Orrfolyás, könnyes szem, köhögés

Már február elején elkezdődött a pollenszezon hazánkban. Amikor enyhébbre fordult az idő, szélnek eresztette virágporát a mogyoró, az éger, majd a ciprus- és tiszafafélék. A pollenallergiások számára a tavasz beköszöntével kezdődik az igazán nehéz időszak.

Hazánkban 200 ezer embert érint, a gyermekek körében végzett felmérések szerint pedig már körükben mintegy 20 százalékra tehető a pollenallergiások aránya, akik emiatt hosszabb-rövidebb ideig tartó szénanáthától szenvednek. A tünetek erőssége függ a növény allergenitásától és a pollen-koncentrációtól. A szervezet túlérzékenységi reakcióját kiváltó virágpor irritáló hatását fokozzák a levegőben lebegő korom és egyéb szennyezőanyagok. De könnyebb elviselni a megpróbáltatásokat, ha az allergiások idejében felkészülhetnek a tüneteket kiváltó pollen megjelenésére.

Előrejelzés

2011-ben új szolgáltatást vezet be az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI): a korábbi évek pollen- és hőmérséklet adatai, valamint a meteorológiai előrejelzések alapján mintegy két héttel előbb tájékoztatják a lakosságot a monitorozott allergén növények virágzásának várható megindulásáról - amelyet természetesen az időjárási tényezők, elsősorban a csapadék - bizonyos fokig módosíthat. Az információ a www.antsz.hu valamint az OKI honlapján:  http://oki.antsz.hu lesz elérhető a friss hírek között.

- Az országban 20 mérőállomás van, az idén megkezdődik a pollenmonitorozás Fejér megyében, Székesfehérvárott is, ugyanis fontos, hogy a Velencei-tó környékének pollenterheléséről is tájékoztassuk a lakosságot ­- mondta dr. Páldy Anna, az ÁNTSZ Országos Környezetegészségügyi Intézet főigazgató-helyettes főorvosa.

Ha a pollenallergiás tudja, mikor várható a számára veszélyes virágpor megjelenése, időben elkezdheti szedni a gyógyszerét, amivel megelőzhető a súlyosabb panaszok kialakulása. Az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózata 32 növény és 2 gombaspóra monitorozását végzi, így évről-évre követhető a pollennaptár alakulása.

Korábban kezdődik

Az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózatának mérései szerint a pollenszezon idén a rövid ideig tartó tavaszias időben már február első hetében elkezdődött. A tapasztalatok egyébként azt mutatták, hogy a pollenszezon a 2000-es évek közepéig február közepétől október végéig tartott. 2007-ben a szokatlanul meleg enyhe idő miatt már január közepén, 2008-ban pedig január végén kezdődött - a sokéves átlaghoz képest mintegy két héttel korábban.

Idén, a február elején monitorozott pollenszemek azt mutatták, hogy elsőként a Dél-Dunántúlon, majd a Nyugat-Dunántúlon jelentkezett a legkorábbi allergén növény, a mogyoró pollenszórása. Bár a februári havazás visszavetette a pollentermelést, mihelyt a hőmérő higanyszála emelkedni kezdett, és nem hullott csapadék, fokozódott a pollenszórás.

Jó, ha tudjuk, hogy a levegő pollenterhelése napszakonként is változik. A monitor pollencsapdájáról 2 óránkénti bontásban leolvasható, mikor mekkora pollen-koncentrációra lehet számítani. Az enyhe hajnali csúcspont után reggel csökken a pollen-koncentráció, majd 10 és 16 óra között nő, és késő délutánig magas a pollenterhelés. Késő este azonban csökken, és éjjel alacsony a pollenkibocsátás egészen hajnalig. Ezért kora reggel és késő este érdemes alaposan átszellőztetni a lakást, majd jól bezárni az ajtót, ablakot, így a belső térben kisebb lesz a pollen-koncentráció. Az eső is áldás a szénanáthás betegeknek, a csapadék ugyanis megtisztítja a levegőt a lebegő szennyeződésektől, ezért az allergiások fellélegezhetnek. Az sem mindegy, hol sétálnak a pollenszórás időszakában. Ilyenkor a szénanáthával küszködőknek hasznosabb elhalasztani a kirándulást és elkerülni a nagy városi parkokat, Budapesten például a Tabánban, a Vérmezőn, a Margitszigeten, a Városligetben kiugróan magas lehet a pollenterhelés.

Naptár szerint

Elsőként a mogyoró és égerfa pollenjére allergiás betegeknek kell figyelniük arra, hogy elkezdjék a terápiás megelőzést tüneteik mérséklésére. Majd hamarosan indul a ciprus- és tiszafafélék virágzása, azt követi a nyár, a kőris, a nyír, majd fokozatosan a juhar, a fűz, a platán, május végén, illetve júniusban a hársfa zárja a sort. Általában május közepén kezdenek virágozni a fűfélék, utána az útifű, a csalánfélék, ezeket követik a libatopfélék, végül pedig az üröm és parlagfű.  Ez utóbbi két növény egészen a szezon végéig virágzik, pollenjük egészen október-novemberig megtalálható a levegőben.

A Gyógyhír könyvesbolt ajánlja

Dr. Hirschberg Andor: Amit a szénanátháról tudni kell

Dr. Herjavecz Irén: Az allergia rejtélye

Dr. Rob Hicks: Győzd le az allergiád! Érezd a megkönnyebbülést!

 

Kolimár Éva