Szemérmetlen betolakodók

Keveseknek sikerül elkerülni a különféle női fertőzéseket. A strandok, a termálfürdők láthatatlan „vendégei” megkeserítik az ellazulás örömét. De nem kell feltétlenül vízzel érintkeznünk ahhoz, hogy nőgyógyászati fertőzést kapjunk: a betegségek nemi érintkezés útján is terjednek (sőt egy részük kizárólag szexuális úton), a hüvelygombát pedig akár az immunrendszer gyengülése is kiválthatja.

A gomba mellett vírusok, baktériumok és egyéb kórokozók is „támadhatnak": az intim zóna herpeszét vírus, a szintén gyakori, hüvelygyulladást okozó Trichomonas-fertőzést egy egysejtű élősködő, a sokáig tünetmentes, de kezelés hiányában súlyos szövődményeket is előidéző Chlamydia-fertőzést pedig a Chlamydia trachomatis nevű baktérium okozza. A többségükben ártalmatlan, de igen kellemetlen női bajok között a hüvely gombás fertőzése a legismertebb: a WHO néhány évvel ezelőtti felmérése szerint az öt leggyakoribb, nőket érintő betegségek közé tartozik.

Miért alakul ki?

A candidiasis néven ismert gombás fertőzést a Candida albicans nevű gomba idézi elő. Dr. Vermes Gábor szülész-nőgyógyász főorvostól megtudtuk, hogy ez az élesztőgombához hasonló, meleg, nyirkos helyeket kedvelő mikroorganizmus mindenki szervezetében jelen van, de az egészséges hüvelyflóra meggátolja elszaporodásukat. Ha azonban valami oknál fogva a hüvelyben lévő mikroorganizmusok egyensúlya megbomlik, a megváltozott miliő máris rendkívül kedvező terepet biztosít a hüvelygombák elszaporodásának. Ezen tényezők közé tartozik például az antibiotikum- vagy más gyógyszeres kezelés, a pszichés hatás (stressz, feszült élethelyzet), a nyári nagy meleg, a szénhidrátban dús étrend, a szoros, műszálas fehérnemű viselése, a hormonális okok, például terhesség, fogamzásgátló szedése, illetve egyes betegségek, mint például a cukorbetegség.

- Megfigyelhető, hogy akár az időjárási frontok is előidézhetik a hüvelygombák elszaporodását - teszi hozzá érdekességként a szakember. A meleg vizes fürdők pedig kifejezetten kedveznek a fertőzés terjedésének, kiújulásának.

Ha a gombák túlzottan felszaporodtak, a panaszok azonnal jelentkeznek, nincs lappangási idő. A legjellemzőbb tünet a viszketés, égő érzés a külső nemi szerveken és a hüvelybemeneten, a nyálkahártya kivörösödése, duzzadttá és érzékennyé válása. A viszketéshez fehér vagy sárgás színű folyás is társulhat, amely szagtalan vagy enyhén élesztőszagú. A tünetek együtt, de külön-külön is jelentkezhetnek, intenzitásuk eltérő lehet.

Kezelés, házi gyógymódok

Ha enyhék a tünetek, vagy csak tartunk a fertőzés kialakulásától, néhány egyszerű, házi gyógymóddal elejét vehetjük a gombák túlzott elszaporodásának. De ha panaszaink nem múlnak, vagy éppen súlyosbodnak, mindenféleképpen forduljunk szakemberhez. Dr. Vermes Gábor szerint az optimális kezelés a helyileg alkalmazandó - kenőcs, hüvelytabletta vagy -kúp -, illetve a szájon át szedhető gombaellenes készítmények együttes alkalmazását jelenti. A kezelésbe - noha a férfiaknál általában tünetmentes a fertőzés -, a partnert is be kell vonni, ennek hiányában ugyanis fennáll a visszafertőződés veszélye.

A hüvelygomba megelőzéséhez többnyire elegendő a megfelelő intim higiénia, a napi rendszeres, de nem túl gyakori mosakodás. A gombákra érzékeny nők ne használjanak illatosított szappant, habfürdőt, inkább savas vegyhatású készítményekkel tisztálkodjanak.

Ha a hüvelyflóra egyensúlya felborul, például antibiotikum-kezelés után, alkalmazhatunk tejsavas irrigálást vagy egészségügyi vattára tett élőflórás joghurttal végzett borogatást, de a sós fürdők is hasznosak lehetnek. A helyi kezelések mellett az egészséges étkezéssel is sokat tehetünk a gombás fertőzések elkerülésére. Amennyire lehet, kerüljük a cukrot és a finomított keményítőt tartalmazó táplálékok fogyasztását, az alkoholt, teát, kávét, csokoládét; inkább együnk sok zöldséget, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket.

Vajda Angéla