Fogápolás és szájhigiénia

A szép, szabályos fogsor nemcsak esztétikai kérdés. Fogaink épségét a genetikai adottságokon túl szájápolási szokásaink is nagyban meghatározzák. A két leggyakoribb szájbetegség a fogszuvasodás és a fogínygyulladás, amelyeket a legegyszerűbben úgy előzhetünk meg, ha évente kétszer elmegyünk a fogorvosunkhoz, és nap mint nap ápoljuk a fogainkat.

Egy néhány évvel ezelőtti felmérés szerint a magyar népesség szájápolási szokásai siralmasak: a lakosság 15 százaléka nem tisztítja naponta a fogait, ezek több mint fele pedig egyáltalán nem használ fogkefét.

A rágás fontossága

Hazánkban a fogszuvasodás népbetegségnek számít, ezért nem lehet eléggé hangsúlyozni a szájápolás fontosságát.

- A legfontosabb feladatunk a fogakra lerakódó lepedék eltávolítása - mondja dr. Sándor Csaba fogorvos. - Ez elsősorban az ínyközi részeken és a fogközökben alakul ki. Ezek a területek rágás közben sem tisztulnak megfelelően, amihez hozzájárul az is, hogy manapság kevés nyers, érdes ételt fogyasztunk. A felszaporodó lepedék a fogak szuvasodásához vezethet, valamint ínygyulladást indít el, amely súlyos esetben fogágybetegséggé alakulhat, és ez nemcsak a szájban, hanem az egész szervezetben problémát okozhat. Amennyiben a lepedék napokig „háborítatlan" marad, akkor a nyálban lévő ásványi anyagok kicsapódnak benne, így az fogkővé alakul, amit már nem lehet egyszerű fogmosással eltávolítani. Ez az állapot már súlyosan károsíthatja a fogágyat, és ez a fogak elvesztéséhez vezethet, még akkor is, ha maga a fog teljesen egészséges.

Tanulható technika

A szakember arról is beszélt, hogy a fogápolás során a fő hangsúly a fogmosás technikáján van, és nem annyira a használt eszközökön. Ezt mindenképpen egy fogorvosi rendelőben érdemes megtanulni, ahol szemléltető eszközökkel könnyen elsajátítható, emellett személyre szabott tanácsokat is kaphatunk. A rendelőben először a fogkő eltávolítása történik meg, és az így létrehozott „tiszta alapon" lehet csak megfelelő fogápolást végezni. A fogkő eltávolítását tanácsos félévente megismételni, de arra fogékonyaknál erre gyakrabban is szükség lehet.

A fogápolás legalapvetőbb eszköze a fogkefe és a fogkrém. A fő hangsúly a fogkefén van, a fogkrém csak fokozza a tisztítás hatékonyságát, és segítségével bizonyos anyagokat juttathatunk a fogakhoz. A fogkefék zavarba ejtő választékában a fogorvosok és dentalhigiénikusok segíthetnek eligazodni, ugyanúgy, mint a fogrémek esetében, ahol mindig a célnak megfelelő összetételűt kell kiválasztani. A fogak felszínét legjobban a kemény sörték tisztítják meg, ezek viszont ínysérülést okozhatnak. Az íny és a fogágy védelme szempontjából a legjobb választás a puha sörtéjű fogkefe, de ezzel hosszabb ideig kell fogat mosni. Mivel az emberek többsége nagyon rövid ideig mos fogat, kompromisszumként léteznek közepes keménységű fogkefék. A fogmosás során a fogkefével a nyelvünket is át kell dörzsölni, mivel annak szivacsos felszínén is lerakódás alakul ki. A fogkrémek közül attól függően kell választanunk, hogy milyen hatást szeretnénk elérni. Egyéb kiegészítő lehetőség a fogselyem használata, amelynek helyes alkalmazását mindenképpen meg kell tanulni, mert különben súlyos ínysérüléseket is okozhat. Bizonyos esetekben szükség lehet fogköztisztító kefék, valamint szájvizek használatára is. Az szájöblítők egy része erős fertőtlenítő hatású, melyeket csak súlyos esetben és átmenetileg alkalmazhatunk, míg másokat folyamatosan használhatunk.

A fogápolást kiegészítheti a szájzuhany, amellyel a fogközökből olyan lerakódásokat távolíthatunk el, melyeket fogmosással nem tudunk, illetve átmasszírozhatjuk ínyünket, így javítva annak vérkeringését.

Házi tippek

Olcsó fogport készíthetünk szódabikarbóna és konyhasó 2:1 arányú összekeverésével, a tengeri só és az olívaolaj keverékének pedig kiváló fogfehérítő hatása van. Kevesen tudnak az egyik legkedveltebb gyümölcsünk, az eper fogfehérítő hatásáról; fogaink felső rétegének elszíneződéseit eltüntethetjük, ha azokat egy félbevágott eperrel átdörzsöljük. Utána azonban célszerű fogat mosni, mert a gyümölcsben lévő cukor károsíthatja a fogakat.

Vajda Angéla