Veszélyes vérszívók

Az enyhe, napsütéses idő beköszöntével alig várjuk, hogy kibújjunk a négy fal közül és a kinyíló természetet közelről is megtapasztaljuk. Kirándulások, túrázások alkalmával azonban nem kívánt útitársak, kullancsok is hozzánk szegődhetnek. A parányi vérszívók támadására érdemes alaposan felkészülni, hiszen több súlyos betegséget terjeszthetnek, melyek közül legismertebb az agyhártya- és agyvelőgyulladás, valamint a Lyme-kór.

A kullancsok a pókszabásúak közé tartozó, 1-6 mm-es nagyságú, gerinceseken élősködő, vérszívó ízeltlábúak. A kullancsfélék családjába világszerte mintegy 700 ismert fajt sorolnak. Hazánkban mintegy kéttucat fajuk honos, amelyek közül humán szempontból legfontosabb a közönséges kullancs (Ixodes ricinus). Nevét onnan kapta, hogy az embert érő csípések túlnyomó többségéért felelős nőstények vérrel teleszívott állapotban eredeti méretüknek mintegy 10-szeresére, a ricinus magjához hasonló méretűre duzzadnak meg. Életciklusuk jellemzően három fejlődési alakon keresztül zajlik: a petéből kikelő lárva vérszívást és vedlést követően nimfává alakul, amely újabb táplálkozás és vedlés után ivarérett alakká fejlődik.

A meleg, párás időt kedveli

A közönséges kullancs legnagyobb számban az erdőkben, például a gazdag aljnövényzetű gyertyános-tölgyesekben, valamint egyéb, bokros-fás, sűrű csalitos területeken fordul elő, de ma már a parkokban is találkozhatunk a vérszívó élősködővel. Elsősorban áprilistól júniusig és szeptemberben aktív, ekkor a legmegfelelőbb számára a levegő hőmérséklete és páratartalma.

Az emberre rendszerint kirándulás, kerti munka alkalmával „veti rá" magát. Az így ránk akaszkodó kullancs a ruhán vagy a bőrön továbbmászva keresi meg a vérszívásra leginkább alkalmas, vékony bőrfelületet. Előnyben részesíti a könyök- és térdhajlatot, a felkar belső felületét, a hónaljat, valamint a deréktájékot. Csípése észrevétlen marad, mivel nyála érzéstelenítő, hámoldó és véralvadásgátló anyagokat tartalmaz.

Amint észrevesszük a bőrünkbe fúródott kullancsot, ajánlott a lehető leggyorsabban eltávolítani. Erre a legalkalmasabb a gyógyszertárakban, drogériákban kapható kullancseltávolító eszköz. A vérszívó kiszedésekor ne használjunk kenőcsöt, alkoholt, olajat, és figyeljünk arra, hogy ne nyomjuk össze a kullancs potrohát, mert ezzel a sebbe juthatnak az állat tápcsatornájában lévő kórokozók! A kullancs eltávolítása után ajánlott fertőtleníteni a sebet.

Vérszívás során a kullancs számos betegség kórokozóját képes a gazdaszervezetbe juttatni, melyek közül a két legfontosabb a kullancsencephalitis (agyhártya- és agyvelőgyulladás) és a Lyme-kór. Hazai felmérések alapján a kullancsencephalitis vírust Magyarországon a kullancsok 0,05 százaléka, míg a Lyme-kórt okozó baktériumot átlagosan a kullancsok 12 százaléka hordozza.

Figyeljünk a tünetekre!

A kullancsencephalitis fertőzések jelentős része tünetmentes, kisebb része pedig influenzára emlékeztető panaszokkal, lázzal, fejfájással, rossz közérzettel zajlik le. Egyes esetekben súlyos idegrendszeri tünetek is kialakulhatnak. A betegség zömében teljes gyógyulással végződik, de maradandó bénulás, pszichés és mentális zavarok a betegek 6-20 százalékánál előfordulnak.

A Lyme-kór legjellegzetesebb tünete a vándorló bőrpír, amely általában néhány napos lappangási idő után a csípés helyén jelentkezik. A bőrelváltozás mindig kis kerek folt formájában kezdődik, majd a széli részeken terjedve, középen halványulva, gyűrűt formál. A bőrjelenséget enyhe helyi fájdalom, égő érzés, ritkán viszketés kísérheti, de jelentkezhet magas láz, fej- és izomfájdalom is. A kullancscsípés után 1-2 hónap múlva, viszonylag kevés esetben szívpanaszok és neurológiai tünetek (zsibbadás, végtagfájdalom, perifériás ideggyulladás) is felléphetnek. Megfelelő adagban, az előírt ideig szájon át alkalmazott antibiotikummal általában jól gyógyítható. Nincs ellene védőoltás.

A kullancsok ellen védekezhetünk zárt ruházat, illetve sapka, kendő viselésével és a különböző kullancsriasztó sprayk, kenőcsök használatával. A szabadban töltött idő után mindig vizsgáljuk át alaposan testünket, főleg a hajlatokat, a hajas fejbőrt. Kirándulás alkalmával kerüljük a sűrű bozótost, a vadak által látogatott helyeket, a napsütötte tisztásokon kevésbé kell kullancstámadástól tartani.

Figyelem!

Kullancs-encephalitis ellen a leghatékonyabb védelem a védőoltás. A teljes védelem eléréséhez három oltás szükséges. Az oltást a megfelelő védettség kialakulása érdekében ajánlott télen elkezdeni, 3 évente pedig emlékeztető oltást szükséges adni. A kullancs terjesztette betegségek ellen a házi kedvenceket, a kutyát, macskát is védeni kell a vérszívókat elriasztó oldattal vagy nyakörvvel.

 

Vajda Angéla