Szőrtelenül

A mindenkori divat határozza meg, hogy a természetesség jegyében elfogadjuk a testünkön itt-ott növő szőrt, vagy a higiéniára hivatkozva minden szálat igyekszünk eltávolítani. Praktikus oka is lehet a csupasz bőr térhódításának, hiszen a szőrtelenítésnek köszönhetően csökken az izzadás és a testszag mértéke.

A fiatalabb korosztálynál a nemkívánatos szálak eltávolítása a mindennapi higiénia része. Ma már furcsának és ápolatlannak tűnik az a nő, akinek ujjatlan ruhája látni engedi a hónaljában lévő kusza pamacsot. Általánossá vált hölgyeknél a lábszár szőrtelenítése, sokan a karjukról is eltávolítják a pihéket. Erősen megoszlanak a vélemények azonban arról, hogy intim tájakon elegendő-e a bikini-vonal karbantartása vagy a teljes lecsupaszítás a kívánatos.

Kényelem és praktikum

Többféle ideiglenes szőrtelenítő megoldás közül választhatunk, a döntő az, hogyan reagál a bőrünk a depiláló krémekre, a gyantákra vagy a borotválásra, és mennyire tartós eredményt szeretnénk elérni.

A lábszár és a hónalj szőrtelenítésére a legegyszerűbb, leggyorsabb és legolcsóbb eljárás a borotválás. Női borotvával nem túl bonyolult művelet követni a test hajlatait. Az eredmény viszont nem tartós, mert néhány nap alatt ismét láthatóvá válnak a növekedő szőrszálak. Mellette szól, hogy a higiéniai szabályok betartása mellett ritkán fordul elő szőrtüsző-gyulladás.
A szőrtelenítő krémek kémiai hatóanyaga feloldja a szőrszálat, így távolítja el. Elkerülhetetlen azonban, hogy a vegyi anyag a bőr felszínét is megtámadja, ezért lábszárra jól használható, de hónaljon, bikini-vonalon csak a „sensitiv" jelzésű, kíméletesebb depilálószerrel érdemes próbálkozni. Előnyei közé tartozik, hogy gyors, fájdalommentes, olcsó megoldás, hatása egy-két hétig tart.
A hideg és meleg gyanták „gyökeres" megoldást ígérnek, hiszen tövestül tépik ki a szőrszálakat. A régóta ismert eljárás nem fájdalommentes, de mellette szól, hogy egy hónap is eltelhet a következő alkalomig. Hátrányai közé tartozik, hogy a szőrtüszők begyulladhatnak, ha az újonnan növő szálak nem tudnak kibújni a bőrből, és a következő kezelésre csak akkor kerülhet sor, ha a szőrszálak minimum 4 mm hosszúra megnőttek.

Az elektromos epiláló készülékek „gépesített" csipeszként tépik ki a szőrszálakat, a fájdalmat vibrációval, masszírozással, hűtéssel és egyéb trükkökkel enyhítik. Nevével ellentétben nem végleges szőrtelenítést eredményez, de 3 hétre sima felületet biztosít. Rendszeres használatával egyre gyengébb és ritkább szőrzetre számíthatunk, viszont az újabb kezelésig „növeszteni" kell a szőrszálakat. Elsősorban lábszárra ajánlják, de vannak olyan készülékek, amelyekkel a bikini-vonal és a hónalj is kezelhető. Ebben az esetben is számítani lehet „betokosodó", begyulladó szőrtüszőkre.

Végleges megoldások

A kozmetikusok régóta alkalmazzák az elektromos epilálást, amellyel az arcon lévő, nemkívánatos szőrt lehet eltávolítani - szálanként. Ügyességet és kitartást igényel ez az eljárás, hiszen egy vékony tűvel kell megcélozni a szőrtüszőt, majd egy rövid „áramütéssel" elpusztítani a szőrhagymát, azaz a növekedésért felelős sejteket. Mivel a szőrszálak növekedési üteme nem azonos, és nem mindegyik találat éri el célját, több alkalommal kell elviselni a procedúrát. De gyakorlott mester kezében a tű nem hagy „sebeket", a parányi bőrsérülések hamar gyógyulnak. Nőknél a hormonális változások után megerősödő bajusz és szakáll ily módon szép eredménnyel eltávolítható.
Legkorszerűbb a lézeres, illetve a villanófényes végleges szőrtelenítés. A kétféle eljárás működési elve azonos: a bőrhöz képest lényegesen sötétebb szőrszál pigmentje elnyeli a nagy energiájú besugárzást, amely átalakul hőenergiává és elroncsolja a szőrhagymákat. Tartós eredmény eléréséhez, alkattól és testtájéktól függően 3-6 kezelésre van szükség. A kezelések között 3-6 hetet kell várni, mert csak az aktív növekedési fázisban lévő szőrszálakra hat. Azt is figyelembe kell venni, hogy lézeres beavatkozás előtt és utána néhány hétig nem ajánlott sem napozni, sem szoláriumozni, ellenben fényvédő krémmel kell óvni az egyre szőrtelenebb bőrt, ezért a lézeres procedúrát érdemes inkább ősszel elkezdeni. Addig érjük be az átmeneti csupaszságot biztosító eljárásokkal.

A Gyógyhír könyvesbolt ajánlja

Dr. Nyirkos Péter: A szépség orvosi szemmel

Dr. Schmolz Katalin - prof. dr. Baló-Banga J. Mátyás: Hajgyógyászat

Dr. Geraldine Mitton: Örökké fiatalon

Kolimár Éva