Meztelen igazság

Alig várjuk, hogy beköszöntsön a jó idő, és könnyű ruhában élvezzük a melengető napsugarakat. Vannak azonban olyanok, akik aggodalommal várják a nyarat, mert a legszívesebben örökre elrejtenék ma még gyógyíthatatlan bőrbetegségüket, a pikkelysömört.

A pikkelysömör (psoriasis) egy olyan fájdalmas, krónikus bőrbetegség, melyet a bőrön megjelenő, plakkoknak nevezett, megvastagodott, vörös, hámló foltok jellemeznek. Több mint 5 millió férfit és nőt érint Európában, Magyarországon 2 százalékra becsülik a betegek arányát. Bármely életkorban jelentkezhet, de a betegek több mint egyharmadánál 16 éves kora előtt jelentek meg az első tünetek.

Mi a pikkelysömör?

A bőr három fő rétegből épül fel: epidermis (hám), dermis (irha), hypodermis (bőralja). A bőr 28-30 naponta megújítja önmagát, az alsó rétegben új sejtek képződnek, melyek a 30 napos időszak alatt megérnek és a felső rétegbe vándorolnak, a régiek pedig észrevétlenül lekopnak. Pikkelysömör esetén ez a megújulási folyamat felgyorsul, úgynevezett psoriasisos sejtek alakulhatnak ki, melyek a normális sejteknél gyorsabban, körülbelül 3-5 nap alatt érik el a bőrfelszínt. Míg a normál sejtek elhalása észrevétlenül történik, addig a psoriasisos bőrsejtek jellegzetes alakot vesznek fel, és gyöngyház színű, hámló plakkok formájában távoznak az irritált, viszkető bőrfelszínről. Pikkelysömör a test bármely részén előfordulhat, leggyakrabban a könyök, a térd és a fejbőr felszínén alakul ki. Az elváltozás érintheti a körmöket, az ízületeket is. A kiterjedés nagyságától függően beszélhetünk enyhe vagy súlyos fokú psoriasisról.

A psoriasis kiváltó oka még nem tisztázott, bár feltételezhető, hogy a felgyorsult sejtképződést a tumor-nekrozis faktor alfa (TNF-alfa) néven ismert anyag túltermelődése okozza, amely szerepet játszik a gyulladásos folyamatok ellenőrzésében, normális mennyiségben segít testünknek az esetleges fertőzések leküzdésében. Sokan úgy tartják, hogy a pikkelysömör kialakulásában genetikai okok is szerepet játszanak, emellett környezeti hatások is felelőssé tehetők a betegség megjelenéséért. A kiváltó tényezők között szerepel a stressz, bizonyos vírusok, illetve baktériumok által okozott fertőzések, bőrsérülés vagy épp egyes gyógyszerekre adott válaszreakció.

Tüneti kezelés

A psoriasis nem gyógyítható, de a tünetek enyhíthetők. Az egészséges táplálkozás, a testmozgás és a dohányzás elhagyása mellett jó hatásúak a közvetlenül a bőrön alkalmazható speciális készítmények: hidratáló krémek, fürdőszerek, hajápolók. Nagyon fontos a bőr megfelelő hidratálása, hiszen a nedvesség benntartásával, a lipidek pótlásával csökkenthető a viszketés és a gyulladásos bőrpír. Súlyosabb esetben vényköteles lokális szerekkel lehet mérsékelni a panaszokat.

A psoriasisban szenvedő betegek közel 80 százaléka tapasztal javulást napozást követően. De az érintettek nem szívesen mennek ki a strandra vagy vízpartra nyaralni, mert nem akarják tudatlan emberek tapintatlan megjegyzéseinek kitenni magukat. Mert bár a bőrükön csúnya kiütések vannak, ez a betegség nem fertőző, sem érintéssel, sem fürdőzéssel nem terjed. Nem véletlen, hogy aki teheti, vállalja a Holt-tengeri kúra költségeit, ott ugyanis nagy hagyománya van a gyógyiszapos, tengervizes, napfürdős kezelésnek, amelytől a tünetek jelentős csökkenése várható. Mások visszahúzódóvá válnak, kerülik a kíváncsi vagy sajnálkozó pillantásokat, inkább nem mennek társaságba, mert már belefáradtak a magyarázkodásba. Az ő esetükben is megoldást jelenthetnek a fényterápia különböző formái (PUVA, UVB). A kezelés lényege: a napfény meghatározott hullámhosszú tartományával besugározzák a beteg testfelületet, orvosi felügyelet mellett. A fényterápiát különféle gyógyszerekkel, kenőcsökkel, fürdőkkel kombinálhatják.

Szisztémás kezelés

A szisztémás kezelés kizárólag vényköteles gyógyszerekből áll és általában azoknál a közepesen súlyos, illetve súlyos psoriasisban szenvedő betegeknél alkalmazzák, akik nem reagálnak a lokális kezelésre és/vagy a fényterápiára. Ezek a gyógyszerek a szervezet egészén keresztül fejtik ki hatásukat, melynek következtében viszont kialakulhatnak rövid-, illetve hosszú távú mellékhatások.A szisztémás kezelés legújabban kifejlesztett típusa az úgynevezett biológiai terápia. A a biológiai terápiaként emlegetett szerek kizárólag emberi, illetve állati fehérjékből épülnek fel. A kezelés azokat a specifikus molekulákat célozza meg, melyek a psoriasisos plakk kialakulásáért felelős immunfolyamatokban vesznek részt. A jelenleg elérhető biológiai terápiás szerek a gyulladásban résztvevő fehérjék, illetve azok receptorai ellen irányulnak.

Akik megmutatták

„Psoriasis: A Meztelen Igazság" egy pán-európai oktatási program, melynek célja, felhívni a figyelmet a pikkelysömör okozta fizikai és lelki terhekre. A kampány központi eleme egy fotókiállítás, amely Ralf Tooten fotóművész alkotásain és az érintettek személyes történetén keresztül hivatott megmutatni a psoriasissal együtt élő emberek mindennapjait.

Kolimár Éva