Megelőzhető az Alzheimer-kór?

Az Alzheimer-kórtól minden embert tart, főleg ha a környezetében már előfordult ez a betegség. Az Alzheimer-kór az elbutulás (demencia) egy visszafordíthatatlan formája. A betegségben szenvedők szellemi képessége folyamatosan romlik, a személyiségben és a viselkedésben egyaránt olyan változások következnek be, amelyek akadályozzák a mindennapi életet.

 

A köztudatban úgy él, hogy az Alzheimer-kór az idősebb emberek betegsége. Valóban, a betegség alapvetően a 65 évnél idősebbeket érinti, de a memória szembeötlő romlását nem szabad a korral járó, „normális" hanyatlásnak tekinteni. A betegség hátterében olyan mechanizmusok vannak, amelyek eltérnek a test öregedési folyamataitól.

Az elmúlt évek genetikai kutatásai rámutattak arra, hogy a „szürke tömegből" kiválaszthatóak azok az emberek, akik fogékonyak erre a betegségre. Ez azt jelenti, hogy olyan génváltozatokat hordoznak az örökítő anyagukban, amelynek következtében könnyebben kialakulhat bennük - idősebb korban - a kóros folyamat. Ennek azonban nem kell így lennie. A genetikai hajlam azt jelenti, hogy kellenek környezeti tényezők, amelyek előhozzák a tüneteket. A genetikai hajlamon nem tudunk változtatni, hiszen ezt örököltük a szüleinktől, de a kockázatos környezeti tényezőkkel már szembe tudunk szállni. Az Alzheimer-kór egyik legfontosabb örökletes tényezőjét a koleszterin-anyagcserében kell keresnünk. Köztudott, hogy a vérzsírok (koleszterin, triglicerid) magas szintje károsítja a szív- és érrendszert. Fontos kiemelni, hogy a magasabb vérzsír-szint hajlamosító tényező az Alzheimer-kórra is.

Magas vérzsír-szint nem csak a helytelen életmód következtében alakulhat ki. A genetikai kutatások rámutattak arra, hogy nem mindegy, ki milyen vérzsír-anyagcsere típusba tartozik. Az anyagcsere típus az örökítő anyagunkba van kódolva, ez koleszterin génteszttel egyszerűen kimutatható. Ismertek olyan típusok, amelyek „védenek" az Alzheimer-kór ellen, mások pedig éppen ellenkezőleg, genetikailag hajlamosítanak rá.

A koleszterin genetikai teszttel meghatározható, hogy a vizsgált személy melyik vérzsír-anyagcsere típust (változatot) örökölte a szüleitől. A genetikai vizsgálatot lezáró lelet pontos tájékoztatást ad arról, hogy védettek vagy hajlamosak vagyunk az Alzheimer-kór kialakulására. Mivel a táplálkozással és szakorvosi felügyelettel a magas vérzsír-szint javítható, ezért egyszerűen védekezhetünk az Alzheimer-kór ellen (is). A genetikai teszt segít abban, hogy tudjunk tenni a kóros elbutulás ellen, döntően a táplálkozási szokásaink megváltoztatásával. Véleményem szerint nem mindegy, hogy mennyire ismerjük önmagunkat. Ha tudjuk, hogy figyelnünk kell a vérzsír-szintünkre, mert évtizedek alatt komoly betegség alakulhat ki belőle, abban az esetben körültekintőbben kezeljük a megelőzést.

A géndiagnosztika fejlődésével ma már mindenki számára könnyen elérhető egy koleszterin genetikai teszt. A vizsgálathoz szájnyálkahártya-minta szükséges, amely teljesen fájdalommentes eljárás, akár otthon is elvégezhető. A mintából néhány nap alatt elvégzi egy genetikai laboratórium az anyagcsere típus meghatározását.

Dr. Nagy Zsolt, genetikai szakértő