Könnyen a nehéz napokon is

Az első menstruáció azt jelzi, hogy a kislányból nagylány, sőt fogamzásra érett nő vált, a havi vérzés elmaradása pedig a változókor beköszöntét, a fogamzóképes időszak lezárulását jelenti. A 28 naponként jelentkező „nehéz napok” okozhatnak problémákat, de ezeket nem kell némán tűrni, hiszen sokféle módszerrel enyhíthetünk a kellemetlen tüneteken.

A menzesz egy nő számára azt mutatja, hogy az adott ciklus során nem történt megtermékenyülés, továbbá azt is jelzi, hogy teste egészségesen működik. Mégis kevesen élik meg boldogan ezeket a napokat, ritka az a lány vagy asszony, aki nőiességének kiteljesedését látja a havi vérzésben. Sőt, az átlagosan 28 naponként bekövetkező jelenséget sokan „havi bajnak" nevezik, utalva arra, hogy ezek a napok fájdalommal és kellemetlenségekkel járnak számukra.

Mi történik a testben?

Az alig érezhető tompa sajgástól a kínzó, éles görcsig bármilyen jellegű menstruációs fájdalom előfordulhat. Oka a méh által termelt prosztaglandin, amely a méhizomzat összehúzódását idézi elő, így löki ki magából a méh a megtermékenyülés elmaradása miatt feleslegessé vált nyálkahártyát. Az is eltérő, hogy kinek milyen az egyéni fájdalomküszöbe, illetve nem mellékes az sem, hogy egy nő környezetében lévő, hozzá közel álló női családtagok, főként az édesanya vagy az idősebb nővér hogyan élik meg a saját menstruációjukat.

Dr. Kassai Enikő nőgyógyász szerint a vérzéskor fellépő görcs, azaz a dysmenorrhea rengeteg nőnek okoz problémát. A menzeszhez számos kellemetlen, egyéb panasz is társulhat, például erős fejfájás vagy szédülés, amely ilyenkor a mindennapokat jelentősen megnehezítheti. A fájdalom az alhason túl kisugározhat a deréktájékra vagy a combokba is.

- Ilyenkor sokkal nehezebb dolgozni, koncentrálni vagy sportolni. Szerencsére manapság gyógyszerek és egyéb megoldások segítenek elviselni ezeket a napokat - magyarázza a szakorvos, aki szerint jó ötlet ilyenkor minél több pihenést beiktatni a napirendbe, és ha lehetséges, a cipekedést, idegeskedést, nehéz házimunkákat máskorra időzíteni.

A meleg hatására az izmok görcse enyhül és ez sokaknak könnyebbé teszi a menzeszt. Míg nagyanyáink fedőt melegítettek és ezt törülközőbe burkolva tették hasukra vagy meleg vizes palackot szorongattak, manapság elektromos párnával is lehet melegíteni az alhasi területet. Másoknál beválik a hason fekvés, illetve az óvatos, könnyű, laza mozdulatokkal végzett hasmasszázs vagy éppen a derék tájékának finom átnyomkodása hoz enyhülést.

Szelíd gyógymódok

Sok nőnek az segít, ha a menstruációs görcsök alatt fekve marad, míg másoknak a túlzásba nem vitt, óvatos testmozgás csökkenti a fájdalmukat. A legismertebb talán Aviva Steiner, magyar származású izraeli sportoktató több évtizedes tornatanári tapasztalata alapján kidolgozott módszere, amelynek speciális gyakorlatai ma lányok, asszonyok ezreinek nyújtanak világszerte enyhülést a legkülönbözőbb nőgyógyászati problémákra. A torna segíthet a ciklust rendezni és megszűntetni a menzeszt kísérő görcsöket. Bizonyos célzott testmozdulatok a belső nemi szerveket, így áttételesen a menstruációs ciklust, valamint a hormontermelést is befolyásolják. Az Aviva gyakorlatsor sokaknak segít, hogy a havi vérzés rendszeresebbé, rövidebbé vagy kevésbé fájdalmassá váljon.

Jót tehet ilyenkor a gyógyteák kortyolgatása is. A menstruáció előtt és alatt a kamilla, a zsálya és a citromfű nyugtató hatású lehet. Érdemes mellőzni a koffeint, az alkoholt, a nikotint és a zsíros ételeket. Dr. Kassai Enikő pácienseit azzal bíztatja, hogy egy sikeres terhesség és szülés után sok asszonynál csökkennek vagy elmúlnak a menzesz idején jelentkező panaszok.

- A menstruációs görcsök a fogamzásgátló tabletták szedése során is enyhülni szoktak. A fájdalmat általában leghatékonyabban nem-szteroid gyulladásgátló szerek csillapítják. Az ilyen szerek akkor a leghatékonyabbak, ha legfeljebb két nappal a menstruáció előtt kezdik el, és egy vagy két napig folytatják a menstruáció alatt. Ha a tünetek fokozódnak, érdemes a nőgyógyászhoz fordulni, aki kivizsgálja, hogy nem áll-e valamilyen elváltozás, például endometriosis, kismedencei gyulladás vagy anatómiai elváltozás a fájdalmak hátterében. A gondos kivizsgálás általában segít a fájdalmas menstruáció okának tisztázásában.

A Gyógyhír könyvesbolt ajánlja

Jane Feinmann: Amit minden nőnek tudnia kell a menstruációs ciklusról

Dr. Papp Zoltán: Egészséges nő szeretnék maradni

Dr. Szőczei Beáta: Tinédzserkalauz

Dr. Végh György‑dr. Zsirai László: Biztonságos szerelem

Molnár Tamás: Szexbajok. A szexuálpszichológus tanácsadásai

 

Márton Anita