Nehezen nevelhető?

Egyre több gyermeket diagnosztizálnak hiperaktivitással, fokozott cselekvési kényszerrel. A családok életét alaposan megkeserítő elevenség természetesen már korábban is létezett, de sok apróság csak manapság jut el idejében szakemberhez, aki a bajt felismerve egy életre szóló útmutatást ad a szülőknek.

A hiperaktivitás lehet időszakosan fennálló tüneti vagy veleszületett. Az első típust több élethelyzet is előhozhatja, például költözés, válás, haláleset, testvér születése. Az egyoldalú, szénhidrát- vagy glükózdús táplálkozás, illetve allergia is kiválthat fokozott cselekvési kényszert. A leggyakoribb eset mégis az, amikor a nyugtalan viselkedés hátterében a fel nem ismert iskolaéretlenség vagy a terápia nélkül hagyott tanulási részképességzavar, például diszlexia, diszgráfia, illetve teljesítménykényszer áll.

A veleszületett hiperaktivitás oka az agyban az ingerületátvivő anyag csökkent mennyisége. Ilyen esetekben az agy ingerhiányt regisztrál, és egész nap új élményeket fog kerestetni, ezért a pörgős, nyüzsgő és fáradékonyabb állapot.

Jávori Ildikó, az Eleven Team, a Hiperaktív Gyermekeket és Szüleiket Segítő Alapítvány pszichopedagógusa szerint a problémára a szülő vagy a pedagógus tud leginkább felfigyelni. Bár korábban is vannak figyelmeztető jelek, általában akkor derül fény a csemete hiperaktivitására, amikor már közösségbe kerül, és ott beilleszkednie, teljesítenie kellene.

Néhány tipikus, árulkodó jel, amit „illik" észrevenni: napi 25 órát kell foglalkozni a gyerekkel otthon, beilleszkedési-alkalmazkodási nehézségei vannak, ingerlékeny, öntörvényű, nem merül el egy-egy játékhelyzetben, félbehagy kért feladatokat, félbeszakít másokat, kívánja az édes ízeket, az esti lefektetés elhúzódik, úgy tűnik, nem figyel az utasításokra, elhagy, elveszít tárgyakat.

A szakma véleménye megoszlik abban, hogy egy állapotról vagy netán betegségről van szó. Ha gyanús, hogy utódunk hiperaktív, egyszerre kell pedagógiailag, pszichológiailag és orvosilag vizsgálni.

Mivel nem átlagosan „működő" apróságokról van szó, érdemes szakember nevelési tanácsát, útmutatását kérni. A legtöbb, amit a szülő tehet, hogy félreteszi az „átlagos gyermekekhez" szabott nevelési elveit, az ilyen csemetéknél az elfogadó, de következetes nevelés vezethet eredményre. Az Eleven Team, a Hiperaktív Gyermekeket és Szüleiket Segítő Alapítvány (www.eleventeam.hu) mindebben segítséget tud nyújtani. Táboraik és foglalkozásaik révén pedig találkozhatnak és tapasztalatot cserélhetnek azok az édesanyák, édesapák, akiknek szintén eleven, pörgős gyermekük van.

Márton Anita