Változókor: egy gonddal kevesebb?

A nő életében a termékenység meghatározó jelentőségű, mind a kezdete, mind a vége. A menstruáció megjelenése a felnőtté válás első jeleinek egyike, elmaradása az időskor kezdetét jelzi. A női szervezetben bekövetkező hormonális változásokat és az ezzel járó testi tüneteket számos lelki jelenség kíséri.

A  nők többsége tart a nőiessége elvesztésétől, a termékenységi időszak lezárulásától. A változókor tüneteinek enyhítésében a hormonpótló kezelés általában jó megoldás lehet, de alternatív gyógymódokkal, életmódváltással is sokat tehetünk a menopauza megkönnyítéséért.

Hormonok játéka

A klimax vagy menopauza (meno: hónap, pausis: szünet) a nők életének az a szakasza, amikor fokozatosan megszűnik a petefészkek működése, szabálytalanná válik a menstruációs ciklus, a hormonértékek szélsőséges határok közt ingadoznak, majd az ösztrogén termelődése leáll. Ez a folyamat 40-55 éves kor között bármikor kezdődhet, és általában 2-3 évig tart. Az utóbbi évszázadban a menopauza időpontja a fejlett európai országokban 5-6 évvel kitolódott, kezdete közelebb esik az ötvenedik életévhez.

Sok nő számára nem csupán nyűg a klimax - vannak, akik kifejezetten örülnek annak, hogy megszabadulnak a havi vérzés kellemetlenségeitől. A nemi élet is gondtalanabbá válhat, mivel nem kell foglalkozni a fogamzásgátlással.

Az ösztrogénhiánnyal magyarázhatók a hőhullámok, az éjszakai verejtékezés, az álmatlanság, a hüvelyfal szárazsága és a gyakoribb vizelési inger. Ösztrogén azonban nemcsak a petefészkekben, hanem például a mellékvesékben, sőt a zsírszövetekben is termelődik, ez az oka annak, hogy a molettebb nőknél kevésbé hevesek a klimax tünetei.

A klimax egyik jellemző tünete jó ideig észrevétlen maradhat: lassan, de egyre fokozódó mértékben leépül a csontszövet. A csontritkulás miatt időskorban nő a csonttörés, elsősorban a combcsonttörés veszélye. Miután a szervezet elveszíti a magas ösztrogénszintnek köszönhető védettségét, a nők körében is gyakorivá válnak a szív- és érrendszeri megbetegedések, az érelmeszesedés, a szívinfarktus. A mentális (lelki) problémák közül gyakori a szorongás, az ingerlékenység, a szétszórtság, a hirtelen hangulatváltozások, a depresszió. Mivel a menopauza ideje a legtöbb nő életében egybeesik a gyermekek kirepülésével, így ez még fokozhatja a lelki bajokat.

A menopauza számlájára írható egy eddig kevésbé ismert tünet, a koleszterinszint megemelkedése, amit a zsíranyagcsere-változások okoznak.

A választás szabadsága

A menopauza idején fellépő változásokat egyre szélesebb körben kezelik hormonokkal. A hormonpótló kezelés során a nők egyénre szabott dózisban ösztrogéntartalmú gyógyszert szednek folyamatosan vagy időnkénti szünetek közbeiktatásával. A hormonkészítmény létezik tabletta, tapasz, gél vagy orrpermet formájában. Az ösztrogén mellé általában egy másik hormont, progeszteront is adnak, ami védelmet nyújt a hormonpótló kezelés egyik számottevő mellékhatása, a méhrák ellen. A kezelés egyik legnagyobb előnye, hogy gátolja a csontritkulást, a szívinfarktus és a szélütés esélyét pedig a klimax előtti szintre csökkenti.

Bár a hormonpótló kezelés számos nő életét teszi elviselhetőbbé a klimax idején, nem minden orvos javasolja, sőt nem is mindenki számára előnyös. Aki nem szeretne a hormonpótlás lehetőségével élni, az számos alternatív gyógymód és gyógynövénykezelés közül választhat. Bizonyos gyógynövények, például a fitoösztrogéneket tartalmazó szójakészítmények hatásosan enyhítik a hőhullámokat, a verejtékezést, az alvászavart. A hőhullámok szárcsagyökér nedvével, ginszengteával vagy orbáncfűvel is enyhíthetők. A hormonzavarokat többek között barátcserjével kezelik. A 3 csepp zsályaolajat tartalmazó, forró vízben elkevert kiskanálnyi méz lefekvés előtt elfogyasztva mérsékli az éjszakai verejtékezést. A csontritkulásnak kalcium- és D-vitamin-pótlással elejét tudjuk venni, emellett javasolt a rendszeres testmozgás, a szénsavas fürdő és az óvatos napozás.

Homeopátiával és akupunktúrával is enyhíthetők a klimax tünetei.
A kiegyensúlyozott, vitaminban és fehérjékben gazdag táplálkozás pedig késleltetik az utolsó menstruáció bekövetkeztét.

Mit tanácsol a szakorvos?

A menopauza normális élettani folyamat, ugyanúgy nem tekinthető betegségnek, mint a terhesség - hangsúlyozza dr. Horváth Ferenc, a Gyógyír XI. Kht. nőgyógyászati szakrendelésének vezető főorvosa. Elmondta, hogy a nők egyharmada észre sem veszi, másik harmada alig észrevehető panaszokkal vészeli át, és csak a fennmaradó harmadának okoz valóban kellemetlen tüneteket a változókor. Számukra elsősorban életmódbeli változtatásokat javasol: a dohányzás elhagyását, a stressz kerülését, a zsírszegény, vitamindús étrendet, a rendszeres testmozgást. Mindez nemcsak a tünetek enyhülését fogja jelenteni, hanem az elhízásnak is elejét veheti, ugyanis ebben az időszakban lassul az alapanyagcsere, ami miatt lassan, de biztosan gyarapodnak a kilók.

Jó szolgálatot tehetnek a gyógynövénykészítmények is, a klimax jellemző tüneteinek csökkentésére például kiválóan alkalmas a rövidágú poloskavész gyökértörzsének kivonatát tartalmazó szer. Mivel sokan panaszkodnak hüvelyszárazságra, számukra síkosító vagy helyi hormonális krémek használata javasolt - tudtuk meg a szakembertől. A vény nélkül kapható szerekről készséggel adnak felvilágosítást a szakorvosok és a gyógyszerészek.

Az ázsiai nők titka

Míg a nyugati féltekén élő nők többé-kevésbé megszenvedik a változókort, távol-keleti kortársaik körében szinte ismeretlenek a klimaxot kísérő kellemetlen tünetek. Az ázsiai nők titka az életmódban rejlik. A hagyományos étrend elmaradhatatlan része a szója, amelyet sokféle formában, rendszeresen fogyasztanak. Tudományos kutatások igazolták, hogy a szójabab a női hormonhoz hasonló természetes anyagot, isoflavonoidot tartalmaz, ami alternatívát jelenthet a hiányzó hormonmennyiség pótlására. Ilyen, biológiailag aktív anyagokat tartalmazó növények a mi égövünkön is találhatók. A női hormonok hatását helyettesítő vegyületek találhatók bizonyos babfélékben, gabonafajtákban, zöldségekben és gyümölcsökben, például a búzában, a napraforgóban, a körtében, a vöröshagymában.

Vajda Angéla