Ünnepi (v)étkezéseink

Az év végi ünnepek, a karácsony és az újévvárás a világ szebbik felén a gasztronómiai élmények halmozásáról (is) szólnak. Az ínycsiklandó étkeknek nehéz ellenállni, és az ünnepi hangulatot könnyen elronthatjuk a mértéktelen lakomázással. Ha a szokásos mennyiségű és jellegű ételeknél többet, nehezebbet, fűszeresebbet eszünk, gyomorrontás, gyomorégés jelentkezhet, a túlzott alkoholfogyasztás pedig rendszerint másnapossághoz vezet.

Lássuk be, ritka az a család, ahol szenteste müzlit vacsoráznak. A karácsonyi menüt általában különféle gazdag levesek, kiadós hús- és halételek képezik, szinte elmaradhatatlan a töltött káposzta, a diós és mákos bejgli. Külön-külön is igazi kalóriabombának számítanak, hát még együtt!

Finomat, egészségesen

A hagyományos karácsonyi ételek többsége, főleg nagyobb mennyiségben fogyasztva, megterhelő szervezetünk számára magas zsír- és cukortartalmuk miatt. Az egészséges táplálkozásról azonban az ünnepek alatt sem kell lemondanunk: részesítsük előnyben a tengeri halból, pulykahúsból készült ételeket, amelyek mellé salátát, zöldségfélét fogyasztunk. A süteményeket pedig a nehéz, vajas krémek helyett inkább pudinggal vagy főzött krémekkel készítsük, vagy kínáljunk könnyű, gyümölcsös, tej alapú édességeket az ünnepre.

Főzésnél és sütésnél részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű lisztet, zsír helyett olajat, lehetőleg olívaolajat használjunk. A menü elkészítésénél a diétára szorulók igényeit is vegyük figyelembe, például cukorbetegeknek édesítőszerrel készítsük a desszerteket, epebetegeknek pedig ne kínáljunk túl fűszeres, zsíros ételeket. Az étkezések alkalmával legyünk mértékletesek, együnk lassan és alaposan rágjuk meg az ételt, így kevesebb falattal elérjük a jóllakottság érzetét.

A lakoma böjtje

Tipikus ünnepi betegségként tartják számon a gyomorrontást, amelyet többnyire a gyorsan, nagy mennyiségben elfogyasztott, túl fűszeres, zsíros étel és szeszes ital okoz. A gyomorrontás, vagyis a gyomornyálkahártya gyulladása gyengeséget, fejfájást, hőemelkedést, illetve gyomor-bélrendszeri panaszokat (hányinger, hányás, hasmenés, émelygés, bélgáz képződés, teltségérzés) okoz. Ilyenkor jót tesz a 24 órás böjt, amikor csak folyadékot, például cukormentes almalevet vagy gyógyteákat fogyasztunk. A gyomor- és bélgörcsöket a hasra tett meleg borogatással lehet enyhíteni. A koplalás után csak fokozatosan, az állapot javulásával térjünk vissza megszokott étrendünkre.

Gyomorrontás, hasmenés esetén elpusztulhatnak a szervezetünkben élő hasznos baktériumok. Újratelepítésük érdekében fogyasszunk erjesztett tejtermékeket, leginkább élőflórás joghurtokat, amelyek probiotikumoknak nevezett hasznos baktériumokat tartalmaznak. A probiotikumok javítják az emésztést, fontos tápanyagokat termelnek, és megvédik a szervezetet a méreganyagoktól.

Amennyiben nem szűnnek meg, vagy nem enyhülnek a panaszok, orvoshoz kell fordulni, mert a makacs tünetek akut hasnyálmirigy-gyulladást jelezhetnek.

A mértéktelen evés és ivás gyomorsavtúltengést, gyomorégést is kiválthat. Ilyenkor is a leghelyesebb, ha koplalunk, és sok folyadékot fogyasztunk, például az egész emésztőrendszert serkentő keserűfüvekből (üröm, ruta, tárnics), ezerjófűből vagy cickafarkból készült forrázatot.

Kutyaharapást szőrével?

Az ünnepek alkalmával a legtöbb családban az alkoholos italok is terítékre kerülnek. A túlzásba vitt poharazgatás másnap rendszerint megbosszulja magát, a macskajajtól szenvedő ember főbb tünetei a hányinger, hányás, szomjúság, fáradtság és fejfájás. Az egyik legjobb módszer a másnaposság megelőzésére, ha nem iszunk üres gyomorra, és a poharazgatás előtt megiszunk fél liter vizet vagy egy kiskanálnyi olajat. Ha már kialakult a másnaposság, a legjobb, amivel az elvesztett folyadékot pótolni lehet a víz, egy szelet pirítóssal pedig helyreállíthatjuk az alkohol miatt lecsökkent vércukorszintet.

Az egyik legelterjedtebb népi gyógymód a „kutyaharapást szőrével" - azaz macskajajra igyon egy korty alkoholt. A másnaposság ugyan nem múlik el tőle, de az ember erősebbnek érzi magát, a májának viszont biztosan árt, ezért ne tegye! Másnaposan ne igyunk kávét, mert az alkoholhoz hasonlóan a kávé is fokozza a vizelet-kiválasztást, s így csak meghosszabbítja a kellemetlen közérzetet.

Bocsánatos bűnök

Az ünnepek alkalmával még az egészségtudatos táplálkozás hívei is általában megengednek maguknak egy-egy „tiltott" fogást. Szakemberek szerint a lelki egyensúly szempontjából fontos, hogy ne fosszuk meg magunkat azoktól az ízektől, amelyeket a hagyományos karácsonyi ételek képviselnek, de a mértékre, az ételkészítési technológiára és az alapanyagok kiválasztására ügyeljünk.

 

Vajda Angéla