Méregtelenítés, böjt – csak körültekintően!

Tavasz közeledtével egyre többen foglalkoznak a méregtelenítés, a böjt gondolatával. Ennek több évszázados hagyománya van, hiszen húsvét előtt sokan ma is betartják a 40 napos nagyböjt előírásait. Az önmegtartóztatás, a növényi táplálékot előtérbe helyező étrend feltölti energiaraktárainkat hasznos anyagokkal, és sok felesleges salakot eltávolít a szervezetből.

Táplálkozástudósok szerint nem ajánlott felelőtlenül, felkészülés nélkül belevágni semmiféle kúrába, adott esetben érdemes szakember tanácsát is kérni. Ezt javasolja dr. Vass Éva, az Oxygen Medical gasztroenterológusa is.

Egészségtelen túlzások

Azt, hogy mozgásszegényen élünk és helytelenül táplálkozunk, már sokszor hallhattuk, de vajon tényleg ilyen nagy jelentősége van mindennek? Igen, ugyanis az emésztés, a bélrendszer úgy működik, mint a fa gyökérzete: ha ez egészségtelen, maga a fa és a lombok is azok lesznek. Tehát mindenképpen érdemes odafigyelnünk a táplálkozásunkra, és időnként nem árt válogatott élelmiszerekkel megkímélni magunkat.

A legnagyobb problémák? A túlzott energia- és zsírbevitel, a túlzott fehérje- és szénhidrátfogyasztás, a nagy mértékű alkohol és konyhasó (NaCl) fogyasztása, alacsony esszenciális (telítetlen) zsírsavbevitel, a telített zsírsavak javára, kevés rost és élő táplálék fogyasztása.

Mire jó a tisztítókúra?

A fő cél az anyagcsere tehermentesítése, a szervezetben felhalmozott salakanyagok kiválasztásának elősegítése átgondolt étrenddel és bőséges folyadékfogyasztással egybekötve. Fontos, hogy folyadék alatt ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag ásványvizet, gyógyteákat, gyümölcs- és zöldséglevet, és főként tiszta vizet értünk, napi 2,5-3 liter mennyiségben. Tisztító hatású teakeveréket készíthetünk kamillából, édesköménymagból, csipkebogyóból, borsmentából, gyermekláncfűből, nyírfalevélből és aranyvesszőfűből. Aki nem szeretne ezzel pepecselni, jó hatású, ha vesetisztító csalánteát vagy gyógynövényboltban vásárolt teakeveréket kortyolgat.

A program alatt mindvégig fontos a testmozgás. Jó hatású, ha Kneipp-módszereket is alkalmazunk az immunrendszer és a keringés serkentésére, ilyen a hideg-meleg váltózuhany, a száraz testledörzsölés, amit zuhanyozás követ, illetve a hideg vízben taposás, esetleg a köveken járás. Tudni kell, hogy a tisztulás akkor lesz a legjobb hatású, ha nem csak testileg, de lelkileg is igyekszünk feltöltődni, kerüljünk a stresszhatásokat, és relaxálunk, meditálunk.

Ajánlott a kivizsgálás

A hús kerülését, helyette a halfogyasztást javasoló, az evés-ivás örömeit élvezőket mértékletességre intő klasszikus böjt mindenkinek javasolható. Más a helyzet a szigorúbb étrenden alapuló tisztító-kúrákkal.

- Ha bármiféle krónikus betegségünk van, mindenképpen érdemes a tisztítás előtt ellenőriztetni a vérnyomásunkat, a szívfrekvenciát, laborvizsgálaton és általános fizikális vizsgálaton átesni, és kikérni a kezelőorvosunk tanácsát - mondja dr. Vass Éva. 

Óvatosan kell bánni a méregtelenítéssel pubertás kor előtt és idős korban, ilyenkor csak 1-2 napos, enyhébb kúrákba ajánlatos belevágni. Mivel a böjtök alatt átmenetileg emelkedhet a húgysavszint és a keton-koncentráció, köszvényeseknek csakis a sav-bázis egyensúly korrigálásával szabad ilyesmibe kezdeni.

A böjtök menete

Mielőtt drasztikus változtatásokat vezetnénk be az életünkben, tartanunk kell néhány bevezető, tehermentesítő napot. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy kevesebbet eszünk, többet iszunk, kerüljük a húst, a nehéz ételeket, és este 6 óra után már semmit nem fogyasztunk. Klasszikus böjtnek nevezzük például a léböjtöt, a tea-, a tejsavó- és a nyákböjtöt. Akik járatlanok ebben, mindenképpen érdemes szakértő tanácsát kikérniük, vagy egy vezetett böjtön részt venniük. Ha elég erősnek és elszántnak érezzük magunkat, belevághatunk olyan néhány napos kúrába, amelynek során csakis zöldséget, gyümölcsöt és gabonát eszünk, többször kis mennyiséget, és kerüljük az alkoholt, a dohányzást, a koffein, tein, fehér cukor, fehér liszt és só fogyasztását. A 3-4 napos, vagy legfeljebb egy hetes kúrák után a bevezető napokhoz hasonlóan felépítő napokat kell tartani, nem szabad azonnal visszatérnünk a korábbi táplálkozásra - és a továbbiakban is érdemes megfontolni, minden elemét érdemes-e visszavenni.

A méregtelenítés hatásai

A szakszerűen és óvatosan végrehajtott tisztítókúra hatására aktiválódnak az anyagcsere-folyamatok, aminek következtében enyhülhetnek a kötőszöveti betegségek, normalizálódhat a vérzsírok és a vércukor szintje. Sok felesleges salakanyag és víz távozik a szervezetből, így kiürülhetnek az ödémák, csökkenthet a vérnyomás. Az emésztőfolyamatok javulása által regenerálódhat a nyálkahártya, a bélmozgások fokozódhatnak. A bőr letisztul, a kúra alatti átmeneti rosszabbodás után javulhat az ekcéma, a pikkelysömör állapota. A kúra végére csökkennek a gyulladások, és az ideiglenes leromlás után erősödik az immunrendszer is. 

Ne böjtöljön!

Egyáltalán nem szabad belekezdeni ilyen jellegű tisztítókúrákba az alábbi esetekben:

* tartós szteroidterápia

* TBC

* pajzsmirigy túlműködés

* veseelégtelenség

* terhesség, szoptatás

* vérkeringési, vérképzőszervi betegségek

* diabétesz  

* pszichiátriai betegségek

Figyelem!

Nagyon fontos, hogy egy hétnél hosszabb kúra csak abban jártas orvos felügyelete mellett javasolt, különösen betegeknek. Néha csakis intézeti körülmények közt kivitelezhető a méregtelenítés!