Cseréljük szárazra a fürdőruhát!

A nyári meleg, a strandolás, bár kellemes, pihentető időtöltés, táptalaja lehet bizonyos egészségügyi problémáknak is, amelyek ilyenkor jóval gyakrabban jelentkezhetnek, mint más évszakokban. Különösen a kislányokat, a nőket fenyegetheti a felfázás és egyéb húgyúti betegségek megjelenése.

Abból kiindulva, hogy a női altest, anatómiai felépítése folytán, sokkal érzékenyebben reagál a külvilág ártó hatásaira, az következik, hogy a strandolás, a vízparti heverészés is kockázatosabb számukra, mint a férfiak esetében. A női genitáliák viszonylagos nyitottsága és a húgycső rövidebb mérete miatt szervezetük sokkal fogékonyabb a különféle húgyúti fertőzésekre, mint a férfiaké. Ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a vizes fürdőruhában való hosszas ücsörgés, az egész napos mezítlábas közlekedés a hideg kövön vagy a hűsítő, hideg lábfürdő sokkal több kockázattal jár a nőknél, mint a férfiaknál, mert az átmenetileg lehűlt testrészt könnyebben megtámadhatják a környezetben élő különféle kórokozók. A támadók lehetnek baktériumok, vírusok vagy gombák egyaránt. Húgycsőgyulladást például bármelyik kórokozó előidézhet. Jellemző tüntet a vizeléskor észlelt égő, viszkető fájdalom, a gyakori vizelési inger. A fertőzés továbbterjedését jelezheti a hüvelyi váladékozás. Gyulladás azonban nemcsak felfázás miatt, de nemi fertőzés útján is kialakulhat. Attól függően, hogy a laboratóriumi eredmények milyen eredetre utalnak, más-más módszerekkel kezelik a panaszokat: antibakteriális, vírusellenes vagy gombaölő készítményekkel.

Vándorló kórokozók

A közhiedelemmel ellentétben a húgyhólyaggyulladást nem kórokozók okozzák: annak eredete mindeddig orvosilag tisztázatlan. Tünetei fájdalmasak, elhúzódók és nagyon kellemetlenek. Gyakran előfordul, hogy a laboratóriumi vizsgálatok genny jelenlétét is kimutatják, sőt olykor vér is megjelenik a vizeletben.

A kezeletlen húgycsőgyulladásból idővel vesemedence-gyulladás is kialakulhat. Az esetek döntő részében a betegség bakteriális eredetű, az eredetileg a vastagbélben élő coli baktériumok okozzák. Azok a hiányos test higiéné miatt vagy a helytelen széklettörlés útján kerülnek a külső női nemi szervekre, onnan támadják a húgyvezetéket. A korábbi felfázás miatt már amúgy is gyulladt vezeték nem képes gátat szabni a fertőzés továbbterjedésének és a kórokozók felvándorolnak a vesébe. Vesemedence-gyulladást az említett fertőzési módon kívül más kórokozó (például sztafilokokkusz) is előidézhet, amely a vérárammal a test valamely más gyulladásos gócából (mandula, fogak) kerül a vesékbe. A vesefertőzés legbiztosabb jelei a hirtelen feltörő magas láz, hidegrázás, olykor deréktáji fájdalom, illetve hányinger, esetleg hányás. Ehhez társulhatnak a már felsorolt alsó húgyúti tünetek is. A gyulladásos vesetünetek alapos orvosi kezelést igényelnek, mert az elhanyagolt, krónikussá vált betegség komoly problémák forrása lehet. A betegség az időben elkezdett, célzott antibiotikus kezeléssel sikerrel gyógyítható.

Házi gyógymódok

A különféle enyhe gyulladásos tünetek házilag is jól kezelhetők: kedvező hatásúak a patikákban kapható gyógynövények főzetei, a meleg borogatás és ülőfürdő. Kiváló hatása van például a konyhasós meleg ülőfürdőnek. Németh Éva életmód-tanácsadó receptje szerint egy kiló tengeri sót tegyünk egy kád 38-40 Celsius-fokos vízbe, és üljünk benne legalább 25-30 percig. Ha a víz időközben lehűlne, pótoljuk meleggel. Tengeri só helyett a közönséges konyhasó is megfelel. Jó hatású a konyhasós, meleg vizes borogatás is. Mind a fürdőt, mind a borogatást néhány napon át ismételjük meg. Ha nincs kellő eredménye, a panasszal orvoshoz kell fordulni. A tanácsadó szerint a hólyaghurut és a hólyaggyulladás kezelésének hatásos kiegészítője lehet a gyógynövényes ülőfürdő és borogatás. Például a kakukkfűből készített főzet nemcsak intenzív fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő, hanem immunerősítő hatása is van. A különféle mentafajták főzetének hűsítő, fájdalomcsökkentő, enyhe érzéstelenítő hatása is hasznos lehet. A levendula virágából sajtolt illóolaj szintén fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő, illata pedig nyugtató hatású. A meleg fürdőbe cseppentett olaj segít a tünetek mérséklésében. A vesegyulladás orvosi kezelését jól kiegészítheti a kúraszerűen alkalmazott meleg vizes izsópfűfürdő, amelyhez adagolhatunk orvosizsálya-főzetet vagy -kivonatot is. Utóbbi antibiotikus hatású. Enyhébb görcsök oldásához hasznos az édeskömény- vagy ánizsfőzet. Ezek illóolajai bőven tartalmaznak hasznos anyagokat, amelyek segítenek a betegség leküzdésében.

Tippek

A felfázás elkerülése végett fürdés után érdemes rögtön száraz fürdőruhára váltani. Bármennyire szenvedünk a kánikulától, kerüljük a lábat hosszasan hűtő fürdőt, és ne közlekedjünk mezítláb a lakás hideg padlóján. A felfázás különösen veszélyes az arra sokkal érzékenyebb gyermekek, várandósok és idősek esetében.

Lóránth Ida