Mire jó az antibiotikum?

Mérföldkövet jelentett az orvostudomány történetében az első antibiotikum, a penicillin felfedezése. Ezzel lehetővé vált a baktériumok okozta fertőzések, például a TBC, a skarlát leküzdése. De a baktériumok is élni akartak, és megtanultak védekezni az orvosságok ellen. Ezért a kutatások ma folytatódnak új, még hatékonyabb antibiotikumok kifejlesztése céljából.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az antibiotikumnak ellenálló, úgynevezett rezisztens kórokozók kialakulásához az emberi tudatlanság, az ok nélkül szedett, vagy a nem kellő adagban és nem a szükséges ideig folytatott gyógyszerkúrával.

Az antibiotikumok a baktériumsejt szaporodását, illetve életfolyamatait eltérő mechanizmusokkal gátolják. A különféle készítmények más-más irányból támadják a kórokozót. Ezért fontos, hogy az adott betegséget előidéző mikroorganizmus ellen a leghatásosabb gyógyszert rendelje az orvos, aki azt is meghatározza, hogy milyen gyakran, mekkora adagban kell bevenni az előírt készítményt, és meddig kell folytatni a kúrát - függetlenül attól, hogy a panaszok közben megszűntek-e.

Jó tudni, hogy az antibiotikum nemcsak a kórokozók ellen hat, hanem a szervezetünkben élő, úgynevezett hasznos baktériumok ellen is. A tápcsatornában élő bélflóra fontos szerepet tölt be: védelmet nyújt az idegen kórokozókkal szemben, gondoskodik az immunrendszer készenléti szinten tartásáról, szabályozza a nyálkahártyát alkotó sejtek osztódását, fejlődését, feladatai közé tartozik a maradék tápanyagok megemésztése, rövid szénláncú zsírsavak termelése.

Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a szervezet számára káros baktériumok száma megnő, érdemes pre- és probiotikumokat alkalmazni. Erre szükség lehet antibiotikum kezelés, fertőzések, illetve az immunrendszer karbantartása miatt. Probiotikumnak nevezzük azokat a hasznos mikrobákat (például Bifidobaktériumok, Lactobacillusok), melyek szájon át bejutva megtapadnak a vastagbélben, ahol a bélflóra egyensúlyának pozitív irányú megváltoztatásával a szervezet állapotát, ellenálló képességét javítják. A prebiotikumok olyan nem emészthető élelmiszer összetevők, melyek változatlan formában képesek eljutni a vastagbélbe, és ott serkenteni a jótékony hatású baktériumok szaporodását.  Megtalálhatók a hagymafélékben, zabpehelyben, búzában, anyatejben, érett sajtokban.

Figyelem!

Az antibiotikum hatástalan a vírusos fertőzések, a nátha, az influenza ellen! Csak akkor szedjük, ha orvos rendeli!

Kolimár Éva