Változókor könnyedén

A változókor, a klimax előbb, vagy utóbb, de minden nőt elér. Vannak, akik éveken keresztül szenvednek a kellemetlen tünetektől, mások szinte észrevétlenül vészelik át ezt a kritikus időszakot.

A nők életében a hormonális rendszer működésének radikális megváltozása, a klimax különböző életkorban köszönt be. Általában a 47-52 évesen jelentkezik. Vannak, akiknél a korai tünetek már a harmincas éveikben megmutatkoznak, ám ez rendszerint valamilyen kóros folyamat jele. Esetekben alapos szakorvosi vizsgálatra van szükség.

Egyénenként eltérő tünetek

Az ötvenedik életév környékén megjelenő változókori tünetek megnyilvánulása egyénenként különböző lehet. A nőknek körülbelül a 20 százaléka úgy lép át a klimaxba, hogy azt a menses elmaradásán kívül semmi egyéb nem jelzi. Enyhe panaszokat él át a nők egyharmada, a többiek pedig kifejezetten kellemetlen, a mindennapi életét alaposan felforgató tüneteket észlel. Legáltalánosabb a hirtelen támadó hőhullám, a vele járó verejtékezés, az enyhe, vagy erősebb szédülés, a szapora szívdobogás, a hangulatingadozás, az alvási zavarok, a fokozott hízási hajlam.

Noha a nők többsége az intenzív klimaxos tüneteket általában már csak abban az időszakban észleli, aminek végén teljesen elmarad majd a menzesze, a jelek általában már sokkal hamarább megmutatkoznak. Legfeljebb kevésbé zavaróak. Ez az állapot, a premenzopauza már a menses tényleges elmaradása előtt 10-12 évvel jelentkezhet. Jele az addigi menstruációs ciklus gyenge változása, vagyis a menses a megszokott időponthoz képest 1-2 napot késik, vagy korábban jelentkezik. A következő fázisban a ciklus szabálytalan lesz: a korábbinál hosszabb ideig tarthat. Az utolsó menstruáció jelentkezése előtt körülbelül 6-7 hónappal következik be premenopauza utolsó fázisa: jelentős mértékben csökken az ösztrogénszint és megjelennek a valódi klimaxos tünetek. Ebben a fázisban leáll a petefészekben a peteérés és ezzel egy időben a hormontermelés. A klimaxos tünetek a jelentkezésüktől számítva akár éveken keresztül is elhúzódhatnak.

Mindent elborító hőhullám

Az 1-5 évig tartó klimaxos folyamat legáltalánosabb és legjellemzőbb tünete a hőhullám, amely hirtelen tör rá a benne szenvedőre. Fokozott verejtékezéssel, az arc kipirosodásával jár és akár tíz percig is eltarthat. Naponta többször megismétlődhet. A hőhullámok - teljesen függetlenül az aktuális időjárástól - olyan hatással vannak az elszenvedőjükre, mint a legtikkasztóbb nyári kánikula,  akár fagyban is úgy érezheti az ember, hogy nyomban meggyullad. Gyakori, hogy a magas vérnyomás éppen a klimax tájékán jelentkezik, és ehhez migrénes fejfájás, hányinger, fényérzékenység társulhat. Nem ritka a szívritmuszavar sem. Mivel a mellékvese hormontermelése is labilissá válik, felborulhat a vízháztartás egyensúlya, és ennek következményeként a végtagok vizesedhetnek. Mivel az anyagcsere lassul, rövid idő alatt jelentős súlytöbblet keletkezhet, és hízással növekedhet egyéb betegségek, például a diabétesz kockázata.

Nem tilos a szex!

A hormonális átalakulásnak közvetlen hatása lehet mind a külső-, mind a belső nemi szervekre. Jellemzőek a vizelettartási zavarok, az egyre fokozódó hüvelyszárazság, a fokozott hajlam a gombás fertőzésekre. Némelyeknél állandóan visszatérő tünet az altest kellemetlen viszkető érzése. A változókor a szexuális életre is hatással lehet: egyeseknél erősen megcsappan az együttlét iránti vágy, esetleg teljesen meg is szűnhet, ritkább esetben viszont a fordítottja is megtörténhet: hiszen már nem kell tartani a teherbeeséstől. Jó tudni, hogy a klimax tüneteit enyhíti az intim együttlét, a kiegyensúlyozott párkapcsolat, hüvelyszárazság esetén pedig segíthet a patikában kapható síkosító.

A menopauza nemcsak testi tüneteket produkálhat, de enyhébb, súlyosabb mentális probléma is felszínre kerülhet az egyszerű hangulatváltozástól egészen a depresszióig. Több nemzetközi vizsgálat eredménye azt mutatta, hogy azok a nők, akik félnek a klimax bekövetkeztétől, és ezt a természetes folyamatot nőiességük megszűnéseként fogják fel, a fizikai tünetektől is gyakrabban szenvednek, mint azok a társaik, akik tudomásul veszik az élet rendjét, és a lehető legkevesebbet foglalkoznak a menopauza gondolatával.

Csontritkulás ellen

A menopauza beálltával nagyobb gondot kell fordítani a táplálkozásra. Érdemes sokkal jobban figyelni arra, hogy miből és mekkora adagot fogyasztunk el. Együnk gyakrabban, de kevesebbet! Külön figyelmet kell fordítani a kalciumban, magnéziumban dús táplálkozásra, hogy ezzel is elejét vegyük a klimax utáni kor tipikus betegségének, a csontritkulásnak, ezért fogyasszunk rendszeresen tejterméket, sajtot, joghurtot, halat és minél több zöldségfélét!

Lóránth Ida