Jód-tabletta

A Japánban történt földrengés és a fukusimai atomreaktor-baleset következtében radioaktív jód került ki az erőműből. Felmerült a kérdés, hogy kell-e, érdemes-e most jód-tablettát szedni az egészségkárosodás megelőzése érdekében?

A jód a természetben is előforduló kémiai elem. Az elemi jód minden élő szervezet számára mérgező, ezért alkalmas fertőtlenítésre. A jódoldat elpusztítja a fertőzéseket okozó baktériumokat is. A jódmérgezés jellemző tünetei a nagymértékű nátha, a „jód-nátha", a szem kötőhártya-gyulladása, a nyálkahártyák duzzanata, később gyulladása, majd elhalása.

Az emberi szervezetben is található jód, a pajzsmirigyben raktározódik, a pajzsmirigy felhasználja az általa termelt két hormon felépítéséhez, amelyek az anyagcserét szabályozzák. Ha a pajzsmirigy alulműködik, akkor gyermekkorban törpe-növés, testi és szellemi visszamaradottság alakulhat ki, felnőttkorban lelassult reakciók, elhízás jöhet létre. A túlműködés miatt kóros soványság alakulhat ki, az anyagcsere fokozott mértéke miatt.

A jódnak 37 izotópja, különböző változata ismert. Mivel a jódizotóp orvosi vizsgálatok során jól követhető, ezért gyakran alkalmazzák - parányi mennyiségben - például a pajzsmirigy vizsgálatánál.

Az atomerőművekben az uránium és plutónium maghasadásakor sugárzó jódizotóp keletkezik zárt térben, szabályozott körülmények között, ezért nem jelent veszélyt. Az atomerőmű sérülésekor viszont ez az anyag kikerülhet a levegőbe, a bőrünkre, a növényekre. A szervezetbe jutva a pajzsmirigyben feldúsulhat, ahol a sugárzó (radioaktív) jód daganatos megbetegedést okozhat. Ez megelőzhető meghatározott adagban és az előírt ideig tartó jód-tabletta szedésével. A nem sugárzó jód ugyancsak a pajzsmirigyben raktározódik, így a jód-tabletták jódtartalma telíti a pajzsmirigyet, mintegy kiszorítva onnan az ártalmas mennyiségű, sugárzó jódot.

Az atomerőművek környezetében folyamatosan ellenőrzik a sugárzást. Ha felmerül a sugár-fertőzés veszélye, akkor a közegészségügyi hatóságok elrendelik a jód-tabletta szedését, a mért értéknek megfelelő adagban, mennyiségben, és a szükséges ideig. Ez azért fontos, mert a jód felesleges mennyiségben történő szedése mérgezést okozhat. A jód szükséges az emberi szervezet számára, de csak nagyon kicsi mennyiségben. A jódozott só, amit jódszegény területeken fogyasztásra ajánlanak, igen csekély mennyiségű jódot tartalmaz, jóval kevesebbet, mint egy jód-tabletta.

A fukusimai katasztrófa kapcsán valóban kerülhetett sugárzó jód-izotóp a levegőbe, de csak akkor szedjünk jód-tablettát, ha ezt a szakemberek szükségesnek ítélik.

Dr. Sánta Zsuzsanna szakgyógyszerész