Mérjünk otthon is vércukorszintet!

A diabétesz, más néven cukorbetegség a jóléti társadalmak többségében népbetegségnek számít. Szakértők szerint az érintettek száma a jövőben világszerte még tovább emelkedik. A betegség jól karbantartható, de gyógyíthatatlan, ami azt jelenti, hogy a diabéteszes egy életen keresztül gyógyszerelésre, diétára szorul. A cukorbetegek száma csökkenthető, ennek egyetlen hatékony módja a megelőzés.

Orvosi szempontból kétfajta diabéteszt különböztetnek meg: az 1-es típusú diabéteszt, amely fiatal korban fellépő és általában erős örökletes tényezők által támogatott betegség. Megjelenésének konkrét okát még ma sem ismerik az orvosok, noha vannak olyan tudományos kutatások, amelyek eredményei alapján esetleg valamely vírusfertőzésre, mint szóba jöhető okozóra gyanakodnak, mások viszont inkább autoimmun folyamatokat, vagy éppen mindkettőt sejtik a háttérben.  Mivel a beteg hasnyálmirigye egyáltalán nem termel inzulint, ami a cukrot lebontaná, így szervezete képtelen eljuttatni a sejtjeibe az életfontosságú cukrot, ami a vérben halmozódik fel. Éppen ezért a betegség kezeléséhez feltétlen szükséges az élethosszig tartó, folyamatos inzulinadagolás. Ezzel szemben a 2-es típusú diabétesz korántsem örökletes, sokkal inkább szerzett betegség, amelynek okozója az egészségtelen táplálkozás és életmód, a túlsúly, az inaktív, mozgásszegény életvitel. Természetesen, mint hajlamosító tényező ebben az esetben sem zárható ki a betegség családi halmozódása, mint kockázatfokozó tényező. Egyes orvosok szerint ez a diabéteszfajta nem is tekinthető valódi betegségnek, inkább egyfajta egészségi állapot kifejező.

Az elhízás fokozott kockázat

A 2-es típusú, régebben időskori diabéteszként emlegetett, de ma már a fiatalok körében is mind gyakrabban előforduló betegség kialakulásában döntő szerepe van az életkor mellett a magas vérnyomásnak, a szervezet alacsony cukortűrő képességének, a normál értéknél magasabb triglicerid és a káros koleszterin szintnek, bizonyos esetekben a terhességnek és számos, egészségkárosító életmódbeli jellemzőnek. Ezek az egészségtelen, szénhidrátokban, zsírokban, cukrokban gazdag, de rostokban, gyümölcsökben, zöldségekben szegény étrend, illetve az emiatt kialakult elhízás. Különösen veszélyeztetettek azok, akiknél úgynevezett hasi elhízás mutatkozik.

A tartósan magas vércukorszint révén a kezeletlen, illetve rosszul beállított diabéteszes betegnél hosszú távon súlyos szövődmények alakulnak ki: szív- és érrendszeri betegségek, veseproblémák, szemkárosodás, vakság, idegrendszeri elváltozások. A végtagok érszűkülete pedig olykor amputációt tesz szükségessé.

Fontos a rendszeres kontroll

Mivel a 2-es típusú diabétesz meglehetősen alattomos kór, és némelyeknél akár éveken keresztül is rejtve maradhat, feltétlen szükségesek a bizonyos időközönként elvégzett szűrő- és laborvizsgálatok, különösen a több kockázattal is rendelkező személyeknél. A cukorbetegség tünetei kezdetben enyhék és előfordul, hogy csak évek múlva jelentkeznek intenzívebben. Azoknak, akik makacs túlsúllyal rendelkeznek és fogyási kísérleteik rendre kudarcot vallanak, különösen figyelniük kell a figyelmeztető jelekre. A betegség első jelzései megtévesztőek lehetnek és csupán átmeneti kellemetlenségként értékelhetők. Ilyenek a makacs és folyton visszatérő szomjúságérzet és az ezzel járó gyakori vizelés. Időnkét előfordulhat a homályos látás, a lassan gyógyuló kisebb sérülések, sebek, a korábbinál gyakrabban megjelenő különféle fertőzések. A felborult szénhidrát-egyensúly legyengíti az immunrendszert, ezért támadhatnak eredményesebben a kórokozók. Különösen jellemzők a különféle hólyag és húgyúti fertőzések, vagy a belső nemi szervek gyulladásos tünetei. Egy-egy betegnél további panaszként jelentkeznek bizonyos bőrelváltozások, különösen a nyakon vagy a testhajlatokban.

Az orvos által már diagnosztizált 2-es típusú diabétesz sokaknál diétával, gyökeres életmódváltással, intenzív és rendszeres testmozgással még megállítható folyamat, de vannak, akiknél vércukorszintjük egészséges szinten való tartását, csupán gyógyszeres kezeléssel lehet elérni. A komplex terápiának szerves része a diéta betartása és az életmódváltás is. Ezeknél a betegeknél feltétlen szükség van a folyamatos és rendszeres orvosi kontrollra. A vércukorszint- és egyéb paraméterek laboratóriumi vizsgálata mellett a rendszeres vérnyomásmérésre, a láb- és szemvizsgálatra. Az orvosi felügyelet mellett a diabéteszes betegnek ajánlott a folyamatos otthoni kontroll is. Ehhez ma már minden patikában elérhetők a könnyen, és egyszerűen használható vérnyomás- és vércukorszintmérő készülékek, esetleg kiegészítve koleszterinszint mérővel.

A természet patikájából

A diabétesz tünetei, illetve szövődményeinek kockázata gyógynövények és különböző táplálék-kiegészítők segítségével is csökkenthető. Ilyen például a szénhidrátok felszívódását lassító gyógyteakeverék. Jó hatású lehet a feketeáfonya, a kapor vagy a kecskeruta. Az alapbetegség által kiváltott különféle húgyúti fertőzésekre hatásos ellenszer lehet a gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatású medveszőlő, kamilla, vagy tőzegáfonya.

Lóránth Ida