztítása, a kosz-piszok lemosása, eltávolítása tiszta vízzel, esetleg enyhén szappanos vízzel, majd a seb fertőtlenítése. Ezután - pontosan a fertőzés megelőzése végett - érdemes bekötni, lefedni a sebet. Erre a legalkalmasabbak a levegőt áteresztő, a seb szellőzését biztosító kötések. Természetesen az alkalmazott kötszer minősége függ a seb elhelyezkedésétől és kiterjedésétől is. Előfordulhat, hogy a körülmények mérlegelése után hasznosabb lehet a vízhatlan tapasz alkalmazása. A patikákban kapható sebfertőtlenítő anyaggal átitatott kötszer, mely ugyancsak alkalmas lehet bizonyos sebek-sérülések kezelésére. A sebhintőporokat ma már sebkezelésre nem szoktuk ajánlani.

A sérülések okozta fájdalmat mértékétől függően lehet, illetve kell csillapítani. Ez történhet szájon át bevehető tablettával, kapszulával, vagy oldattal. Súlyosabb sérülés, csonttörés, ficam ellátását bízzuk szakorvosra!

Erősen vérző sebeknél a sérült terület tisztításán kívül igen fontos a vérzés csillapítása. Az esetek többségében a sérülések a vénás-keringést érik, mely a fáradt vért szállítja. A vénás vér sötétszínű, könnyen alvad, hamar alakul ki a vérzést természetes módon megállító vérrög. Az artériák testünk mélyebben futó erei, így ritkábban sérülnek, sérülései azonban súlyosak, hiszen a friss, oxigén dús vért szállítják. Az artériák sérülésekor a vérzés nagy mennyiségű, pulzáló, világos piros. Artériás sérüléskor a vérzés csillapítása, illetve elállítása elengedhetetlen, ilyenkor lekötést, elszorítást kell alkalmazni. Az elsősegély után mindenképpen forduljunk orvoshoz!

 

Dr. Sánta Zsuzsanna szakgyógyszerész