Wellness a fürdőszobában

Télen, a ködös, szürke időben a hangulatunk is gyakrabban fordul borúsra. A karácsonyi készülődést, a feszített év végi tempót testünk is, lelkünk is megsínyli. Jóleshet időnként egy kis kényeztetés, lazítás. Ha egy wellness-hétvége nem fér bele a költségvetésünkbe, néhány otthon elkészíthető fiatalító, vitalizáló praktikával kedveskedhetünk magunknak.

A téli hónapokban a táplálékok alacsony vitamintartalma, a szabad levegő hiánya, a kevesebb mozgás megviseli a szervezetünket. Fokozottabban kell egészségünkre ügyelni. A vitamindús táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a nyugodt éjszakai alvás, a kielégítő munka és a kiegyensúlyozott kapcsolatok mellett a természetes alapanyagú szépségápolók is segítenek abban, hogy jobb formába lendüljünk. Az egészségtudatos életforma, a wellness követésével hozzájárulhatunk ahhoz, hogy fizikai és szellemi teljesítőképességünk fokozódjon, nagyobb legyen a betegségekkel és a stresszel szembeni ellenálló-képességünk.

Illatos kényeztetés

A wellness-életformához szorosan hozzátartozik a víz. Nagyanyáink praktikái között is megtalálható a fittség megőrzését, a szervezet edzését segítő hideg-meleg vizes fürdő. Ennek lényege, hogy a reggeli meleg vizes zuhanyozást követően az alsó lábszárat és a karokat, az arcot, végül a lábfejet is hideg vízzel zuhanyozzuk le. Érezzük, hogy felpezsdül a vérkeringésünk, ezáltal javul a közérzetünk, és a bőrünk is élettelibb lesz.

A nap végén illóolajos, meleg fürdővel kényeztessük magunkat. Pár csepp nyugtató, stresszoldó illóolajat, például citromfű-, narancsvirág- vagy levendulaolajat tehetünk a vízbe. Az illóolajok arc- és testápolásra is kiválóak, azonban hígítás nélkül nem szabad alkalmazni őket, mindig valamilyen hordozóolajba, például mandula- vagy avokádóolajba kell a nagy hatású kivonatokat elegyíteni. Testápolóknál 5 százalék legyen az illóolaj aránya, arcápolóknál 3 százalékot keverjünk a hordozóolajba.

A zsíros bőr ápolására kitűnő a citrom-, borókafenyő-, teacserje-, levendulaolaj. Forró vízhez adjunk néhány cseppet a felsorolt illóolajok egyikéből, gőzöljük át arcunkat, majd hideg vízzel frissítsük fel a bőrünket, hogy a kitágult pórusok összehúzódjanak. A száraz bőrűek frissítő arcpakolást készíthetnek geránium, rózsa, szantál vagy narancsvirág felhasználásával. Egy csésze zabliszthez adjunk egy kanál mandulaolajat, négy csepp illóolajat és vizet, ezt a masszát hagyjuk az arcunkon 10 percig, majd öblítsük le. Az illóolajok előnye más kozmetikai készítményekkel szemben, hogy képesek a bőr mélyebb rétegeibe is eljutni, így sokkal erőteljesebben érvényesül a hatásuk.

Szépítő praktikák

Fürdőhöz sokféle gyógynövényt használhatunk, bazsalikomot, borágót, édesköményt, kamillát, kakukkfűt, mentát, zsályát. Áztassunk be 6 dl forró vízbe 60 g gyógynövényt, 20-30 perc múlva szűrjük le, majd a kivonatot öntsük a fürdővízhez. A gyógynövényes fürdőhöz hasonlóan készíthetünk a bőrt tisztító, nyugtató zabpelyhes és korpás fürdőt; bőrtápláló fürdő készítéséhez pedig - szamártej híján - tejet adjunk a vízhez. Színpompás fürdősók alkalmazásával is élvezetessé tehetjük a kádfürdőzést. Előtte testradírral eltávolíthatjuk az elhalt hámsejteket és serkenthetjük a vérkeringést. Finom tengeri sóval dörzsöljük be az egész testünket, majd hideg vízzel öblítsük le, és merüljünk a meleg, illatos habokba. A kényeztető fürdőzés után jobban esik a pihenés. Az ellazuláshoz, a testi-lelki feltöltődéshez a kellemes, halk zene is hozzátartozhat.

Ha megengedhetjük magunknak, igazi testi-lelki felüdülést jelenthet egy wellness-hétvége. A kényeztetésre, aktív pihenésre specializálódott szállodákban a legkülönfélébb szolgáltatásokat vehetjük igénybe: szaunákat, élményfürdőket, hagyományos és távol-keleti masszázsokat, pakolásokat, edzőtermeket.

Vajda Angéla