Makacs betolakodók

A strandszezon és a mezítlábas időszak örömeit gyakran megkeserítik a bőr különféle gombás megbetegedései. Ezek közül a láb- és körömgomba az egyik leggyakoribb, már-már népbetegségnek számító fertőzés. Köztudott, hogy a gombák ragaszkodó teremtmények, ezért kiirtásuk hosszadalmas folyamat. Érdemes tehát nagyobb figyelmet fordítani a megelőzésre, mert az elhúzódó kezelés borússá teheti a legverőfényesebb nyári napokat is.

A láb higiéniája nyáron a szokásosnál nagyobb odafigyelést kíván, hiszen a melegben lábunk is fokozottabban verejtékezik, főleg zárt cipő viselése esetén. Tisztán tartása, ápolása nemcsak esztétikai okok miatt szükséges, hanem az igencsak kellemetlen láb- és körömgombásodás elkerülése végett is.

Zárt cipőben izzadó láb

A lábgombásodást a fonalas gomba, a penészgomba vagy a sarjadzó gomba valamelyike okozza. A gombák a nyirkos, sötét helyeket kedvelik, ezért előszeretettel telepednek meg a zárt cipőbe bújtatott, izzadó lábon.

Mindhárom gomba szinte azonos tüneteket okoz: a lábujjakon és az ujjak között levő bőr begyullad, felrepedezik, fájdalmassá és viszketővé válik, hámlani kezd. A fertőzött terület pirossá, érzékennyé válik, és apró hólyagok, kiütések is megjelenhetnek. A kellemetlen szaggal járó baktériumos felülfertőződés pedig csak tovább bonyolítja a helyzetet. A fertőzés - kezelés hiányában - idővel kiterjedhet a talpra és a körmökre is, ahol a gomba a köröm újonnan képződő részébe hatol be. Természetesen ilyenkor már sokkal makacsabb, és nehezebb tőle megszabadulni, ugyanis a körömlemezből a gomba jobbára csak a lenövés ütemében távolítható el.

A gombával fertőzött körömre jellemző, hogy a körömlemez megvastagodik és elszíneződik. Ha a fertőzést sarjadzó gombák okozzák, akkor a gombás fertőzés a körömágy felől indul. A fonalas gombák a köröm szabad széle felől terjednek, a fertőzés következtében a megvastagodott körömlemez sárgásan színeződik el. A penészgombák sötétzöldes, feketés elszíneződést okoznak, a körömlemez alatt pedig törmelék képződik. Az elváltozás mindenképpen szembeötlő, kellemetlen látványt nyújt, amelyet nem szégyellni, hanem kezeltetni kell!

Miért nem kapja el mindenki a fertőzést?

Bár a gombás megbetegedések, így a lábgomba is fertőző, mégsem kapja el mindenki, aki kapcsolatba kerül vele. Az erős immunrendszerűek és az ép bőrűek ellenállóbbak a fertőzéssel szemben, de például az immunrendszer gyengülése vagy egy antibiotikum-kúra zöld utat adhat a gombák terjedésének. A cukorbetegek és a sok édességet fogyasztók körében is gyakoribb, de a hosszan tartó vagy túl erős stressz, a lelki megterheltség is rizikótényező lehet. Szakemberek szerint az idősebb korúak körében gyakoribb fertőzést a végtag rossz vérkeringése okozza. A lábgomba talpszélre is kiterjedő változatának ismert elnevezése az atlétaláb, ami arra utal, hogy gyakran fordul elő sportolók körében. Ennek oka az, hogy a zárt sportcipőben lévő izzadt láb valódi paradicsom a gombák számára. Emellett főleg azoknak kell a fertőzéstől tartani, akik rendszeresen látogatják a nyilvános fürdőket, az uszodákat, szaunákat, vagy másokkal közös fürdőszobát használnak.

Jól gyógyítható!

Az enyhébb fertőzéseket sikeresen kezelhetjük természetes szerekkel, vagy a patikákban vény nélkül kapható gombaellenes készítményekkel. A kenőcsöket, ecsetelőket és hintőporokat mindig tisztára mosott és alaposan szárazra törölt lábon alkalmazzuk, naponta kétszer-háromszor és legalább két hétig. Gyorsabb a gyógyulás, ha a lábujjak közét gézlapokkal választjuk el. A természetes szerek közül ajánlott a grapefruitmagból sajtolt kivonat, a propoliszos kenőcs vagy a C-vitamin-por. Éjszakára köthetünk a fertőzött területre mézzel vagy almaecettel átitatott gézlapot. Ha a tünetek nem múlnak, vagy erősebb fertőzésről van szó, mindenképpen forduljunk bőrgyógyászhoz, aki fényt derít a fertőzés típusára és esetleg a háttérben meghúzódó súlyosbító tényezőkre is, például vérellátási zavarokra, cukorbetegségre, majd mindezek alapján eldönti, milyen terápia lesz célravezető.

A gombás fertőzés elkerülése vagy a visszafertőződés megakadályozása végett nyáron jól szellőző cipőt viseljünk, és lehetőleg pamutból készült zoknit hordjunk. Ha lehetőségünk van rá, legyünk sokat mezítláb. Törülközőnket rendszeresen és magas hőfokon mossuk, és ha tudjuk, a napon szárítsuk. A kádat, zuhanyozót fertőtlenítsük gyakran, akárcsak a nem mosható cipőinket; a bőrcipőket 10 százalékos formalinoldattal kell kezelni, majd alaposan kiszellőztetni. Fürdőkben, strandokon mindig viseljünk saját papucsot, de aki tudja magáról, hogy hajlamos a fertőzésre, inkább a természetes vizeket válassza a nyári hőség elviseléséhez.

Jó tudni!

* Uszodában, strandon, közösségi helyiségekben mindig viseljünk papucsot,

* tisztálkodás után töröljük szárazra a lábujjak közét is,

* lehetőleg váltogassuk a lábbeliket, és gondolunk arra, hogy cipőnek is jót tesz, ha kiszellőzhet.

A Gyógyhír könyvebolt ajánlja

Prof. dr. Daróczy Judit: A bőr ápolása, betegségei, kezelési tanácsok

Dr. Liszkay Gabriella‑Lindwurm Katalin: A bőrbetegségek és az étrend

John Lust‑Michael Tierra: A természetes gyógymódok bibliája

Ann Gadd: Mit üzen a lábad? A talp a lélek tükre

Vajda Angéla