Napszemüveg és kalap

Az emberek többsége már tudja, hogy a leégés a bőr korai öregedéséhez és bőrrákhoz vezethet. Kevésbé közismert, hogy a tartós, fokozott UV sugárzástól a szem is súlyosan károsodhat. Árnyékba húzódással, széles karimájú kalap viselésével és egy jó minőségű, UV- szűrős napszemüveggel tehetjük a legtöbbet szemünk egészsége érdekében.

A  láthatatlan, rövidhullámú tartományba eső UV sugárzás a napenergia része. Az UV-A sugarak elősegítik a barnulást, de ugyanakkor fokozzák a bőr idő előtti öregedését. Az UV-B sugarak okozzák a bőr leégését, ezeket hozzák összefüggésbe a bőrrákkal. Szemünk legalább annyira érzékeny az UV sugarak okozta káros hatásokra, mint a bőrünk.

Veszélyes sugarak

Szemünket nemcsak a levegőből, hanem környezetünk visszatükröző felületeiről, leginkább a vízfelületről is éri UV sugárzás. Ha hosszú távon nem védekezünk a sugarakkal szemben, nemcsak a szem felszíne, de annak belső szövetei is sérülhetnek.

Tóbiás Richárd, a Magyar Látszerész Szövetség elnöke arra figyelmeztet, hogy az UV sugárzás több súlyos szembetegség kialakulásában játszhat szerepet. A nagy mennyiségű UV sugárzás hosszabb távú hatásai lassan és fájdalommentesen jelennek meg.

- A napfény vagy mesterséges UV fény, például a szolárium, megégethetik a szem felszínét. Emellett számos vizsgálat igazolta, hogy kapcsolat van az UV sugárzás és a szürkehályog kialakulása közt. A szürkehályog, a szemlencse elszürkülése, meszesedése fontos egészségügyi probléma az egész világon, a komoly látásromlások mintegy feléért felelős, milliókat érint. Egy másik súlyos betegség, a sárgatestsorvadás, a makuladegeneráció az éleslátás helyének - rendszerint időskori - károsodása a fejlett világban az 50 éves kor felett kialakuló vakság legfőbb okozója. Laboratóriumi vizsgálatok kimutatták, hogy mind az UV, mind a hegesztésnél látható kékív szerepet játszik a retina öregedésében és a sárgatestsorvadásban.

Kincs a jó napszemüveg

Az UV sugárzás ártalmai ésszerű viselkedéssel elkerülhetők. A legfontosabb a megfelelő napszemüveg kiválasztása: a szabadban az UV-spektrum 99-100 százalékát 400 nm-ig elnyelő napszemüveg viselése ajánlott, ezt feltüntetik a szemüvegre ragasztott jelzésen. A szürkére, barnára vagy zöldre színezett üvegek a legmegfelelőbbek. Minél nagyobb a napszemüveg lencséje, és minél jobban illeszkedik a viselő arcához, annál több káros sugárzás kivédésére alkalmas.

- A legjobb napszemüvegek kiszűrik a nap káros sugarait, csökkentik a szembe jutó fénymennyiséget. Minden napszemüvegnek meg kell felelnie az adott ország szabványának, mely meghatározza, hogy mennyi UV fényt fog fel a lencse. Óvakodjunk az olcsó, utcán árult napszemüvegektől. Egy részüknél az UV-szűrés nem stabil, az egyszerű, UV-t nem szűrő sötétített üvegek pedig még ennél is veszélyesebbek, hiszen viselésükkor a pupilla kitágul, és még több UV sugárzás jut a szembe, mint nélkülük - figyelmeztet Tóbiás Richárd.

A gyermekekre különösen oda kell figyelni, mert ők a legmelegebb nyári hónapokban napjuk nagy részét a szabadban töltik, és az ő szemlencséjük még nem képes annyi UV sugárzás kiszűrésére, mint a felnőtteké. A szülők feladata gyermekeik szemének megóvása azáltal, hogy biztosítanak nekik fejfedőt és jó minőségű gyermek napszemüveget. Sok helyen lehet törhetetlen anyagból készült modelleket kapni, amelyeket biztonságosan viselhetnek játék és sport közben. A vidám színekben kapható bébiszemüvegnek nem szárai vannak, hanem fejpánttal rögzíthető.

Dioptriás védelem

Sokak tanácstalanok, hogyan óvják szemüket nyáron, hiszen nekik eleve dioptriás okulárét kell viselniük. Míg korábban a szemüvegekre csíptethető napvédők jelentették az egyedüli megoldást, ma már bármilyen dioptriás lencsére kerülhet színtelen UV-szűrő réteg. Léteznek modern, fényre sötétedő szemüveglencsék is, amelyek zárt térben átlátszóra világosodnak, a napfényes utcára kilépve pedig kellemes árnyalatúra sötétednek.

A kontaktlencsét viselők is védhetik magukat, az UV-szűrős kontaktlencsék is bizonyítottan hatékonyak, bár nem teszik feleslegessé a napszemüvegeket. A kontaktlencse jó minőségű UV-szűrős napszemüveggel együtt viselve nyújt tökéletes védelmet sport, kirándulás vagy strandolás közben.

További tanácsok

* Szemünk és bőrünk védelmében kerüljük a közvetlen napsütést! Lehetőleg ne napozzunk délelőtt 11 és délután 3 óra között.

* Bőrünket megfelelő faktorszámú fényvédővel óvjuk. Hordjunk sildes sapkát, kalapot! A széles karimájú kalap vagy az ellenzős sapka megvéd a leégéstől, és a szemünket érő UV sugárzást legalább a felére csökkentheti.

Márton Anita