Ne fájjon!

Lüktet, hasogat, görcsöl, majd szétmegy – a legtöbb ember ismeri a fejfájás kínjait. Sokféle formában jelentkezhet, a múló kellemetlenségtől a mindennapi tevékenységeket is akadályozó rosszullétig. Bár a fájdalom gyakran elviselhetetlenül erős, csak ritkán jelez komoly betegséget.

A  fejfájás Magyarországon 4-5 millió embert érint, mégis csak két százalékuk fordul orvoshoz panaszával. Pedig a szakértők szerint nincs olyan fejfájás, amit ne lehetne csillapítani. Az önálló betegségként kezelt migrén, a tenziós vagy a halmozott rohamokban jelentkező cluster fejfájás hátterében rendszerint nem lehet valamilyen szervi rendellenességet felfedezni.

Migrénben a népesség 10 százaléka szenved, a féloldali, lüktető, görcsös fájdalom néhány órától napokig tarthat. Társulhat hányingerrel, a fény, hangok, illatok iránti túlzott érzékenységgel. Hátterében az idegrendszer működési zavara, a fájdalomérzésért felelős agyideg és más agyi központok aktivitása áll. Elsősorban a nőket érinti, háromszor annyian szenvednek migréntől, mint amennyi férfi. A rohamok gyakorisága, intenzitása az életkor előrehaladtával csökken.

A leggyakoribb a tenziós fejfájás, hazánkban 3-4 millió embert érint. Kiválthatja feszültség (tenzió), fáradtság, időjárás-változás, vérnyomás-ingadozás, szokatlan étel, ital. A fájdalom rendszerint az egész fejre kiterjed.

A halmozott rohamokban jelentkező, úgynevezett cluster fejfájásra jellemző a szemüregben, halántékon, homlokon jelentkező, éles fájdalom. Rendszerint éjszaka lép fel, de napközben többször visszatérhet. Tipikus tünete, hogy az érintett oldalon a szem könnyezik, a kötőhártya piros, orrdugulás vagy orrfolyás észlelhető.

A fejfájás bizonyos betegségek tünete is lehet. Jelezhet kezdődő influenzát, utalhat vérnyomás-ingadozásra, a szem, az orr, a melléküregek, a torok, a fogak, az állkapocs, a fül vagy a nyak valamilyen problémájára. Csak ritkán súlyos betegség kísérő tünete, mint a szélütés, fejsérülés, agyi érelváltozás, fertőzés (agyvelő-, agyhártyagyulladás). Minden olyan esemény kiváltja, amely növeli a koponyaűri nyomást: például agyvérzés, agydaganat.

Az egyes fejfájástípusok elkülönítésében nagyon fontos a fejfájás kialakulásának és menetének pontos ismerete: mi váltja ki, mire enyhül, kísérik-e bevezető tünetek, milyen gyakran jelentkezik, előfordult-e hasonló a családban. Ezeket a nagyon fontos kérdéseket célszerű a fejfájással foglalkozó ideggyógyászati szakrendelőben megbeszélni.

Kolimár Éva