Téli testápolás – természetesen

A téli hónapok, a hideg, nyirkos levegő, a napsütés hiánya egész szervezetünket megviseli. Az időjárás szeszélyének, a gyakori fürdésnek, mosószereknek, a kinti hideg és a benti meleg levegő közötti különbség ártó hatásának különösen bőrünk van kitéve. A száraz bőr pedig kevésbé képes ellenállni a kórokozóknak és fertőzéseknek, ezzel táptalajt adva a különböző bőrbetegségeknek és a bőr idő előtti öregedésének.

Érdemes nagyobb figyelmet fordítani bőrünk változó szükségleteire, a testápolásra fordított idő többszörösen meghálálja magát. Egyrészt elkerüljük a száraz, vízhiányos, kicserepesedett bőr okozta kellemetlenségeket, másrészt a tél elmúltával magabiztosabban váltunk a lengébb öltözékre.

Kényeztetés testnek, léleknek

Noha a gyakori melegvizes fürdőzés a bőr kiszáradásához vezethet, olykor-olykor megengedhetünk magunknak egy rövidebb, 10-15 perces kellemes ellazulást. A téli estéken nemcsak átfázott végtagjainkat melegíthetjük így át, hanem kedélyállapotunkra is jó hatással van a fürdősóval, fürdőolajjal, esetleg illóolajjal gazdagított fürdő. A só kiválóan ápolja és védi bőrünket, és mint természetes antioxidáns, eltávolítja a toxikus salakanyagokat. Az illóolajok kiválasztásánál legyünk körültekintőek; a gyömbér például jót tesz az influenza ellen, a majoránna a pihentető alvást segíti elő, a rózsa, a levendula, a bergamot pedig harmonizáló, kedélyjavító hatású, így jól ellensúlyozzák a napfény hiánya miatt az emberek többségénél jelentkező téli depressziót.

Szinte bármelyik gyógynövényből készíthetünk szépítőfürdőt is. A gyógynövényt tüllzacskóba kötjük, és a forró csapvíz alá lógatjuk, bőrtápláló fürdőt pedig a legegyszerűbben úgy készíthetünk, ha tejport szórunk a vízbe. A fürdővízhez adott 3 dl almaecet és 1-2 csepp borsmentaolaj enyhíti a bőrszárazságot és a viszketést.

Hetente egyszer, fürdés után radírozzuk le bőrünket tetőtől talpig. A testradír mechanikai úton, dörzsöléssel távolítja el az elhalt hámsejteket - ha túl sok rakódik le belőlük bőrünk felszínén, akkor az szürke lesz, durva tapintású, és a testápoló krémek sem tudnak kellőképpen felszívódni.

Szépítőszerek a kamrából

A legegyszerűbb, házilag elkészíthető testradír, amelynek hozzávalói szinte minden háztartásban megtalálhatók, a tengeri só és olívaolaj keveréke. Méregtelenítő bőrradírt egy evőkanál méz, tengeri só és joghurt keverékéből készíthetünk, a felkent masszát rövid ideig hatni hagyjuk, mielőtt ledörzsöljük. A méz erős méregtelenítő hatású, a joghurt pedig nyugtat, és a tejsavnak köszönhetően fellazítja az elhalt hámsejteket. Bőrmegújító bőrradírt 2 dl frissen préselt gyümölcsléből (legjobb az alma vagy a narancs) és egy marék barnacukorból készíthetünk - a gyümölcslében található savak szinte leoldják az elhalt hámsejteket.

Radírozás után mindig használjunk hidratáló testápolót, bőrtípusunknak megfelelően. A téli hónapokban még a zsírosabb bőrűeknek is ajánlatos a táplálóbb készítményeket választaniuk, főleg, ha több időt töltenek a szabadban, például téli sportok idején, vagy ha egyszerűen csak sétálni indulnak. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a nap UV-sugarai télen is ugyanolyan veszélyt jelentenek, mint nyáron, így arckrémünket ennek megfelelően válasszuk meg.

Hogy a kényeztetés teljes körű legyen, arc-, sőt hajpakolást is készíthetünk házilag: a zabliszt és az őrölt mandula például bármely bőrtípusra megfelel, a búzacsíra és a sörélesztő pedig táplálja a bőrt. A zsíros bőrre jó a felvert tojásfehérje, a joghurt, a citromlé, az élesztő, száraz bőrre pedig a tojássárgája, a méz, a tejföl, a péppé zúzott banán vagy avokádó, a mandulaolaj. Vízhiányos bőrnek kifejezetten jót tesz a reszelt uborka és joghurt keverékéből készült pakolás, még az apróbb ráncokat is kisimítja. A túrómaszk (másfél evőkanál friss túró, egy kevés tej és egy evőkanál méz keveréke) frissítő és tisztító hatású pakolás, és még a legérzékenyebb bőrre is használható, a kicserepesedett ajkakra pedig különösen hatásos.

Testi-lelki harmónia

A természetes ápolószerek valóban jót tesznek bőrünknek, de tudnunk kell, hogy egyetlen kencefice sem helyettesítheti a szépség alapját biztosító testi-lelki egészséget. A kiegyensúlyozott táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a pihentető alvás, a harmonikus kapcsolatok az első számú szépítőszerek, minden más csak ez után következik.

Vajda Angéla