Vigyázzunk a szemünkre és a látásunkra!

Amit igazán fontosnak ítélünk, arra úgy vigyázunk, mint „a szemünk fényére”. Ugyanakkor a szemünkre és ezzel együtt a látásunkra is vigyáznunk kell.

Egyre gyakrabban jelentkező, speciális szembetegség a makuladegeneráció, a szem idegszöveteinek kóros elváltozása. Tudnunk kell, hogy az idegsejtek nem képesek regenerálódni, gyógyulni, szemben a szervezetünk többi sejtjével. A megbetegedés az éles látás elvesztését jelenti. Míg a perifériás látás megmaradhat, addig a betegek számára lehetetlenné válik az olvasás, tévézés, a tárgyak, arcok felismerése.  Fiatal korban szemünk ideghártyája, a retina természetes védelem alatt áll a károsító szabadgyökökkel és az oxidáló folyamatokkal szemben. Mindennapi életünkben gyakoriak a stresszhelyzetek, izgalmak, amikor is oxidatív stressz játszódik le, sok-sok szabadgyök keletkezik szervezetünkben, ami károsítja az idegsejtjeinket, főként a szem retináját. Miért pont a szem retináját? Gondoljunk csak arra, hogy egyre több munkahelyen kell szinte egész nap a számítógép képernyője előtt dolgozni, életünk része a televízió, kikerülhetetlen forrás az információk megszerzéséhez. Az elektronikus „szennyezés", az izgalom, vagy más néven stressz, elsősorban a szemünket éri és természetesen károsítja.

A makuladegeneráció gyakorisága talán összefüggésbe hozható a számítógépek, az internet terjedésével. A napsugárzás is növelheti a betegség kialakulását, ennek kivédésére a megfelelő UV-védelemmel rendelkező napszemüveg használata ajánlott.
A mindennapos stressz hatásának kivédésére, a károsodás megelőzésére speciális multivitaminok ajánlhatók. A természetes karotinoidok, vagyis színes anyagok kiváló védelmet biztosítanak. Ha megfelelő mennyiségű sárgarépát, paradicsomot, brokkolit, káposztát, kelbimbót, tojássárgáját fogyasztunk nap mint nap, késleltethetjük a betegség előrehaladtát. A szükséges mennyiség kb. 6 mg lutein/nap, ami hozzávetőleg 50 g spenótban fordul elő. Megfigyelések szerint az antioxidánsok, közöttük a C- és E-vitamin, valamint bizonyos nyomelemek, mint a cink és szelén, ugyancsak képesek lassítani a makuladegeneráció miatti látásromlást. Ezek az anyagok a húsokban, halakban, növényi olajokban és a tojásban fordulnak elő nagyobb mennyiségben. Miután a megbetegedés nem gyógyítható, vagyis nem visszafordítható, csak megelőzhető, illetve a már kialakult betegség folyamata lassítható, ezért érdemes olyan étrend-kiegészítő termékeket alkalmazni, amelyek megfelelő arányban tartalmazzák a szükséges vitaminokat, nyomelemeket és főként a luteint. Szemünk alkalmazkodóképességének romlása természetes folyamat, ami a rövid- és távollátás változásában nyilvánul meg. A makuladegeneráció pedig megelőzhető megfelelő tápanyagokkal.

Dr. Sánta Zsuzsanna szakgyógyszerész