Szívderítő mozgás

A rendszeres mozgás testünknek és lelkünknek is jót tesz. Hiába hirdeti ezt sok ismert sportoló és orvos, kevesen terveznek be 20-30 perc könnyed tréninget a napirendjükbe, pedig egyre több, főleg keringési betegségről derül ki, hogy kialakulásában a mozgásszegény életmód is szerepet játszik.

A városban élő, ülőmunkát végző ember mozgásszegény életmódja rövidtávon elhízáshoz, mozgásszervi problémákhoz és belszervi betegségekhez vezet. Ha a mindennapokban nincs lehetőségünk átmozgatni a testünket, akkor ezt edzés, tornagyakorlatok, tempós séta vagy kocogás révén pótolni kell. Minden, ésszerű mértékben és technikával végzett testgyakorlás javítja kondíciónkat, állóképességünket. A testmozgás csökkenti a vérnyomást, a vércukorszintet és mobilizálja a zsírraktárakat. Dr. Hutás Gábor belgyógyász-reumatológus minden betegének ajánlja az óvatos sportolást.

- A mai mesékben azt olvashatjuk, hogy ha megbetegszik valaki, jön a doktor bácsi, a kis betegnek reggel, délben és este szépen be kell vennie a gyógyszert és ettől egy csapásra minden rendben lesz. Sajnos teljesen hozzászoktunk a különböző pirulák mindenhatóságához, de észre kell vennünk, hogy az egészséges életmódot, testmozgást nem lehet receptre kapható tablettákkal pótolni. Sokan panaszkodnak az orvosokra, akik gyakran mindenféle gyógyszer helyett a fogyókúrát és a sportolást ajánlják a hozzájuk fordulóknak, pedig néha valóban ez a hosszú távú, mellékhatás-mentes gyógymód - magyarázza a szakorvos. - A sportolástól javul az izmok vérkeringése, a mozgás által az ízületi folyadék áramlása is fokozódik, ami javítja az ízületi porcok tápanyag ellátottságát. A fizikai aktivitás közbeni izzadás a bőr verejtékmirigyeit alaposan átmossa, így a bőr minden sportolás alkalmával szinte megtisztul, megfiatalodik.

Miért tesz jót lelkünknek a sport? A mozgás az úgynevezett boldogsághormon, az endorfin felszabadulásához vezet, ami javítja a hangulatot és általános jókedvet, remek közérzetet okoz.

- A szabadban végzett mozgás során az ember tüdejébe végre friss levegő jut a hosszú téli napok, a bezártság után. A napfény elősegíti a szervezet D-vitaminnal való ellátását. A sport legtöbbször társas tevékenység, lehetőség ismeretségek, barátságok kialakítására. A sportközpontok a társasági élet szinterei is. Aki járt már a tengerentúlon, láthatta, hogy az amerikai peremkerületek látványához hozzájárulnak a mindenki által használható műanyag futópályák, nyilvános teniszpályák, a jelképes összegért igénybe vehető uszodák. A fájdalomcsillapítók bekapkodása helyett néha a legjobb, ha úszni, futni, tornázni megy valaki. A rendszeres testmozgás szeretetét már óvodás korban el kell kezdeni. Ráadásul a legtöbb mozgásszervi panasz legjobb gyógyszere - a fájdalomcsillapítás mellett - ugyancsak a mozgás - figyelmeztet Hutás doktor.

Bemelegítés:

Az edzés előtti bemelegítést nem szabad elmulasztani! Az átmozgató gyakorlatok során emelkedik az izomzat hőmérséklete, javul a vérellátása, egyre lazább lesz, így kisebb az esély a húzódásokra. A bemelegítés pszichikailag is felkészít az igénybevételre, lassan csökkenti a bennünk meglévő feszültséget, egyre jobban átadjuk magunkat a mozgásnak.

Otthoni edzés:

Keressünk sportolási lehetőséget saját környékünkön! Indításnak az is megteszi, ha otthon egy DVD segítségével edzésbe kezdünk, heti 3-4-szer 20-30 perc erejéig. A lakás csendjében könnyű koncentrálni a gyakorlatokra, nem szükséges pénzt kiadni drága tornaszerekre vagy sportruházatra. Ha viszont a futást választjuk, akkor nagyon fontos jó minőségű futócipőt venni, ezzel lábunk, ízületeink egészségét óvjuk.

Sport a munkahelyen:

A japánok napi 10-12 órán keresztül képesek akár monoton munkát is végezni, különösebb egészségkárosodás nélkül. Ennek egyik magyarázata az, hogy a munkahelyen kötelező bizonyos átmozgató testgyakorlatokat elvégezni. Felismerték, hogy a tornának köszönhetően nagymértékben javul a szív és a vérkeringés teljesítménye, nő az állóképesség és fokozódik az egész szervezet oxigénellátása. A gyakorlatoktól a dolgozóknak jó közérzetük lesz, így nem csoda, ha lelkesen térnek vissza íróasztalukhoz torna után. Szintén jótékony lehet, ha kerékpárral járjunk munkába vagy egy megállónyi távot gyalogosan teszünk meg.

Márton Anita